Druhá liga v roce 1976 spěje pomalu ke svému závěru a nervozita stoupá. Domácí výhrou valcířů nad Nitrou se rozhodlo, že o postup do nejvyšší soutěže se poperou již jen tři družstva. Kromě pražské Sparty, to byli jak fotbalisté frýdecko-místeckých Válcoven, tak i třetí vojáci z Bánské Bystrice.

Valcíři znovu druzí

POV. BYSTRICA – VP FM 1:1 (0:1)

Povážskobystrický stadion byl svědkem zajímavého a dramatického utkání, které bylo oboustranně velice bojovné, s výborným pohybem a nasazením všech hráčů. Valcíři začali neobyčejně soustředěně a takticky. Výborně bránili a rychlými brejky se pokoušeli proniknout obrannými řadami domácích. Už ve 26. minutě se to podařilo Kokešovi, který vsítil gól, avšak rozhodčí jej pro ofsajd neuznal. Další nápor Frýdeckých byl korunován vedoucí brankou, kterou vsítil po Kokešově akci a jeho perfektní přihrávce dozadu Fabík. Domácí však nekapitulovali a zejména ve druhé půli si vydřeli několik pěkných šancí. V 60. minutě zachránila Juráska tyč, ale o pět minut později už nestačil hostující gólman zabránit vyrovnávacímu gólu. Pajerchin sice špatně hlavou trefil míč, ten se však dostal k Sýkorovi, a ten z bezprostřední blízkosti rovněž hlavou poslal míč do sítě.

Rozhodčí: Částa, žk: Pajerchin, rohy: 6:7, diváci: 3000.

P. Bystrica: Janas – Kukučka, Šuhajda, Bednár, Uričan – Mečiár, Juska, Pajerchin – Švec, Sýkora, Starych.

VP FM: Jurásek – Zbončák, Lovíšek, Barčák, Markusek – Coufal (55. Kubalák), Kopecký, Šeděnka – Marchevský, Fabík, Kokeš.

Postup se přiblížil

VP FM – PLASTIKA NITRA 2:1 (2:1)

Ve Frýdku to vřelo od první minuty. Přišlo přes 8000 diváků, kteří chtěli vidět samozřejmě vítězství domácích, jen to mohlo podepřít naděje do zbývajícího 180minutového finiše. Nitra však nepřijela bez šancí a odevzdána osudu. I když to tak zejména v prvním poločase vypadalo. Po úvodní seznamovací čtvrthodině začali valcíři naplno. Zatlačili hosty k jejich pokutovému území a ti často nevěděli, kam dříve skočit. Druhý poločas již nebyl tak pohledný. Nitra nejednou oživla, vysunula Horna do druhé linie a nakonec v 89. minutě měla velkou možnost na vyrovnání. Průběh druhých pětačtyřiceti minut byl poznamenán celou řadou nedovolených zákroků na obou stranách, hra ztratila na líbivosti, domácím začalo ubývat sil.

Branky: 17. a 39. Marchevský – 45 - Horn. Rozhodčí: Krchňák, diváci: 8000.

Frýdek-Místek: Jurásek – Zbončák, Lovíšek, Barčák, Markusek – Coufal (86. Gál), Kopecký, Šeděnka – Marchevský (81. Juřica), Fabík, Kokeš.

Nitra: Krajč – Toporčák, Jenčák, Horn, Rušovský – Sučko (46. Ižold), Michálek, Balko (84. Hudec) – Ternény, Labay, Takacz.

Rozhodne poslední kolo

PRIEVIDZA – VP FM 3:3 (0:1)

Bylo to drama od začátku až do konce. Oběma kolektivům šlo o hodně: domácím o záchranu, hostům naopak o postup do nejvyšší soutěže. Obranné řady obou celků volily ofsajd-systém. Ovšem na konto právě obranných řad padá všech šest gólů. Mnohý z nich dokonce po sólových únicích. Nezle se ani divit, že se na hrací ploše odehrála v pravém slova smyslu bitva, vedená však naprosto fér způsobem.

Valcíři už v začátku mohli vést, Marchevský však ze šesti metrů trefil pouze domácího gólmana. O dvacet minut později se stejně vedlo hostujícímu Fabíkovi – a to už mohlo být více než slibné. Konečně 39. minuta. Zbončák unikl až k zadní lajně, odcentroval a Marcehvský doklepl do sítě. Poté nastaly stejně perné chvíle před Juráskem. Vyrovnat se povedlo až ve 48. minutě Joklovi, tentýž hráč pak poslal domácí celek dokonce do vedení. Hned z protiútoku však Kopecký po sólu z poloviny hřiště vyrovnal na 2:2. Drama vrcholilo. V 76. minutě se do černého trefil domácí Sýkora, jenže za další dvě minuty utekl všem Marchevský a přesnou střelou vyrovnal na konečných 3:3.

Branky: 48. a 72. Jokl, 76. Sýkora - 39. a 78. Marchevský, 74. Kopecký. Rozhodčí: Horbas. Diváci: 7000.

Prievidza: Šimko – Kolenič, Nemčický, Janíček, Kupčok – Tureček, Múčka, Argyusi – Sýkora, Jokl (83. Kotial), Hasa.

Frýdek-Místek: Jurásek – Kubalák, Barčák, Lovíšek, Markusek (74. Gál) – Zbončák, Kopecký, Šeděnka – Marchevský, Fabík, Kokeš.