Hra je teď důležitější než body

Po třinácti odehraných kolech patří fotbalistům z Dobré devátá příčka. Patnáct bodů za čtyři vítězství a tři remízy je drží ve vrchní části dolní poloviny tabulky. „Jak říkám i hráčům, v této fázi nás nezajímá tabulka, ale pouze ztracené body. A z tohoto pohledu spokojeni rozhodně být nemůžeme. Bodů jsme na podzim ztratili až příliš. A zarážející je způsob, jakým jsme některé zápasy sehráli. Nejvíce mě mrzí domácí ztráty a dále výsledky v Petrovicích, Hnojníku a Jablunkově. Právě tam byl náš výkon doslova tragický. Na druhou stranu jsem ale rád, že se v naší hře objevují prvky, které v trénincích nacvičujeme a pak je dokážeme praktikovat i v zápasech. Ovšem zejména v útočné fázi to není bohužel v takové míře, jak bychom si všichni představovali,“ zhodnotil podzimní část sezony Zářický.

Venku se týmu vůbec nedařilo
Fotbalistům Dobré se v podzimní části sezony vůbec nedařilo na hřištích soupeřů. Vždyť z šesti odehraných zápasů přivezli Doberští pouze dva body za remízy. „Dalo by se říci, že je to takový náš klasický podzim. Pokud to vezmu z pohledu jednotlivých zápasů, tak v Karviné a v Nýdku se vyhrát nedalo. Remízu ve Vendryni považuji za solidní výsledek, vše ostatní, byly naprosto zbytečné ztráty. Musíme jednoznačně zlepšit koncentraci a vstupovat do utkání s mnohem vyšším nasazením. Ve většině zápasů jsme přidali na obrátkách až po přestávce,“ vysvětlil podzimní nezdary z venkovních hřišť trenér Dobré.

Tým s perspektivou

Velkým pozitivem doberského týmu je jeho skladba. Věkový průměr družstva totiž lehce překračuje 22 let a to je vzhledem k budoucnosti zdejšího fotbalu hodně pozitivní vyhlídka. V Dobré se po minulé sezoně nebáli začlenit do družstva mužů vycházející mladé a nadějné dorostence. „Tady musím říct, že v podstatě všichni bývalí dorostenci měli od prvního zápasu možnost hrát v základní sestavě, což je pozitivní pro jejich další fotbalový vývoj. Nejlépe se z nich projevoval stoper Tomáš Damek. Bohužel pak musel na operaci a od pátého zápasu nám chyběl. Jednoznačnou oporou byl Ondřej Glogar v brance, i když i on sám nejlépe ví, že má určité rezervy. V poli jsme se ve všech zápasech mohli spolehnout na velmi kvalitní výkony pravého obránce Radima Nikla. Také důrazný Adam Javorek (s 9 góly nejlepší střelec Dobré, pozn. red.) má obrovský potenciál a záleží pouze na něm, jak jej dále rozvine. Díky své rychlosti se na spoustě gólech podílel svou asistencí Jan Filipčík. Solidní formu v defenzívě prokazoval spolehlivý Jan Gryžboň. Dušan Šmahaj hrál na postu levého obránce v podstatě z nouze, ale ve většině utkání si počínal na výbornou. No a osobně si velice vážím zodpovědných výkonů Petra Rajnocha, který se vrátil po těžkém zranění kotníku,“ pochválil své svěřence trenér týmu Tomáš Zářický.

Problémy s plochami

Závěr sezony poznamenaly doberské fotbalisty především ve dvou věcech. Jednak se týmu nevyhýbala zranění a také v sychravém počasí chyběla kvalitní tréninková plocha. „Musím přiznat, že jsme rádi, že podzimní sezona již skončila. Potřebovali jsme se dát zdravotně dohromady a především potřebujeme pořádně potrénovat. V závěru podzimu jsme se bohužel potýkali s nemožností mít kvalitní tréninky, jelikož na doberský umělý trávník jsme se na rozdíl od předchozí sezony nedostali. Museli jsme vzít zavděk tréninky v tělocvičně, a to není to pravé ořechové. Nehrajeme přeci sálovku, ale velký fotbal,“ dodal Zářický.

Tým bude mít na špici tabulky

O fotbalovou budoucnost je v Dobré postaráno. Kromě mužů, kteří jsou pravidelným účastníkem krajských soutěží, se daří i mládeži. Dorostenci Dobré hrají klidný střed tabulky v okresním přeboru, žáci pak bojují v krajské soutěži v obou věkových kategoriích. „V Dobré jsme se před časem vědomě vydali na cestu, která nepřináší okamžité výsledky. Řekli jsme si, že budeme sázet pouze na naše odchovance a hráče, kteří mají k Dobré vztah. To je podle mého názoru jediný správný směr pro vesnické kluby našeho typu. Jsem rád, že jsme dokázali oslovit a přivést k nám hráče jako jsou Javorek, Ďurfina, Nikl, Bednárek či Glogar, že přicházejí dorostenci Figura, Damkové či Horáček. Ti dnes tvoří spolu s ostatními hráči solidní partu, a to, jak všichni víme, je v každém kolektivním sportu velmi důležité. Samozřejmě vnímám také hlasy, že s takto mladým týmem nelze hráč špičku v I. B třídě. Ano, máme mladé mužstvo. Dokonce velmi mladé. Jsme spíše takovou juniorkou. I z tohoto důvodu si myslím, že bychom měli být trpěliví. Již minulou sezonu jsme dokázali, že se na špici pohybovat můžeme. A jsem naprosto přesvědčen, že naše doba přijde i s tímto omlazeným celkem,“ přemítá Zářický.

O mládež je dobře postaráno

V Dobré jdou výchovou svých talentů doslova příkladem. Oddíl má kromě dorosteneckého celku také dvoje žáky, přípravku a nově i družstvo mladých slečen. „Když se podivám na naše mládežnická družstva, tak můžu říct, že zde nemusíme mít o budoucnost doberského fotbalu strach. A to je velmi pozitivní zjištění, zvláště v dnešní době. Vezmu-li to od přípravky, tak trenéři Tomáš Lepík a Mirek Pavlásek udělali společně s Jarkou Velčovskou značný kus práce. A to jak v propagaci doberského fotbalu, tak hlavně v oblasti náboru těch nejmenších. Na jejich práci pak navazují trenéři mladších žáků Martin Budinský s Přemkem Bednárkem. Obrovský pokrok je zřetelný u starších žáků, kde se zúročuje dlouhodobá práce zkušeného trenéra Romana Valného. V dorostenecké kategorii jsme dokonce v situaci, kdy můžeme od příští sezony postavit dokonce dva týmy. A to je samozřejmě i zásluhou pracovitých trenérů Jana Pustovky a Kamila Klimundy. Všichni totiž dobře víme, jak je obtížné v tomto citlivém věku hráče u sportu udržet. Lákadel je totiž všude spoustu. Našim trenérům se to daří, a nejen to, oni dokáží přitáhnout i další nové hráče. Nesmím ale zapomenout ani na ostatní nadšence v našem klubu, kteří doberskému fotbalu pomáhají. Mám za to, že jsme se vydali správným směrem,“ dodal Tomáš Zářický.

V lednu začne příprava

Fotbalistům podzimní část soutěží rychle uběhla. Nyní je čeká zasloužená přestávka a také vánoční svátky. „Stejně jako každý rok se i letos účastníme první ligy frýdecko-místecké sálovky. Pro naše mladíky je obrovskou školou potkávat se třeba jen na palubovce s hráči jako jsou například Šrámek či Knapp. Sálovku proto považuji za velmi dobré zpestření zimní pauzy a cením si práce Vlasty Lepíka, který turnaj každoročně pořádá. Pokud se týče naší zimní přípravy, tak v zimě bohužel nemáme v Dobré kde trénovat. I proto jsme velice vděčni za spolupráci s Fotbalem FM za to, že budeme moci trénovat na jejich kvalitní umělé trávě. Samozřejmostí je naše účast na zimním turnaji v Albrechticích i další tréninky v tělocvičně. Kromě standardní hrubé kondiční přípravy se v další fázi zaměříme především na ofenzivní část naší hry,“ prozradil plán zimní přípravy Zářický.

Změny v kádru

Jak už to tak v přechodných obdobích bývá, fluktuace hráčů z oddílu do oddílu je na běžném pořádku. V Dobré však žádnou změnu přes zimu nechystají. „Změny neplánujeme. V naší situaci všichni potřebujeme, aby se nám vrátili zranění hráči. Je ale pravdou, že o některé naše mladíky je zájem z vyšších soutěží. Každopádně chceme stávající kádr udržet pohromadě především s výhledem na další sezony,“ přeje si doberský kouč, který vzápětí ještě dodal: „Musím ještě jednou říct za náš klub, ale asi i za další ze zdejšího regionu, že mám velkou radost z toho, že máme ve Frýdku kvalitní umělou plochu. Takže díky všem, kteří se podíleli na jejím vybudování. Bylo to již třeba. Na závěr bych chtěl poděkovat speciálně dvou lidem, bez kterých si nedokáži svou práci u doberského týmu mužů představit. Vím, že se na ně mohu stoprocentně spolehnout. Můj dík patří Tomáši Herníkovi a Bolku Otipkovi,“ uzavřel hodnocení podzimní části soutěže Tomáš Zářický.