„V současné době zasahujeme hlavně v rámci likvidace bodavého hmyzu,“ prozradil starosta SDH Milíkov Jan Heczko. Pro tyto zásahy potřebují mít hasiči mimo zásahového vozidla žebřík, spreje proti danému druhu hmyzu, ochranný oděv a kuklu. „Hlavní věcí je, aby zasahující hasič postupoval s rozumem a chladnou hlavou,“ dodal Heczko. Vozový park hasičů Milíkova čítá celkem dva vozy, prvním je Cisterna CAS 25, druhým pak Mercedes Sprinter.

„Veškerou techniku jsme si svépomocí opravili a zrekonstruovali. Auta dostala nový lak a v rámci generální opravy cisterny bylo odpracováno 3 500 hodin,“ vysvětlil starosta sboru. SDH má také družstva účastnící se soutěží v požárním sportu v okolí Jablunkova a Třince. Do klání s ostatními sbory se zapojují jak muži, tak ženy a kolektiv mladých hasičů SDH Milíkov, který soutěží v kategorii jak mladší, tak starší žáci. „Mládežnickým týmům, které u nás fungují úspěšně již druhým rokem pod vedením Ireny Heczkové, Ivy Grocholové Víta Grochola, se v poslední době daří. Většinou se jim podaří získat umístění na stupních vítězů,“ dodal Jan Heczko.

Sbor dobrovolných hasičů Milíkova má již přes padesát let přátelský svazek s dobrovolným hasičským zborom z Rakovej na Slovensku. Letos byla podepsána obnovující smlouva tohoto svazku. „Navzájem se kupříkladu navštěvujeme na soutěžích, které pořádáme my, či kolegové z Rakové a vzniklo touto cestou mnoho přátelství,“ přiblížil Heczko.

V obci Milíkov se každoročně koná tradiční Hasičský den se soutěží v požárním sportu, samozřejmostí je i klání v kategorii mládeže. V loňském roce se začalo s její noční obdobou, kdy zúčastněné sbory prokáží svou zdatnost za tmy.

Dobrovolní hasiči se nebojí ani jiných druhů sportu. Tradičně startují na fotbalovém turnaji pořádaném Tělovýchovnou jednotou Milíkov – memoriálu Davida Novotného. „My hasiči se zde utkáváme s fotbalovými týmy a přesto jsme ještě nikdy neskončili úplně poslední,“ řekl s úsměvem na rtech starosta hasičů.

Pro nejmenší z Milíkova připravují hasiči každoročně Dětský den, který se letos uskuteční v pátek 11. září v 8 hodin. „Zúčastní se jej žáci základních škol z Milíkova a sousedních Košařisk. Děti uvidí ukázku psovodů Policie ČR, požární techniky, představí se také profesionální hasiči města Třince, ale nebudou chybět ani různé soutěže, jako kupříkladu střelba ze vzduchovky, požární útok a podobně, “ prozradil Heczko.

Mezi další aktivity sboru patří mimo jiné pořádání tanečních zábav, již třetím rokem byli hasiči jedním z hlavních organizátorů Anenské pouti na Kozubové, v rámci níž měli asistenční hlídku. „Po nějaké době jsme znovu obnovili i tradici hasičských plesů a myslím si, že úspěšně, “ uzavřel starosta SDH Milíkov Jan Heczko.