Oheň neznamenal pro člověka vždy jen pomoc, ale mnohdy se stal nebezpečím, kterému lze čelit jen s velkou námahou. Proto se i v Palkovicích stal zásadním podnětem k založení sboru. Od samotných počátků byla činnost hasičů závislá na množství darů a příspěvků, které se podařilo vybrat mezi lidmi. „Požárníci“ se už v minulosti aktivně zapojili do pořádaní různých kulturních akcí – divadla, zábavy a podobně. Zpočátku sice hasiči vyjížděli jen se skromnou technikou, jenže už tehdy měli stejný cíl, kterým stále zůstává ochrana životů a majetku lidí.

Podstatné změny nastaly s příchodem nových společenských řádů, nejdříve lidově demokratického – a později socialistického.

Hodně se hasiči zapotili například při živelných pohromách v roce 1949. Sbor zasahoval 1. července při velké povodni řeky Ostravice ve Frýdku Místku, kam bylo vysláno na pomoc šestnáct hasičů z Palkovic, kteří tomuto živlu vzdorovali tři dny. Jen o několik dnů později postihla velká voda přímo i Palkovice, když se 19. a 20 . července rozvodnil místní potok Olešná. V současné době stát a obec poskytuje nemalé finanční prostředky na nákup technického vybavení, které hasiči při výjezdech využívají.

Nedávno se místnímu sboru podařilo díky sponzorům sehnat maringotku, která bude sloužit jako pojízdný občerstvovací stánek. Palkovičtí záchranáři jej určitě využijí, neboť na většině obecních akcí nějakým způsobem zajišťují občerstvení.

„Tímto bych chtěl všechny pozvat na nejbližší akci O pohár palkovické sjezdovky – memoriál Miloslava Menšíka, kterou připravujeme už na sobotu 4. prosince v areálu Lyžování za domem v Palkovicích. Jedná se o tradiční noční akci. Všichni jsou zváni,“ uvedl náměstek Sboru dobrovolných hasičů v Palkovicích Martin Polášek s tím, že mnohem větší slávu zažijí už příští rok. „Náš sbor oslaví už osmdesát let. Bude to opravdu větší,“ zamyslel se Polášek.

Hasiči si nedávno vylepšili i cisternu značky Tatra 815 CAS 32. Během rozsáhlé repase namontovali vysokotlak, nainstalovali osvětlovací stožár, roletky na všechny boční dveře, ze zadních dveří udělali vyklápěcí, připevnili novou majákovou rampu a osvětlení vozu. Navíc nově vyřešili vnitřní úložný prostor, takže ve výjezdovém voze mají více místa.

Nejzajímavějšívýjezd hasičů z Palkovic si můžete přečíst ZDE