Česko zpívá koledy 2022 - Olomouc:

Zdroj: Petr Pelíšek

Mnoho lidí považuje číslo třináct za nešťastné. Třináctka však zároveň symbolizuje odpoutání, uvolnění, transformaci a směřování vpřed. Tento výklad pasuje na třináctý ročník akce Česko zpívá koledy daleko líp. Pocit uvolnění a odpoutání se od starostí v hektickém předvánočním období je totiž jedním z příjemných benefitů této již tradiční akce. A směřování vpřed? To také tuto událost charakterizuje přesně. Deník a Český rozhlas, kteří Česko zpívá koledy spoluorganizují, se totiž už teď těší na všechny budoucí ročníky.

Neznáte texty? Nevadí

Společné setkání na náměstích a návsích napříč Českem se letos uskuteční ve středu 13. prosince. Úderem šesté hodiny večerní zazpívá mohutný chór šest koled. Tentokrát to budou písně Nesem vám noviny, Půjdem spolu do Betléma, Narodil se Kristus Pán, Pásli ovce valaši, Rolničky a Vánoce, Vánoce přicházejí.

Kompletní texty písní najde na webové adrese www.ceskozpivakoledy.cz, odkud si je můžete pohodlně stáhnout do mobilního telefonu. Zároveň v den konání vyjdou ve všech regionálních vydáních Deníku.

Loni si společně zazpívali i klienti domova pro seniory v Neratovicích.Loni se k akci připojili i klienti domova pro seniory v Neratovicích.Zdroj: Se svolením Markéty Trejbalové

Jak přihlásit vaše "zpívací" místo

A jak se zúčastnit? Stačí si na interaktivní mapě, která je k dispozici na výše uvedeném webu, ověřit, kde se ve vašem okolí bude zpívat. Pokud rádi organizujete, můžete pomocí jednoduchého formuláře přihlásit další místo. Třeba právě vaši kamarádi a sousedi zatím váhají, kam se vpodvečer 13. prosince vydat.

V případě, že se z jakýchkoli důvodů nemůžete připojit osobně, ale chcete si společně s ostatními zazpívat, ani to není problém. Stačí si jen naladit v uvedený čas Český rozhlas, a můžete notovat spolu s rádiem třeba při pečení vánočního cukroví.

Pravidelně se takto na dálku připojují i lidé ze zahraničí. Na svou domovinu tak v minulosti vzpomínala třeba česká komunita žijící ve vesničce La Cala de Mijas ve španělské Malaze.

Stovky Ústečanů se loni sešly na Lidickém náměstí, aby si zazpívali společně s kapelou Čechomor ve složení Karel Holas (housle) a František Černý (kytara). Dále vystoupil zpěvák Josef Šutar, sbor z MŠ Motýlek a také mladý bubeník Mayor Drummer.Stovky Ústečanů se loni sešly na Lidickém náměstí, aby si zazpívaly společně s kapelou Čechomor ve složení Karel Holas (housle) a František Černý (kytara). Dále vystoupil zpěvák Josef Šutar, sbor z MŠ Motýlek a také mladý bubeník Mayor Drummer.Zdroj: Deník/Vladimír Mayer

Setkání v přátelském duchu

Česko zpívá koledy 2023Česko zpívá koledy 2023Zdroj: DeníkNa příjemnou atmosféru akce se už teď těší i lidé z Deníku. Například zástupce ředitele Martin Nevyjel se účastní každoročně. Letošní ročník je však pro něho přeci jen o něco výjimečnější.

„Poprvé půjdu zpívat koledy v mém rodném Uherském Hradišti i s malou dcerkou Adriankou. Už chodí do první třídy, tak myslím, že si to opravdu užije. A taky se těším, že si s kolegy dáme dobrý svařák. Vždyť o tom vlastně celá naše akce je. Potkat se s přáteli, kolegy, popovídat si a zazpívat si u toho koledy,“ uzavírá Martin Nevyjel.