Vytrvalá bylina vysoká asi 40 cm má čtyřhrannou a chloupkatou lodyhu. V úžlabí zubatých srdčitých listů vykvétají bílé květy s nažloutlým horním pyskem. Hluchavka je rozšířený plevel, roste v křovinách, příkopech, na kompostech, najdete ji také na stráních či na okrajích lesů. Její květy sbíráme od jara do konce léta, celá nať se používá pouze v koupelích.

Plody vinohradu v Odrlicích. 26. srpna 2020
Vinice najdete i tam, kde byste je nečekali. Podívejte se na tu krásu

Hluchavka snižuje vysoký krevní tlak, usnadňuje vyměšování a působí protizánětlivě. Pomáhá při potížích dýchacího, močového a zažívacího traktu (průjem, plynatost, nevolnost, nadýmání), povzbuzuje lymfatický systém. Zevně se používá k léčbě lupů a k výživě pokožky pod vlasy. Účinkuje proti zánětům kůže a mykózám.

Nálev proti urologickým potížím
Odměříme si 2 kávové lžičky a zalijeme je šálkem vroucí vody, necháme 5 minut luhovat. Potom scedíme, případně osladíme medem a pijeme 3x denně šálek.

Tinktura proti průjmu a nespavosti
Z květů připravíme tinkturu podle základního předpisu a poté užíváme 3x až 6x denně 30 kapek ve sklenici vody. Obklad na zánět kůže a mykózy 2 kávové lžičky sušených květů zalijeme 100 ml vroucí vody a necháme 10 minut luhovat. Scedíme a do nálevu namočíme gázu, kterou přikládáme 2x až 3x denně na postižená místa.

Vinař Oldřich Palička z Odrlic ukazuje ranou odrůdu Solaris.
Sladké hrozny vypěstované doma: Máte vůbec šanci uspět?

Sedací koupel při výtoku
Nachystáme si 3 polévkové lžíce sušené natě a květů a zalijeme je 500 ml vroucí vody, necháme 10 minut luhovat. Pak scedíme a vlijeme do koupele.

ČASOPIS RECEPTÁŘ