Samotný požár byl vidět přímo z Návsí a v 10 hodin hasiči vyrazili v Tatře 805 na Kozubovou. Cestou se však hasiči museli vypořádat s množstvím sněhu, který v té době byl v horách. Během cesty předjeli kolegy z Milíkova, kteří jeli se stříkačkou zavěšenou za traktorem. Pod Kozubovou ale hasiči z Návsí uvízli na ledové desce. „Hrozilo, že auto na ledu sjede do propasti, proto jsme začali sekat větve a podkládat je pod kola. Využili jsme i deky, které byly součástí výbavy a snažili se auto z ledu vytlačit. Všichni, co byli v autě, tak tlačili „kačenu“proti svahu na ledu a povedlo se,“ řekl tehdejší řidič hasičů Jan Suszka, kterému bylo nyní 81 let.

KOZLŮV HASIČSKÝ POČIN
HLASUJTE ZDE

Auto se nakonec podařilo z ledu dostat a hasiči dorazili na místo. Chata hořela od komínu směrem dolů, proto se oheň tak rychle nešířil. K hašení se na Kozubové využila voda ze studny a zásoby z kuchyně, protože rezervoár byl prázdný. Po rozbití ledové plochy buldozerem dojely na místo i ostatní sbory, včetně cisteren s vodou.

Jan Susszka si vzpomíná i na další požár, ke kterému došlo v roce 1933 v Písku, kde se narodil. Tehdy hořel statek a na místě zasahovali hasiči s ručními stříkačkami z Písku, Bukovce a Jablunkova. Požár byl tak velký a hasiči dlouhým zásahem vyčerpáni, že už pumpovat nemohli, tak strážníci verbovali lidi, ať vystřídají hasiče u čerpání. Voda se táhla kolem 150 metrů a ruční stříkačky nemají patřičný výkon, tak mnoho se jich tehdy před práci raději schovalo a statek lehl popelem.