SK Čeladná

Po neúspěšné sezoně v krajském přeboru, kdy k záchraně soutěže stačil pouhý bod, prošlo mužstvo Čeladné řadou změn s cílem rychlého návratu. Na trenérský post přišel zkušený trenér Bohuš Keller, který dokázal povznést nejen hru, ale i morálku celého mužstva. Dále se jako posily podařilo sehnat do obrany zkušené hráče. Aleš Březovský hrál v Dolním Benešově MSFL a David Pražák si ve Vítkovicích vyzkoušel druhou ligu. „Tyto posily se nám vyplatily v podobě nízkého počtu inkasovaných branek (pozn. redakce pouhých 6). Úspěšný byl také návrat Davida Pflegra, který se stal druhým nejlepším střelcem podzimní části, ačkoli jeho postem je obrana. Chvályhodný výkon předvedl i nejlepší střelec podzimu útočník Jiří Kunz, z jehož kopaček padlo patnáct branek,“ vidí příčiny kvalitních výkonů tajemník klubu Aleš Richter.

V podzimní části soutěže mužstvo odehrálo 13 zápasů, z toho 11 vítězných, jednou skončil duel smírně a jednou byli Čeladenští poraženi. Domácí utkání se hrála na hřišti v Kunčicích pod Ondřejníkem, nebo na hřišti soupeře výměnou pořadatelství. Důvodem byla rekonstrukce travnaté plochy na domácím stadionu v Čeladné.

„Do jarní části soutěže vstupujeme s cílem doplnit a zkvalitnit hráčský kádr v bojích o postup do krajského přeboru s naším nejvážnějším soupeřem TJ Nový Jičín,“ dodává Richter. Mužstvo začalo přípravu 8. ledna. Na umělé trávě ve Vítkovicích si hráči Čeladné zahrají na zimním turnaji, dále bude následovat tradiční kondiční soustředění na Čeladné a série přípravných utkání před jarní sezonou.

SK Brušperk

Celek Brušperku je již tradičním účastníkem 1. A třídy. Do soutěžního ročníku jeho fotbalisté vstupovali s cílem pohybovat se v první polovině tabulky. Přestože se týmu nevydařil úvod soutěže, nakonec se po podzimu nachází na solidním šestém místě se ziskem 20 bodů a s aktivním skóre 21:14. „V tabulce pravdy však máme čtyři minusové body, na podzim jsme osm utkání hráli doma a pouze pětkrát zajížděli na trávníky soupeřů,“ konstatoval tajemník klubu Svatopluk Slovák.

Trenérem mužstva zůstává i pro jarní část Vladimír Mokrohajský. „S umístěním jsme spokojeni. V průběhu podzimních bojů jsme totiž měli obrovskou smůlu na zranění. Již v průběhu letní přípravy se vážně zranil kapitán Strakoš, který chyběl celý podzim, dále Janíček a Krupník. Posledně jmenovaný sice většinu utkání nakonec odehrál, ovšem se značným sebezapřením. Během soutěže pak další zranění a pracovní povinnosti Kuchaře, Pavlase, Kožušníka, Čiloka a Poláška neustále komplikovaly složení sestavy,“ poukázal na častou nekompletnost optimálního složení Slovák. V ofenzivě se Brušperk spoléhal na tradiční tahouny Poláška a Ščigela, kteří společně nastříleli čtrnáct branek. Spokojenost panuje i s hrou obrany, dirigovanou zkušeným Krupníkem, o čemž svědčí průměr 1,07 obdržených branek na zápas. Šanci dostali všichni tři brankáři - Habaň, Mičík i Neckář, kteří podávali dobré výkony.

Velkým pozitivem je skutečnost, že se daří do mužstva zapracovávat mladé hráče. V osmnáctičlenném kádru je plných devět hráčů do 21 let věku. Někteří z nich si vybojovali místo v základní sestavě a patřili k oporám (Cigánek, Makúch, Skotnica, Mičík, Janíček a Strakoš). Zimní přípravu zahájilo mužstvo v úterý 15. ledna a v jejím průběhu odehraje sedm přípravných utkání. Vedení klubu chce pro jarní boje nejen udržet stávající kádr, ale navíc jedná o příchodu dvou hráčů, kteří by zvýšili konkurenci zejména v obraně a útoku.

TJ Vendryně

Ambice celku byly rozhodně vyšší, než ukazuje současné postavení v tabulce. Místo boje o čelo tabulky je to jen 9. místo a zisk 14 bodů. Celek byl před sezonou dostatečně posílen, ale bohužel přišla zranění a Vendryni zůstal úzký oslabený kádr. „Šest celků v soutěži se před startem vyměnilo a vzrostla síla soupeřů. Od počátku se ukazovalo, že boj o prvenství svedou týmy Čeladné a Nového Jičína. A zrovna proti těmto silným soupeřům jsme podali kvalitní výkony, i když jsme prohráli po boji 1:2 a 1:3. V některých ostatních duelech se však hráči nedovedli vyhecovat či zabojovat jeden za druhého. Prostě chyběl širší kádr s větší konkurencí v boji o místo,“ vzpomíná předseda oddílu Ludvík Martínek, jenž po podzimní části od celku z rodinných důvodů odešel.

Tým ztrácel body v průběhu podzimu překvapivě na domácím hřišti, které bývalo v minulosti nedobytnou tvrzí. „Co mě velmi mrzí, byly některé doslova katastrofální výkony rozhodčích. Přitom všechny zápasy jsme nahrávali na video a předali na svaz. Jestli s tím něco udělají, nevím. Podotýkám, že na rozhodčí jsem si v minulosti nikdy nestěžoval,“ dodal dnes již bývalý předseda.

Není sám, co u týmu skončil. Změna nastala i na trenérském postu. Taktovku od Nového roku převzal bývalý ligový brankář Třince Ivo Kopka. Čeká ho jistě nelehký úkol, neboť tři slovenští hráči, kteří patří k ose celku, zvažují svůj návrat na Slovensko. Přesto ve Vendryni věří, že po doplnění kádru se v průběhu jara ocitnou v klidných vodách středu tabulky.

Staré Město

Fotbalisté ze Starého Města přezimují na 7. místě tabulky. „Můžu říci, že s naším podzimním vystoupením jsem vcelku spokojen. Myslím si dokonce, že naše umístění mohlo být i lepší, pokud by se nám nezranili klíčoví hráči brankář Roman Valas a obránce Martin Vojkovský. To jsou fotbalisté, kteří společně s dalšími tvoří kostru mužstva,“ řekl k podzimnímu vystoupení Staroměstských v I. A třídě trenér Lubomír Pokluda. K prvnímu tréninku se hráči sešli v úterý 15. ledna a v rámci přípravy se Staré Město zúčastní zimního turnaje v Janovicích. „Kromě janovického turnaje máme dohodnuté ještě nějaké další přípravné zápasy. Ke změnám v kádru nedošlo. Věřím, že u nás nadále bude hostovat Adam Syřínek z Chlebovic. TJ Smilovice Nováček soutěže měl vstup do sezony přímo impozantní. Po třech odehraných kolech měly Smilovice na svém kontě devět bodů za tři výhry nad Vendryní, Ostravou-Jih a Raškovicemi.

„Po dobrém startu jsme ve 4. kole hráli v Dětmarovicích. Ještě dvě minuty před koncem střetnutí jsme vedli 2:1, ale závěr se klukům vůbec nepovedl a nakonec jsme takto dobře rozjetý zápas prohráli. To byl, myslím si, zlom, který naše výsledky pro další utkání hodně ovlivnil,“ řekl Radek Procházka. Ten se na trenérské lavičce objevil v posledních dvou kolech, když vystřídal Iva Kopku. Kopka v jarní části sezony bude trénovat v konkurenční Vendryni. Na lavičce Smilovic bude působit v odvetných zápasech Štěpán Kufa.

„I když jsme nováčkem I. A třídy, chtěli jsme se pohybovat v horní polovině tabulky. Současné postavení v tabulce je pro nás zklamáním a cílem pro jarní část zůstává jednoznačně záchrana soutěže. Kádr by měl zůstat pohromadě, jen hledáme místo pracovně zaneprázdněného Bašandy dalšího brankáře. Konkrétní jméno ale ještě nemáme,“ prozradil Radek Procházka.

TJ Raškovice

Vstup do soutěže raškovickým fotbalistům vůbec nevyšel. Po úvodní bezbrankové domácí remíze s Ostravou-Jih přišla série sedmi porážek v řadě. Až v 10. kole si Raškovice poradily v domácím prostředí s Dolní Lutyní 2:1. Výhra hráče Raškovic notně nakopla, jelikož v následujícím kole přišla remíza v Brušperku a další domácí vítězství nad Stonavou.

Tým vedený Bohuslavem Sládečkem v závěru podzimu prohrál ještě ve Vendryni a Čeladné. „Pro raškovický fotbal to byla nejhorší část sezony za několik posledních let. Přezimujeme na poslední příčce a hlavní příčinu přičítám časté absenci klíčových hráčů, velice úzkému kádru a špatné tréninkové morálce mužstva. Přesto věřím, že si hráči uvědomí hrozící ztrátu kvalitní soutěže a že v zimní přípravě napnou všechny síly, které nám pomohou k záchraně,“ řekl Sládeček.

Přípravu začali raškovičtí fotbalisté v polovině ledna a k prvnímu přípravnému utkání vyběhnou hráči až koncem února. „V březnu pak máme na umělé trávě ve Vřesině dojednané zápasy s Palkovicemi, Sedlištěmi a Janovicemi,“ přiblížil další průběh přípravy Sládeček.