„Nýdecký sbor byl založen v roce 1891. Jeho začátky byly velice skromné – na náměstí byla jen taková kůlnička s nejprimitivnější technikou, s několika vědry a trhacím hákem,“ přiblížil Jan Vitásek, který se o historii sboru dlouhodobě zajímá. Sám byl navíc na konci minulého století jeho dlouholetým velitelem.

Při stavbě zbrojnice byli předvídaví

„Sbor se stavěl na nohy, už ve třicátých letech vlastnil ruční stříkačku taženou koňmi. Hlavní postavou byl tehdy hospodář Jan Raszka, který se spoustu let o všechno staral a jezdil s touto stříkačkou i k zásahům,“ vyprávěl Vitásek. Zdůraznil, že v padesátých letech se iniciativní členové SDH postarali o stavbu nové hasičské zbrojnice se dvěma garážemi.

Základna hasičů na zvoleném místě už zůstala. „Byla zde vybudována věž na sušení hadic. Nad garážemi měl být byt pro strojníka, ale nikdo tam nikdy stabilně nebydlel. Do začátku devadesátých let tam byla klubovna hasičů, která se pak přestěhovala do jiných prostor – kvůli rozšíření obecního úřadu,“ připomněl Vitásek. Podle něj hasiči při stavbě zbrojnice prokázali „neskutečnou předvídavost a rozum“, protože garáže byly neuvěřitelně prostorné a technika, která přišla o desítky let později, neměla s jejich rozměry problém.

Recept na zlé časy? Nadšení

„Všem vyjadřuju svůj obdiv. I ty dveře byly udělány tak, že dva obří automobily byly schopny bez nějakých úprav do garáží vjet a vyjet,“ pravil Jan Vitásek. Vzpomíná ale, že v 70. letech na tom začal být nýdecký sbor „opravdu mizerně“, mimo jiné proto, že vozy už byly nefunkční.

V obci se však právě sešla generace hasičů, která to chtěla změnit. „Díky pár neskutečně obětavým a nadšeným jedincům se to prostě začalo znovu budovat. Vybavují se mi jména Josef Macura, jeho syn Milan Macura, Josef Polok, Pavel Kantor, Jan Turoň,“ vyjmenoval Vitásek. A vyzdvihuje ještě jedno jméno. „Chtěl bych touto cestou strašně moc poděkovat Pavlu Sližovi, který byl snad přes čtyřicet let nejdřív předsedou a pak starostou sboru. A věřím, že kdyby nepřišla zákeřná nemoc, byl by činný ještě dnes,“ zdůraznil Jan Vitásek.

Přišla další hasičská parta

S kolegy nýdecký sbor táhl až do 90. let, kdy v obci začala vyrůstat další silná hasičská parta. „To nejkrásnější je v tom, že současné vedení a zásahovou jednotku tvoří muži, s nimiž jsme v osmdesátých letech začínali, když měli sedm osm let. Jsou to všichni odchovanci našeho nýdeckého sboru,“ pochvaluje si Jan Vitásek.

Kronikář Kajfosz byl vynikající

Chválí rovněž někdejšího kronikáře SDH. „Pan Jan Kajfosz byl vynikající, tu historii měl perfektně zmapovanou. Já jsem s ním spolupracoval, veškeré informace mám právě ze starých kronik,“ uvedl Vitásek. Podle něj byl Kajfosz v 80. letech vyhlášen čtvrtým nejlepším kronikářem hasičů v tehdejším Československu.

Po revoluci přišla velká modernizace sboru a SDH Nýdek se zařadil k výjezdovým skupinám JPO 3. Velké změny nastaly i v posledních třech letech – rekonstruovala se zbrojnice a hasiči se dočkali dvou úplně nových vozidel. „Novou techniku máme díky spolupráci s obcí, cisterna má nádrž na 5200 litrů vody, což je v České republice na dvou nápravách unikát,“ poznamenal Vitáskův syn Tomáš, současný místostarosta sboru a člen výjezdové jednotky.

Mladší žáci sklízí úspěchy

Sbor má nyní 55 dospělých členů, z toho sedmnáct ve výjezdové jednotce. Nýdek si zároveň zakládá na systematické práci s dětmi. „Jejich počet se pohybuje od šestnácti do dvaceti. Máme mladší a starší žáky, letos jsme s dětmi začali jezdit moravskoslezskou ligu. Mladší žáci v konkurenci jedenácti družstev skončili na pátém místě,“ pochválil nejmladší hasiče Tomáš Vitásek. Zdůraznil, že oba instruktoři, konkrétně Borek Svidr a Beáta Pilchová, se dětem věnují ve volném čase a vlastně zadarmo. „Jediný problém, který máme, jsou penízky. Sehnat je pro mladé hasiče je něco jiného než pro fotbalisty nebo hokejisty, ale myslím si, že každá taková finanční pomoc je správná. Já to obdivuju,“ uvedl Tomáš Vitásek. SDH Nýdek má ročně patnáct až dvacet zásahů.

Při říjnové sněhové kalamitě se několik dní prakticky nezastavili – mimo výjezdů odklízeli také sníh na všech nýdeckých komunikacích. Hasiči pomáhají při místních akcích, pro návštěvníky Beerfestu například opékají sele. Tomáš Vitásek souhlasí s tím, že pokračuje v rodinné tradici. „Když to spočítám, ve sboru SDH Nýdek je šest členů z rodiny Vitásků. Chce to srdíčko,“ poznamenal.