Vůbec první cvičení se konalo 2. května 1926 a premiérový výjezd k požáru se odehrál 15. května téhož roku – hasiči tehdy zasahovali ve Vojkovicích. V roce 1929 byly do sboru přijaty první dvě ženy – Emilie Kaňoková a Vítězslava Ondrášková.

Jak to s SDH Nižní Lhoty vypadá po osmdesáti letech? „Máme 34 dospělých členů a dalších 20, kterým ještě není osmnáct let,“ shrnul současný starosta sboru Michal Kubica. Hasiči v Nižních Lhotách patří mezi jednotky s označením JPO 5.

Prakticky nezasahují, to ovšem neznamená, že by zaháleli. „Naši činnost nesoustředíme na hašení požárů, ale spíše k technické pomoci. Obec počátkem roku 2009 koupila motorovou pilu a kalové čerpadlo. Udělalo se školení pro členy výjezdové jednotky, kterých je deset, a směřujeme to k pomoci při polomech a přírodních katastrofách. Kdyby se teď stalo, že na cestě jsou popadané stromy, umíme si s tím poradit, což v minulosti nebylo možné,“ naznačil Michal Kubica.

„Dětí máme asi sedmnáct, minulý rok jsme obnovili činnost Mladých hasičů. Učí se uzly, útoky, topografické značky a chodí na soutěže,“ poznamenal. Během roku hasiči připravují řadu akcí. „Počátkem roku je ples v sále na obecním úřadě, v roce 2010 bude šestého února. Na konci dubna bývá tradičně stavění máje a na konci května kácení. Teď už je to většinou spojeno s opékáním párků a divadélkem pro děti. V červenci bývá soutěž, na konci prázdnin se snažíme vymyslet něco pro děti, letos jsme byli stanovat na myslivecké chatě. A na konci roku je mikulášská nadílka, případně nějaká zimní akce,“ vyjmenoval starosta SDH Nižní Lhoty s tím, že v minulosti bylo akcí a různých zábav ještě víc. „Teď už to omezujeme. Je nás málo, ale snažíme se, i když to někdy nejde tak, jak by mělo. Ale spousta lidí to chápe,“ uvedl Kubica.

„My jsme všichni hodně vytížení. To je jeden z důvodů, proč si nepořizujeme cisternu,“ upozornil.

Malá obec má 258 obyvatel. Na první pohled se sice může zdát, že 34 dospělých hasičů je dost, jenže těch, kteří by mohli jezdit k zásahům, je minimum. Přitom právě oni mají své další aktivity, které jim ubírají čas. „Navíc máme malou garáž pro naši starou avii, kam by se cisterna nevešla. A další důvod je samozřejmě finanční. V obci v posledních letech nehořelo, tudíž jsme zde nezasahovali. A do okolních obcí nás nevolají, protože nemáme potřebnou techniku,“ pravil 36letý Kubica. Ve funkci je více než deset let. „Když jsem nastupoval, byl jsem možná vůbec nejmladší starosta SDH v okrese,“ smál se.

Připomněl, že v letošním roce se odehrála jedna poměrně důležitá věc. „Jeden náš člen, Václav Muroň, získal ocenění Zasloužilý hasič. Je to nejvyšší ocenění, které lze ve sdružení hasičů získat, a dostává se za dlouholetou práci,“ vysvětlil Kubica a naznačil, že hasiči v Nižních Lhotách jsou pyšní na svou kroniku. „Je pěkná a celkem obsáhlá,“ pravil.