Mosty u Jablunkova

Třetí místo obsadili ve skupině C fotbalisté Mostů u Jablunkova. Vloni soutěž vyhráli, ale účasti v I. A třídě se nakonec zřekli. Také letos skončili v popředí, ale pustili před sebe juniorku Karviné a nováčka ze Šenova. „Před sezonou, kdy mužstvo převzal nový trenér Bazgier, jsme s třetím místem příliš nepočítali. Vedení klubu, trenér i hráči jsou s celkovým výsledkem naprosto spokojeni. Bylo hned jasné, že nahoru půjde Karviná. Nás mrzí jen prohraný zápas se Šenovem o druhé místo. To byla jediná kaňka na minulé sezoně,“ prohlásil zkušený mostecký obránce Přemysl Szlaur.

TJ Oldřichovice

Přední příčky I. B třídy si každoročně rezervují rovněž fotbalisté Oldřichovic. V uplynulé sezoně skončil výběr ostříleného trenéra Mariána Krajčoviče na pátém místě. „Našim cílem bylo skončit na třetí nebo čtvrté příčce. Měli jsme horší vzájemné zápasy s Vendryní, proto jsme pátí, což je dle mého soudu v pořádku,“ pověděl předseda klub Karel Turoň a pokračoval: „Přišly na nás slabší chvilky, ale ty se nevyhnuly žádnému týmu. Je potěšitelné, že se nám dařilo dávat góly, nastříleli jsme jich docela dost. Trochu nás mrzí okénka v obraně. Defenzivní činnost musíme zlepšit.“

TJ Nýdek

O poznání lepší fotbalový produkt chtěli v loňské sezoně svým příznivcům i sponzorům nabídnout v Nýdku. Umístění v polovině tabulky soutěže bylo přijato s určitými rozpaky. Vedení i trenéři byli přesvědčeni o tom, že slušný kádr měl rozhodně na víc. Na podzim byl Nýdek nadprůměrný, ale na jaře to nebyla žádná sláva. Nepomohla ani kvalitní příprava zakončena herním soustředěním na Slovensku. „Náš fotbal se mi příliš nelíbil. Bylo to takové nepřesvědčivé, kostrbaté a lopotné. Později se to zlepšilo, ale stejně to nebylo podle mých představ. Například v obraně jsme produkovali hrubé chyby,“ řekl extrenér Nýdku Miloš Koloničný, který nyní sedí na lavičce Třince.

Vendryně

Do společnosti lepších celků I. B třídy se zařadila také fotbalová Vendryně. Parta trenéra Zdeňka Černeka produkovala pohledný fotbal. S připravováním brankových možností neměla žádné potíže, s jejich proměňováním už však ano. Právě proto nedotáhla do úspěšného konce několik dobře rozehraných střetnutí. „Chtěli jsme prohánět favority a pohybovat se na špici. Proto nemůžeme být zcela spokojeni, naše předsezonní ambice byly o něco vyšší. Potopila nás rozsáhlá marodka, postrádali jsme hlavně ofenzivní hráče. I kvůli tomu musel v útoku zaskakovat brankář Csikán,“ vysvětlil lodivod mužstva Zdeněk Černek.

Hnojník

Zlatý střed tabulky a šťastná sedmička patřila fotbalovému týmu z Hnojníka, který se v předsezónních plánech zmiňoval o umístění kolem pátého místa. Hnojník zaspal úvod, ale pak probral a dostal se do klidných pater tabulky. Střídal lepší okamžiky s horšími, přičemž těch prvních bylo více. Pár kol před koncem se Hnojničtí na vytouženou pátou příčku dostali. Nakonec ji však neudrželi, protože v závěru sezony omlazený tým postihly zdravotní potíže klíčových hráčů. Hnojníku odešla forma a pak také trenér. „Rozhodl jsem se, že končím, klub hledá mého nástupce. Byl jsem hodně vytížený, potřebuji si dát od fotbalu pauzu. Přinejmenším půlroční,“ rozloučil se trenér Marian Kuczynski.

Sokol Dobrá

Mladý tým z Dobré skončil po první polovině soutěže na devátém místě tabulky. Na konci soutěže své postavení v tabulce ještě o jedno místo vylepšil. „Pokud se týče umístění v tabulce, nekladli jsme si v uplynulé sezoně žádné vysoké cíle. Prioritou pro nás bylo především zapracovat do týmu bývalé dorostence,“ zdůraznil trenér týmu Tomáš Zářický, která dále pokračoval: „Mladí pak dostávali dostatek příležitostí, nedá se ale říci, že by je naplno využili. Z tohoto pohledu moc spokojený nejsem. Nováčci ale každopádně získali důležité zkušenosti, které jim pomohou v dalším rozvoji. A samozřejmě to do budoucna pomůže i klubu.“ V Dobré chtějí ve své práci pokračovat i v příští sezoně. „I v dalším období budeme pokračovat v trendu, který jsme nastolili, a sice, že v Dobré budou hrát jen místní odchovanci. Těch neustále přibývá, a proto nastal čas založit mužský B tým, který bude startovat v okresní soutěži. Pokud se týče případných posil, fanoušci neuvidí žádné nové tváře. Ovšem vrací se k nám hráči z hostování. Po roce stráveném na Lučině to je zkušený obránce Zícha a po půl roce v Českém Těšíně přichází důrazný střelec Javorek,“ uzavřel Zářický.

Hrádek

O tom, jaké může mít následky opožděný rozjezd, se v předchozím ročníku málem přesvědčili fotbalisté Hrádku. Na podzim jim chvíli trvalo, než se dostanou do tempa a stáhnou ztrátu na své konkurenty, kterou nabrali v úvodu podzimu. Na jaře se proto v Hrádku stále dokola opakovalo slovo záchrana. „Byl jsem hrubě nespokojený s přístupem řady hráčů k zimní přípravě,“ prozradil trenér a dřívější fotbalista Hrádku Stefan Franek. Na jaře šli hráči do sebe a nakonec si mohli oddychnout, sestup se jich netýkal. „V některých zápasech to bylo špatné, ale na druhou stranu duely proti Karviné i Mostům se nám náramně povedly,“ liboval si Franek.

Sedliště

Uplynulý ročník lze v Sedlištích hodnotit celkem kladně, protože hlavní cíl po podzimní části, kterým byla záchrana v soutěži se podařil. Pro další ročník by se svěřenci trenéra Sládka chtěli vyvarovat těmto zbytečným existenčním starostem a hrát v klidných vodách tabulky. „Mužstvo pracovalo bez větších výkyvů jako celek a vítězná utkání, například v Karviné na jaře bylo přesně to, co nový trenér vyžaduje. Letošní sezona je trochu specifická protože tréninky pokračuji i po skončení ročníku a jeho vrcholem bylo přípravné utkání s účastníkem třetí ligy, Fotbalem Frýdek-Místek. Po něm následovala krátká přestávka. V hráčském kolektivu došlo stejně jako loni k několika změnám. Do kádru mužů letos přijde silný ročník dorostenců a proto věříme, že se projeví naplno jejich ambice a mužstvo vhodně doplní,“ je přesvědčen předseda Daniel Majer, jenž působí v mužstvu zároveň i jako brankářská jednička.

Jablunkov

Dobrá nálada zavládla také v Jablunkově, který se v I. B třídě dokázal udržet. Povedlo se to i navzdory tomu, že v jednu chvíli se už situace týmu zdála být téměř bezvýchodná. Podzim špatný, jaro také. Trenér Alosi Sikora se musel poroučet. „Mužstvo se ke konci jara semklo, v kabině i na hřišti se uklidnila atmosféra. Hráči předváděli solidní fotbal i navzdory tomu, že jsme kvůli zranění a absencí některých stabilních členů sestavy museli dát šanci mladíkům z dorostu,“ pověděl trenér Jan Gomola. Bývalý fotbalista Spartaku mužstvo vedl společně s někdejším brankářem Jablunkova Václavem Zowadou.

Nebory

Děsivou sezonu s idylickým koncem prožila fotbalová jedenáctka z Nebor. Na podzim se nevídaně trápila, zmohla se na pouhých pět bodů, které ji přikovaly k sestupovým příčkám. V zimní přestávce nastalo obrození a mužstvo, nad kterým už někteří zlomili hůl, se herně i výsledkově zvedlo a soutěž nakonec zachránilo. I když s odřenýma ušima. „Měli jsme to nevlastních rukou, ale znovu se potvrdilo, že poslední krok bývá nejtěžší,“ zopakoval starou pravdu kapitán Filip Žajdlík. Co se bude v Neborech dít v nové sezoně? „Šéf klubu pan Oszelda musí najít trenéra a získat několik solidních posil,“ řekl tajemník oddílu Petr Janeczko.

Nejvyšší vítězství či porážky I. B třídy, skupiny C: MFK Karviná B – Dolní Datyně 8:0 (13. kolo), MFK Karviná B – Jablunkov 7:0 (6. kolo), Šenov – Oldřichovice 8:3 (6. kolo), Nebory – MFK Karviná B 2:7 (7. kolo), MFK Karviná B – Inter. Petrovice 6:1 (14. kolo), Jablunkov – Inter. Petrovice 6:1 (25. kolo), Nebory – Nýdek 1:6 (9. kolo), Hrádek – Šenov 0:5 (25. kolo), Nebory – Hrádek 5:0 (21. kolo), Hnojník – Oldřichovice 5:0 (20. kolo), MFK Karviná B – Dobrá 5:0 (2. kolo), Šenov – Inter. Petrovice 6:2 (4. kolo), Šenov – Nýdek 5:1 (26. kolo), MFK Karviná B – Nýdek 5:1 (23. kolo), MFK Karviná B – Mosty 5:1 (21. kolo), Jablunkov – MFK Karviná B 1:5 (19. kolo), Dobrá – MFK Karviná B 1:5 (15. kolo), Hrádek – Nebory 5:1 (8. kolo).

Nejdivočejší výsledky: Hnojník – Sedliště 7:3 (22. kolo), Hrádek – Mosty 5:3 (23. kolo), Hnojník – Inter. Petrovice 5:3 (18. kolo), Inter. Petrovice – Hnojník 3:5 (5. kolo), Dobrá – Hrádek 5:3 (3. kolo), Hnojník – MFK Karviná B 5:2 (12. kolo), Mosty – MFK Karviná B 2:5 (8. kolo), Hnojník – Vendryně 2:5 (8. kolo), Nýdek – Mosty 3:4 (25. kolo), Jablunkov – Mosty 3:4 (17. kolo), Jablunkov – Nýdek 4:2 (21. kolo), Hnojník – Dobrá 4:2 (6. kolo), Šenov – Hnojník 4:2 (2. kolo), Nýdek – Šenov 3:3 (13. kolo), Hrádek – Nýdek 3:3 (11. kolo), Dolní Datyně – Mosty 3:3 (5. kolo), Hnojník – Dolní Datyně 3:3 (4. kolo), Šenov – Mosty 3:3 (1. kolo).

Kanonýři: Mezi nejlepší kanonýry soutěže se řadí Lukáš Kušnirák z Hnojníku. Ten dokonce ve 22. kole pokořil brankáře Sedlišť čtyřmi přesnými zásahy. Stejný úspěch má na svém kontě i Petr Vojtek ze Šenova. Ten zase čtyři góly vstřelil ve 25. kole do branky Hrádku. Hattricku (tři góly, pozn. red.) v jednom zápase se v průběhu soutěže dočkalo sedm fotbalistů. Karel Cieslar (Nebory) dal tři góly do sítě Sedlišť, Pavel Štěpán (Šenov) do sítě Oldřichovic, Marcin Pontus (Karviná B) do sítě Jablunkova a Mostů, Rostislav Duda (Hrádek) do sítě Nebor, Petr Ploszek (Vendryně) do sítě Jablunkova, Josef Zoller (Karviná B) do sítě Jablunkova, Lukáš Kubiena (Karviná B) do sítě Nýdku.

TABULKA STŘELCŮ

21 – Lukáš Kušnirák (Hnojník), 17 – Tomáš Nieslanik (Mosty), 15 – Michal Niemiec (Oldřichovice), Pavel Štěpán (Šenov), 13 – Petr Kufa (Mosty), Lukáš Stoszek (Oldřichovice), 12 – Jan Filipčík (Dobrá), Marcin Pontus (MFK Karviná B), 11 – Lukáš Kubiena (MFK Karviná B), Karel Cieslar (Nebory), 10 – Karel Biela, Petr Vojtek, Martin Klimša (všichni Šenov), 9 – Ivo Hanzlík (Dolní Datyně), Tomáš Stoszek (Hrádek), Radim Szotkowski (Jablunkov), Richard Svaczyna (Nýdek), Matěj Weismann (Sedliště).

TRESTY HRÁČŮ

2 ČK + 11 ŽK Tomáš Nieslanik (Mosty), 2+7 Petr Dytko (Oldřichovice), 2+4 Roman Bednář (Šenov), 2+3 Petr Pyszko (Nebory), 2+1 Daniel Damek (Dobrá), 1+12 Roman Wala (Dolní Datyně), 1+10 Miroslav Stryja (Hnojník), 1+7 Pavel Ftáček (Dolní Datyně), Marek Jochymek (Hnojník), Tomasz Spratek (Nýdek), Matěj Weismann (Sedliště), 1+6 Jan Gryžboň (Dobrá), Marek Klečacký (Mosty), 1+5 Dalibor Ševců (Dolní Datyně).

TRESTY KLUBŮ

5 ČK + 72 ŽK Šenov, 5+61 Dolní Datyně, 5+59 Hnojník, 5+50 Dobrá, 4+60 Mosty, 3+54 Inter. Petrovice, 3+53 Oldřichovice, 2+56 Sedliště, 2+48 Nebory, 1+57 Nýdek, 1+52 Vendryně, 0+70 MFK Karviná B, 0+50 Jablunkov, 0+44 Hrádek.

I. B TŘÍDA (sk. C)

1. MFK Karviná B 26 20 1 5 94:34 61
2. SK Šenov 26 15 5 6 73:46 50
3. Mosty u Jabl. 26 15 3 8 64:55 48
4. Vendryně 26 12 6 8 41:29 42
5. TJ Oldřichovice 26 12 6 8 56:48 42
6. TJ Nýdek 26 11 4 11 52:53 37
7. Hnojník 26 11 3 12 59:62 36
8. Sokol Dobrá 26 10 3 13 48:56 33
9. Hrádek 26 10 3 13 50:60 33
10. Jablunkov 26 10 2 14 52:60 32
11. Sedliště 26 9 4 13 40:51 31
12. Dolní Datyně 26 9 4 13 41:55 31
13. Nebory 26 8 4 14 41:60 28
14. Inter. Petrovice 26 4 4 18 29:71 16

I. B TŘÍDA (sk. C) – TABULKA DOMA

1. MFK Karviná B 13 12 0 1 56:10 36
2. SK Šenov 13 9 2 2 45:22 29
3. Mosty u Jabl. 13 9 1 3 34:22 28
4. TJ Nýdek 13 8 2 3 30:18 26
5. Oldřichovice 13 6 5 2 30:17 23
6. Dolní Datyně 13 7 2 4 26:15 23
7. Sokol Dobrá 13 7 1 5 31:21 22
8. Vendryně 13 6 3 4 21:15 21
9. Hnojník 13 6 2 5 37:30 20
10. Jablunkov 13 6 1 6 34:24 19
11. Hrádek 13 6 1 6 29:27 19
12. Nebory 13 6 1 6 29:31 19
13. Sedliště 13 5 2 6 18:19 17
14. Inter. Petrovice 13 2 3 8 18:31 9

I. B TŘÍDA (sk. C) – TABULKA VENKU

1. MFK Karviná B 13 8 1 4 38:24 25
2. TJ Vendryně 13 6 3 4 20:14 21
3. Šenov 13 6 3 4 28:24 21
4. Mosty u Jabl. 13 6 2 5 30:33 20
5. TJ Oldřichovice 13 6 1 6 26:31 19
6. TJ Hnojník 13 5 1 7 22:32 16
7. Sedliště 13 4 2 7 22:32 14
8. Hrádek 13 4 2 7 21:33 14
9. Jablunkov 13 4 1 8 18:36 13
10. TJ Nýdek 13 3 2 8 22:35 11
11. Dobrá 13 3 2 8 17:35 11
12. Nebory 13 2 3 8 12:29 9
13. Dolní Datyně 13 2 2 9 15:40 8
14. Inter. Petrovice 13 2 1 10 11:40 7