sportovní detektivZdroj: Deník

Vrátíme se o pár dní zpět. Přesněji do prvního dubnového dne, kdy se v malebné vísce pod Palkovickými hůrkami uskutečnilo derby utkání Palkovic s Metylovicemi. Panovalo ideální fotbalové počasí. Fanoušky lákala nově zrekonstruovaná hospoda Na hřišti, dlouhá zimní přestávka, zvědavost, co se v obou týmech změnilo, ale i vesnická tradice. To vše přitáhlo do ochozů přes stovku diváků. Inspektor v Palkovicích.Zdroj: Martin Blahuta

Třeba předseda domácího klubu Josef Bílek vzal na utkání celou svou rodinu. Pětaosmdesátiletou maminku, která nevynechá jediný domácí zápas a dceru i vnučku Agátku. Rodina Bílkova samozřejmě fandila domácím hráčům, ale byly tu i takové rodiny, které byly rozpolcené. Například nejstarší z bratrů Mertových, 57letý Pavel, bydlí v Metylovicích, jenže v dresu Palkovic stále váli jeho nejmladší bratr Jaroslav. Kapitánem Palkovic je navíc Roman Merta, syn Jiřího, který je rovněž legendou Palkovic, a když k tomu připočteme
rozvětvenou rodinu Lesniaků, tak je jasné, že fotbal v Palkovicích, je prostě založený na rodinných tradicích.

Fandilo se tedy na obě strany, ale byli tu i takoví, kteří měli jediný cíl – kritizovat. To pak nejvíce odnášel rozhodčí utkání Suszka, který nařídil dva pokutové kopy. No a jak už to na vesnicích chodí, ty penalty proti svým určitě nebyly a ty proti soupeři byly vlastně tutové. Jenže kdo viděl třeba derby Slavie se Spartou ví, že se dá písknout jakákoliv penalta. Rozhodčí Suszka rozhodl v obou případech správně. Po uplynutí devadesáté minuty svítilo na světelné tabuli skóre 3:1.

Kdo si myslí, že posledním fouknutím rozhodčího do píšťalky vše v Palkovicích končí, je na omylu. Jsou tady totiž i takoví, kteří se do Palkovic těší na pozápasové losování bulletinů. Tradičních osm cen losuje pokaždé klubový pokladník Jiří Chlebek, kterému vypomáhá Marián Volný. A i zde je pak slyšet hučení a projev radosti nad získanou cenou.

POHLED DO HISTORIE
V červnu 1931 vznikl na sokolském cvičišti Bařina pod názvem SK Olešná Palkovice samostatný fotbalový sportovní klub. Jedním z jeho zakladatelů byl i pozdější dlouholetý předseda Alois Morys. Za těch 86 let klub změnil několikrát název i umístění hříště. Na současném místě v centru obce však působí již od konce padesátých let, kdy byla postavena tribuna a šatny. Nejvyšší soutěž a to II. krajskou třídu však pamatují jen dříve narození občané Palkovic, protože to bylo v 60 letech minulého století.

ÚROVEŇ UTKÁNÍ - 3
Na to, že proti sobě nastoupily týmy, které byly v prvním jarním kole plně úspěšné, utkání moc krásy nepobralo. Postavení v tabulce favorizovalo Palkovice, ty sice nakonec vyhrály 3:1, ale bylo to hlavně tím, že Palkovičtí měli v brance tradičně výborného Smolíka, který vychytával metylovické hvězdy bratry Hradily a Vegha.

Inspektor v Palkovicích.Zdroj: Martin BlahutaCENA VSTUPNÉHO - 1
Vstupné je v Palkovicích doslova lidové, fanoušek zaplatí pouhých dvacet korun, ženy a mládež tady chodí na fotbal zadarmo. U výběru vstupného se prodává i oblíbený slosovatelný buletin (pro netrpělivce je k sehnání už od čtvrtku v místní hospodě), který je k mání rovněž za 20 Kč. Většina návštěvníků nezůstala pouze u jednoho výtisku, jelikož více zakoupených bulletinů znamená větší šanci na výhru některých z lákavých cen. Jako všude se asi najdou někteří lidé čekající za plotem na závěr poločasu, kdy se už vstupné nevybírá a ušetřený peníz tak raději utratí za lahodný pivní mok.

OBČERSTVENÍ - 2
Tady jsme museli snížit známku jen za to, že grilovaná klobása je prostě grilovaná klobása. A ta v Palkovicích prostě není, i když třeba na podzim ještě byla. Nový majitel hospody Na hřišti určitě vyslyší hlas lidu a klobásky se znovu budou na tomto stadionu grilovat. Jinak by to tady bylo na podtrženou jedničku, fanoušci obou táborů si mohli vybrat ze tří druhů piv, dále nakládaný hermelín za 40 Kč, zmiňované ohřívané klobásky za 45, párky za 40 a párky v rohlíku za dvacet. Nealko i alko taky v dostatečné nabídce.

VÝKON ROZHODČÍCH - 2
I kdyby podali sebelepší výkon, vždy budou kritizováni ze strany diváků, hráčů i funkcionářů. Rozhodčí Suszka, zkušený sudí z Jablunkova utkání určitě neovlivnil, nařídil dva pokutové kopy a určitě by si je před případným delegátem obhájil. Pomezní rozhodčí „táta a syn“ Petrošovi bez výhrad.

ATMOSFÉRA UTKÁNÍ - 2
Atmosféra utkání je opravdu rodinná, nejsou tady fanoušci s šálami a vlajkami, nehází se tady dýmovnice, ale občas se ozvalo „Palkovice do toho!“, potlesk, pískot a i ta kritika se objevila. Také hlášky bývalých hráčů“ „Jo my to hráli daleko líp“, to jsou prostě Palkovice.

MARTIN BLAHUTA