sportovní detektiv

Při souhře všech náhod se může i stát, že při nekompromisním odkopu míče u postranní čáry uvidí řidič jedoucí po silnici před sebou letící míč, v nejhorším případě pocítí i náraz kulaté mičudy do svého vozidla.

Do areálu sportoviště vcházíte malým parčíkem a přijdete před zastřešený prostor před vchodem k šatnám a do klubovny s bufetem. Cestou ke mně zrovnTošanovický pamětník Jaroslav Dorda.a přicházel jeden z posledních nestorů tošanovické tělovýchovy. Skončil předzápas dorostu a Jaroslav Dorda jen na chvilku odcházel domů, aby pak nechyběl na utkání svých kluků – jak říká tošanovickému týmu mužů. Když jsem se mu zmínil, že mne dnes bude zajímat něco z historie místního klubu, stačil jen dodat: „Něco z domu přinesu, to by vás mohlo zajímat.“ 

Před zápasem většina návštěvníků zaujala místa pod zastřešením u prvních lavic a stolů za jednou z branek a mohli tak sledovat dění na hřišti u pivečka nebo jiných pochutin. Hned vedle posezení se totiž na rohu grilovaly klobásy a také maso. To už byl zpátky i jednaosmdesátiletý pamětník Dorda, aby usedl na svoje oblíbené místo u postranní čáry s dalšími dvěma věrnými domácími fandy. Utkání, a pak i náš rozhovor, nezačal příjemně. Minutou ticha uctili fotbalisté a všichni přítomní skon jednoho ze zakladatelů klubu Josefa Blahuta. „Byl to můj nejlepší kamarád, se kterým jsme stáli na počátku vzniku fotbalu tady v Tošanovicích,“ dodal se smutkem v duši Dorda. A pak již vytáhl z batůžku několik malých alb a já koukal na spousty fotek s pečlivými popisky, co kde a kdy se udělalo, postavilo, odehrálo, zkrátka podrobný průřez počátků klubu, jeV Tošanovicích u občerstvení.nž nesl název TJ ČSSS Tošanovice.

V poločase jsem nahlédl do klubovny přímo v areálu a upoutaly mne nejen vystavené trofeje, ale také proměny domácího fotbalového znaku klubu s místním názvem FK Chechča až do současnosti. Skvostem však jsou kroniky. Materiálů v nich je tolik, že už dopisují třetí knihu! A co jsem se ještě dozvěděl? „Původní hřiště se začalo stavět vedle školy, to bylo tady naproti přes cestu. Ale vše muselo ustoupit stavbě stožárů vysokého napětí a my museli přijmout alternativu postavit hřiště jinde. No a postupem času se tu vybudovaly šatny, nějaké to potřebné zázemí, a to vše brigádnickou činností,“ dodal Dorda.

V současnosti se pořád něco v areálu upravuje, aby i tady bylo důstojné prostředí pro fotbal, kde se I.B třída nehraje každým rokem.

POHLED DO HISTORIE
Hřiště v Tošanovicích bylo otevřeno 12. srpna 1961 Memoriálem Bohumila Galetky. Prvním předsedou TJ byl Leopold Šokala, vedoucím kopané Alois Ciompa. Z kroniky jsem vyčetl, že hospodářem byl zvolen Jaroslav Dorda, můj průvodce historií TJ Tošanovice. A je fajn, že máme na vesnicích takové věrné členy, kteří svou pílí a pracovitostí  zaznamenali i písemně něco pro budoucí generaci. Ta žije dnes v poněkud jiných podmínkách, což si mnozí ani neuvědomují. Štafetu po odcházející funkcionářské partě, kde patří
například i L. Voznica, přebírají jiní v čele s předsedou Tomášem Bělíkem. Z dnešního kádru fotbalistů si zaslouží pozornost nestárnoucí David Grygar (42 let), který je oporou týmu v každém utkání I.B třídy, ve kterém nastoupí. Tato krajská soutěž je současným maximem klubu zpod stožárů vysokého napětí.

CENA VSTUPNÉHO - 1
Obcházením sledujících diváků v poločase se pořadatelům do kasičky dostává od mužů dvacetikoruna. Za desetikorunu si můžete koupit i bulletin, který připravuje sám předseda tošanovického klubu Tomáš Bělčík. Ani tady se nemusí ženy strachovat, že jim pořadatelé uberou nějakou tu korunku. Na fotbal zde chodí zdarma.

OBČERSTVENÍ - 1V Tošanovicích u občerstvení.
Grilovanou klobásku za 45 Kč a grilované maso za 60 korun si můžete zakoupit venku u obsluhujícího L. Tukarika. Při chladnějším počasí nebyl problém si u milé dívčiny Veroniky za pultem dát v klubovně například teplý čaj. Samozřejmě správnému fandovi chutná pivo v každém počasí, a to bylo vidět nejčastěji jejich rukou. I zde převládají oblíbené místní značky pivovarů Radegast a Koníček.

ATMOSFÉRA UTKÁNÍ - 3
Tady se asi chodí na fotbal jen dívat a ne povzbuzovat. Možná by zaznělo nějaké to radostné zvolání domácích, ale hosté z Petrovic velice brzy šli do dvoubrankového trháku, a to doslova zmrazilo hlasivky tošanovických fans. Docela nepříjemný vítr odvál atmosféru někam do míst, kde bylo určitě živěji, v tom čase se totiž hrálo první hokejové semifinále mistrovství světa. A fanoušci to dobře vědí, že při momentálním počtu schopných hráčů nastoupit, se zázraky v Tošanovicích nedějí.

Karel MOŠKOŘ