Při opravách byla narušena statika. „Dům se zřítil v létě během jednoho sobotního dopoledne. Sutiny zasypaly tři děti. Vyjeli jsme tam doslova s hrůzou, co se těm dětem stalo. Nejhorší byla ta nevědomost a očekávání,“ líčili dramatickou událost frýdlantští dobrovolní hasiči. Babička a matka zasypaných dětí se nacházely v jiné části budovy, která zůstala stát, a díky tomu ženy vyvázly bez újmy.

KOZLŮV HASIČSKÝ POČIN
HLASUJTE ZDE

„Vyprošťování dětí trvalo asi tři hodiny, ale díkybohu byly všechny tři živé a bez vážnějších zranění. Byla to pro nás obrovská úleva,“ konstatoval velitel frýdlantských dobrovolných hasičů Jan Novák. „Děti zřejmě zachránilo to, že si právě v době zřícení domu hrály na schovávanou. Jedno bylo právě schované ve skříni mezi oblečením a skříň je ochránila před zasypáním sutinami. Druhý chlapec byl pod gaučem, který náraz odpružil a vytvořil také vzduchovou kapsu. Třetí dítě jsme našli hned zkraje sesuvu,“ líčil událost Jan Novák.

Děti putovaly do nemocnice vrtulníkem a záchrankou, byly ale živé a z hrůzostrašné události vyvázly bez vážnějších zranění. Hasiči pak ještě další tři nebo čtyři dny pomáhali při demolici zbytku budovy. „Přeběhl nám mráz po zádech, když jsme ve zbytcích domu objevili hodiny, které se zastavily přesně ve chvíli pádu,“ dodal starosta sboru František Roman.