Pro některé lidi byly první měsíce celosvětové pandemie covidu-19 utrpením. Jedni přišli o práci, druzí o své blízké. Pro irského umělce Chrise Judgea to však bylo období, kdy se naplno ponořil do svého projektu Daily Cloud a udělal obrovský krok kupředu v cestě za vlastním podnikáním. Začal totiž se svou ženou, fotografkou Clionou O´Flaherty, fotografovat mraky a dokreslovat do nich jednoduché kresby zvířat, duchů a jiných vtipných výjevů. Když dal první z nich na Twitter a Instagram, sklidil s ním obrovský úspěch. A tak se ze dne na den rozhodl, že bude přidávat jednu kresbu každý den.

„Trávil jsem tenkrát spoustu času na zahradě se svou ženou a malými dětmi a pokoušel jsem se proměnit zahradu v malé útočiště, kde bychom se mohli poflakovat. Mnoho lidí včetně mě se poprvé po letech náležitě soustředilo na všechnu tu nádhernou přírodu, která nás obklopuje,“ popisuje začátky svého podnikání umělec, který svá díla zobrazuje na svém instagramovém profilu @adailycloud.

Ve večerních hodinách domečky většinou i svítí
Magie v ulicích. AnonyMouse staví po městě miniaturní domečky pro myši

První vyfocené mraky

Jednoho dne si Chrisova osmiletá dcera půjčila otcův starý fotoaparát a začala s ním pořizovat stovky krásných přírodních motivů od kvetoucích rostlin, brouků a dalších předmětů z jejich zahrady. „Jednoho večera jsem ale zahlédl krásné růžové mraky, které vypadaly úplně jako opice a medvěd. Vyfotil jsem je a z rozmaru na ně nakreslil velmi jednoduché čáry tužkou a umístil je na své sociální sítě. Tak pozitivní reakci, která následovala, jsem opravdu nečekal,“ nadšeně popisuje první úspěchy Chris.

Kočky, draci i duchové

Nejčastěji Chris se svou ženou maluje do mraků jednoduché tahy tužkou, které ve výsledku připomínají roztomilá zvířátka jako kočky, medvědy, lišky, koně, psy, ale i zubaté létající draky a dinosaury či veselé duchy a někdy i postavy. Jednoduchou kreativní prací baví každý den své sledující na sociálních sítích, kterým přináší pravidelnou dávku roztomilosti, ale vykouzlí jim i úsměv na tváři.

Pošlete umělci svůj mrak

Jeho profil na Instagramu sleduje více než 400 tisíc uživatelů, kteří mu velice brzy začali posílat své vlastní fotografie mraků. Chris si občas nějaký vybere a dotvoří ho svou originální jednoduchou kresbou a změní obyčejná oblaka v roztomilý obraz. Když se tak stane, sledující jsou u vytržení.

Například @mo0pang, jejíž fotografii si Chris vybral, napsala: „Panebože! Mnohokrát děkuji, že jsi použil mou fotku a zpracoval jsi ji taaaak rozkošně. Také jsem na ní viděla dvě kočky a jsem nesmírně překvapená, že jsi se rozhodl nakreslit je, i když jsi o tom předtím nevěděl,“ pochvaluje si schopnost vidět v mracích nevšední krásu sledující. Jednou si Chris dokonce vybral i fotografii mraků nad Pražským hradem.

Své kresby často zasazuje do aktuální situace
Že je kresba křídou na chodník pro děti? Omyl, umělce proslavila po celém světě

Chris i jeho manželka Clíona navíc neváhali a na svém obyčejném nápadu si založili i podnikání mimo sociální sítě. Autorem podepsané obrazy mraků prodávají na webu https://www.adailycloud.com/ za 55 EUR (přibližně 1 350 Kč) a do své nabídky zařadili i každodenní kalendář, který nabízejí za 65 EUR (cca 1 600 Kč). Za obrovský úspěch však umělec považuje knížku Cloud Babies, která v říjnu letošního roku vyšla ve Velké Británii a Irsku. „Krásně napsaný příběh od @eoincolfera. Jsem tak hrdý na tuto speciální knihu, kterou Eoin napsal a já ilustroval. Je to něžná budující obrázková kniha o dětské nemoci plná empatie a mých ilustrací,“ přibližuje obsah knihy Josh.