Tento keř nebo malý strom může dorůst až výšky 6 m, má velké vstřícné listy a malé krémově bílé květy. Zralé plody, kterým se říká bezinky, jsou černé barvy a obsahují tmavě fialovou šťávu. Bez roste hojně na pustých místech, v hájcích a křovinách, v neošetřovaných zahradách, na lukách a remízcích. Využijete z něj květ, vnitřní kůru (objeví se, když sloupneme vnější černou slupku) a plody.

Jestliže nemáme na zahradě dost místa pro pořádný skleník, můžeme si místo něj postavit alespoň pařeniště, které ho částečně nahradí.
Návod na pařeniště pro rychlou úrodu ředkviček, salátů nebo kedluben

Květy podporují rozpouštění hlenu v dýchacích cestách, vylučování moči a pročištění střev, jsou podpůrným prostředkem při snižování nadváhy. Užívají se při nemocech z nachlazení na podporu pocení. Zevně se používají při léčbě zánětu hrtanu, hltanu a sliznice ústní dutiny. Kůra má pročišťovací účinky a doporučuje se při revmatismu. Plody pak obsahují cenná rostlinná barviva s antioxidačními účinky, kyselinu listovou a vitaminy A, B a C. Vyrábějí se z nich sirupy a marmelády.

Nálev proti chřipce
Smícháme 3 g bezových květů a 3 g lipového květu, zalijeme šálkem vroucí vody a necháme luhovat 5 až 10 minut. Pijeme šest až osm šálků denně. Odvar proti revmatismu 2 hrsti kůry vsypeme do 1 l vody a vaříme, až se polovina tekutiny odpaří. Pijeme denně tři šálky nalačno.

Kloktadlo
Připravíme si ho, pokud nás trápí zánět hrtanu, hltanu a sliznice ústní dutiny. Potřebujeme 50 g květů, které vsypeme do 1 l vroucí vody, povaříme 5 minut a pak necháme luhovat, dokud tekutina nevychladne. Kloktáme a vyplachujeme ústa 4x až 6x denně.

Akné by se nemělo vymačkávat na sílu, mohou po něm zbýt jizvy. Vyzkoušejte bylinkové obklady.
Bylinková zahrada proti akné. Na pleť zabírá pampeliškový kořen i kopřiva

Nálev proti nadváze
Použijeme 2 až 5 g květů, které zalijeme šálkem vroucí vody a necháme luhovat 5 až 10 minut. Pijeme až pět šálků denně.

ČASOPIS RECEPTÁŘ