Hasičům v Hnojníku, respektive jejich sboru, je 96 let. Současnost sice k nějak přehnanému optimismu nevybízí, přesto k obci neodmyslitelně patří. „Členů máme strašně málo,“ lituje velitel jednotky Roman Landecký.

„Omladinu se snažíme lákat, mládežnická družstva začínají druhým třetím rokem fungovat, ale všechno je to o financích,“ upozornil. Výjezdová jednotka, která je zařazena mezi JPO 3, má dlouhodobě 17 členů. S tím, jak v daných podmínkách funguje, je Roman Landecký maximálně spokojen, i když se netají tím, že jeho kolegové by si nepochybně zasloužili lepší vybavení. „Je to všechno o financích a o dotacích, které dostaneme. Dneska asi sponzory neseženeme,“ krčí rameny.

Situaci však bere jako realitu, hasiči navíc nemají ve zvyku si na nedostatek financí a zastaralé vybavení stěžovat. „Jsme tu hlavně pro to, abychom pomáhali lidem a obci. K nehodám jezdíme, ale akorát jako technická pomoc, děláme úklidy a tak dále. V loňském roce jsme měli kolem čtyřiceti výjezdů, což je náš, dá se říci, rekord,“ pochválil „výjezdovku“ 37letý Landecký.

Vůz mají hasiči relativně nový, před časem ho za více než milion korun získali od kolegů z Mostů u Jablunkova. „Pět set tisíc jsme dostali od kraje,“ připomněl. Hnojničtí hasiči pomáhali i po nedávných povodních na Novojičínsku. V městské části Žilina zprůchodňovali říční kanál a čerpali vodu ze studní, na nichž jsou místní obyvatelé závislí. „Co lidé chtěli, to se dělalo,“ konstatoval Landecký.

Hnojničtí hasiči dlouho používali cisternovou stříkačku z roku 1978. Poté, co získali modernější vůz z Mostů, bylo rozhodnuto, že staré auto se prodá. To se však obci už dlouho nedaří a cisterna stále stojí u požární zbrojnice. „Já bych řekl, že jsme to ,prošvihli´. Byli tady zájemci, nejvyšší nabídka byla 75 tisíc. Chtěla to Střítež, ale nakonec si koupili avii, která je v lepším stavu,“ poznamenal Roman Landecký.

Provozuschopná stříkačka by však podle něj mohla být ještě užitečná. „To auto je škoda sešrotovat, některým sborům by to jistě dalších pár let sloužilo,“ myslí si Landecký. - přečtěte si také: O cisternu není zájem, obec půjde s cenou dolů

Historie SDH Hnojník se začala psát v létě roku 1913, kdy místní občané cítili, že je nutné hasičský sbor založit. Vzorem jim byly okolní obce Střítež a Komorní Lhotka, kde sbory již deset let dobře fungovaly. Dohodla se koupě ruční stříkačky, která byla tažena koňmi, velení sboru bylo německé a hovořilo se slezsky. Hnojnický sbor byl velmi aktivní, přišla však první světová válka. Do roku 1918 činnost upadala, po válce se znovu obnovila, avšak bylo zapotřebí postavit požární zbrojnici. Obětaví občané se o to zdarma postarali v roce 1921, o dva roky později se dostavěla i věž na sušení hadic. Na konci 40. let přibývala hasičům technika a zabírala stále více místa. Jak uvádí internetové stránky hnojnického sboru, nebylo kde schůzovat, a proto se v roce 1953 prostory zbrojnice rozšířily.