„Zatím jen s reprezentační kariérou, ještě aspoň rok bych chtěl odehrát v Karviné,“ prozradil čtyřiačtyřicetiletý gólman, který před svým odchodem na zahraniční angažmá vybojoval s Baníkem tři mistrovské tituly. Do Karviné se vrátil vloni a teď s týmem útočí na čtvrtý.

Do nedělního duelu ve Frýdku-Místku naskočil na posledních deset minut a v brance se blýskl několika skvělými zákroky. „Byl to pro mě úplně jiný zápas než těch 218, které jsem za národní tým odehrál,“ neskrýval dojetí Martin Galia.

Češi měli bez ohledu na nedělní výsledek postup na Euro už zajištěn, přesto ve Frýdku-Místku šlapali od první minuty za vítězstvím. „Musím poděkovat svazu za organizaci, fantastickým fanouškům a klukům, že jsme vyhráli, nechtěl jsem se loučit prohrou,“ přiznal gólman, který patří mezi házenkářské legendy.

Martin Galia (loučení s reprezentační kariérou, ČR - Izrael ve Frýdku-Místku, 30. 4. 2023)Martin Galia (loučení s reprezentační kariérou, ČR - Izrael ve Frýdku-Místku, 30. 4. 2023)Zdroj: Český svaz házené

Během třiadvaceti let v reprezentaci Martin Galia startoval na sedmi evropských a čtyřech světových šampionátech. „Vrcholných akcí jsem odchytal bezpočet, a tak je řada na jiných. Máme Tomáše Mrkvu nebo Šimona Mizeru. Myslím si, že nároďák už mě v pozici aktivního brankáře nepotřebuje a já se aspoň mohu plně soustředit na práci trenéra brankářů,“ připomenul svou současnou pozici u českých týmů mužů i žen.

„Nic jiného si nedovedu představit, než vést mladé lidi i děti, aby byli taky úspěšní a měli z házené radost,“ svěřil se rodák z Karviné.

K největším úspěchům v reprezentaci řadí 6. místo na ME 2018 v Chorvarsku. Dva sny si přesto nesplnil, Češi se během jeho éry nikdy nekvalifikovali na olympiádu. „A mrzí mě, že jsme mistrovství Evropy nikdy neuspořádali v Česku. S našimi skvělými fanoušky jsme schopni doma porazit každého,“ konstatoval Martin Galia.

Kvalifikace na ME 2024 v Německu:

Česko – Izrael 27:24 (15:13)
Sestava Česka: Mrkva, Galia – Hrstka 3, Piroch 3, Patzel J. 1, Štěrba 3, Kašpárek 6, Reichl, Babák 2, Trkovský, Vančo 2, Klíma 6, Patzel V., Solák 1, Rumian Zeman.

Sestava Izraele: Shamir, Shem Tov, Bar Gil – Natsia 2, Nizri, Oberman Etzion 2, Gurman 5, Peso, Sosna, Gera 2, Turkenitz 6, Dayan 5, Maman, Mosindi 2, Bodenheimer, Cohen.