Připomněl, že sbor před časem nechal v tisku uveřejnit výzvu, že má zájem o nové členy, což nezůstalo bez odezvy. „Přihlásili se nám vesměs zralí muži, kteří to berou vážně,“ konstatoval Sikora. Výjezdová jednotka, která má 17 členů, podle něj každý měsíc absolvuje školení, nezanedbává ani fyzickou přípravu a jednou za rok musí hasiči sepsat testy.

Jednotka je zařazena mezi JPO 3, její členové tedy na rozdíl od kolegů z Jablunkova či Mostů nepatří mezi poloprofesionální hasiče a nemusí držet takzvané psí služby. Přesto měli jen loni 21 „ostrých“ zásahů u požárů v regionu. Podle Sikory bystřičtí hasiči vyjíždějí k požárům rodinných domů a stodol, pomáhají likvidovat oheň v různých boudách, které někdo zapálil, občas hasí balíky slámy a seno, případně požáry lesních a polních porostů. V roce 2008 v 17 případech vyjížděli likvidovat hmyz.

Sikora si v posledních letech vybavuje i dva výjezdy k havarovaným kamionům, SDH má rovněž šestkrát až osmkrát do roka na starosti takzvaný hasičský dozor při akcích v obci.

Akční rádius bystřických hasičů sahá až k Bukovci a na Hrčavu. „Tam jsme hasili dokonce i na slovenské straně, kde hořel les,“ upozornil Sikora. Bystřičtí hasiči nedávno vyjížděli k velkému požáru firemního areálu v Mostech u Jablunkova, zasahují v Dolní i Horní Lomné, při výjezdech na opačnou stranu se mohou objevit až v Neborech či Gutech na okraji Třince.

SDH Bystřice vlastní vozidla CAS 32 TATRA 148, AVIA A 31a VW SHARAN, motororovou pilu, stacionární a plovoucí čerpadlo.

„V 99 procentech případů se vyjíždí s tatrou. Kolegové potřebují hlavně vodu,“ konstatoval Sikora s tím, že vůz byl vyroben už v roce 1983. Náklady na údržbu a opravy podle něj s věkem vozidla „diametrálně rostou.“ Naopak hasičárna se už díky sponzorům a obci dočkala nového vybavení. „Je tam počítač, nový nábytek s kanceláří a je zřízena i celá nová kuchyňka,“ řekl Sikora.

Před rokem zažil SDH Bystřice velké oslavy 110 let existence. - více ZDE

„Obec koupila nádherný vyšívaný prapor, ten má opravdu málokdo,“ uvedl velitel sboru. „Od přátel z polského Goleszówa jsme dostali na památku sošku patrona hasičů Sv. Floriána,“ dodal. Hasičské symboly byly posvěceny v místním katolickém kostele. Jeden z tehdy oceněných bystřických hasičů byl ve sboru již šedesát let.

„Činnost jednotky sboru dobrovolných hasičů obce Bystřice hodnotím velice kladně. Přestože máme starou cisternu, udržujeme ji stále v bojeschopném stavu. Mnohdy naše stařičká tatrovka dojede ve složitém terénu tam, kam moderní technika nedojede,“ zdůraznil starosta Ladislav Olšar.

Dodal, že obec připravuje v rámci česko-polské spolupráce projekt s názvem Integrovaný přeshraniční protipožární systém. „Ve spolupráci s obcí Goleszów chceme vybudovat v našich obcích metodická střediska pro výchovu dobrovolných hasičů a pořídit novou zásahovou cisternu. S tímto projektem jsme se ucházeli o dotaci již dvakrát, vždy jsme skončili jako náhradníci. Věřím, že do třetice to vyjde a dotaci z EU na náš záměr získáme. Sám jsem členem hasičů, byť pasivním, ale chci tímto vyjádřit podporu dobrovolné práci našich hasičů při ochraně zdraví a majetku našich spoluobčanů,“ uvedl Ladislav Olšar.