Vrátíme se s krátkými články do doby, kdy frýdecko-místečtí Valcíři bojovali o historický postup do nejvyšší soutěže.

Na úvod sezony Sparta

Je srpen roku 1975 a ve frýdeckých Stovkách se všichni chystají na premiérový zápas ve druhé fotbalové lize. Samotný stadion prošel výraznou rekonstrukcí, kdy kapacita byla navýšena o několik tisíc míst. Úvodní zápas sehrají Valcíři s pražskou Spartou. Tedy zápas jako hrom. Vždyť ještě čtyři roky zpátky dělily obě mužstva čtyři třídy. Pro Frýdek to bude druholigová premiéra, pro Spartu naopak první sestup za 82 let jejich působení v nejvyšší soutěži.

Frýdek – tým bez hvězd

Frýdecko-místecký celek byl kolektivem bez hvězd, i když mělo ve svém středu zkušené fotbalisty Kopeckého a Krnáče, i dorosteneckého reprezentanta Juřicu. „Hraje ten, kdo si to svým poctivým přístupem k tréninku i hře zaslouží. Není pravda, jak se říká, že ve Frýdku-Místku jsou fotbalisté přepláceni velkými částkami peněz. Každý dostává podle směrnic," hlásal tehdejší tajemník oddílu Jaroslav Přeček, bývalý ligový brankář. Trenérem frýdeckých fotbalistů byl tehdy 38letý bývalý hráč Slovanu Bratislava, Trenčína a Třince, Ján Zachar. Ten musel se svou hráčskou kariérou skončit pro zranění vazů v koleni. „Mužstvo jsem převzal před rokem. Viděl jsem, že je seriózně trénováno, avšak největším překvapením byl pro mne perfektní přístup každého hráče k přípravě i zápasům. A to je devíza, na které se vždy dá stavět. Když připočtu morální sílu kolektivu, tak jsem dostal pocit, že záleží hlavně na mně, abych v tréninku něco nepřehnal," řekl před prvním druholigovým zápasem Zachar.

Ostrá příprava

Valcíři zahájili přípravu na druhou ligu v pondělí 14. července 1975. Hned na úvod čekal hráče ostrý trénink. „V plánu máme zhruba sedm až osm přátelských zápasů, většinou to bude se slovenskými týmy. Devátého srpna zahájíme soutěž domácím zápasem se Spartou," prozradil předsezónní plány kouč Ján Zachar. Mezi nejstarší hráče patřil tehdy dvaatřicetiletý odchovanec Ladislav Kubalák. „Všichni se na novou a vysoce kvalitní soutěž těšíme. Přitom si myslím, že při vhodném doplnění mužstva na dvou až třech místech, bychom se mohli udržet. Máme k tomu dostatek bojovnosti a snad i schopností. I já chci kolektivu v nastávajících, pro nás doslova historických bojích, pomoci," hlásal před sezonou Kubalák. To ještě ale netušil, jakou další skvělou sezonu ve Stovkách opět zažijí.

Pokračování příště…

Rozhovor s trenérem Zacharem

Ještě, než Valcířům začala druholigová sezona, dostal trenér Ján Zachar několik otázek.

Jak vypadala příprava k nastávající soutěži?

Jsem přesvědčen, že bylo uděláno vše potřebné, abychom ve vyšší soutěži čestně obstáli. Po týdenním soustředění jsme sehráli řadu přípravných utkání, mezi nimiž dominuje tříbrankové vítězství s účastníkem I. polské ligy Szombierki Bytom.

Objeví se na soupisce nová jména?

Páteří mužstva zůstanou starší zkušení hráči, doplněni mladou ambiciózní generací. Průměrný věk je 25 let, a to považuji za optimální. Novou tváří je obránce Lovíšek z Turnova.


Byly vytvořeny podmínky pro vyšší soutěž?

S podporou závodu jsme spokojeni. Zápasy budeme hrát na trávě nově vybudovaného stadionu ve Stovkách, s hledištěm pro 12 tisíc diváků. Jen si přeji, aby zvýšené nároky, které II. liga zákonitě přinese, byly zvládnuty i organizačně.

Co los a vaše představa o umístění?

Na podzim hrajeme osm utkání doma, což je výhodné. Za nevýhodu považuji, že zahajujeme s tak atraktivním soupeřem, jako je pražská Sparta. Cíl je jasný – nesestoupit. Chceme hrát i proti zkušenějším soupeřům s otevřeným hledím.

Nálada v mužstvu?

Charakterizoval bych ji jako zdravé sebevědomí. Výborná parta, skromný kolektiv. Bez nadsázky nejlepší, v jakém jsem působil, ať už jako hráč, či trenér.
Troufl byste si tipnout postupující?

To ne, ale nedomnívám se, že mezi nimi bude Sparta. (red)