Tři kola před koncem základní části vedou Oceláři právě před Severočechy o tři body a po šestnácti letech v nejvyšší soutěži mají na dosah Prezidentský pohár.

Přímý souboj o první místo začal Liberec bez Pince i Nedvěda od podlahy. Už po devadesáti vteřinách našel Vak u pravé tyče Klimentu, kterému zkazil radost rychlým přesunutím Hamerlík. „Ten chytal v celém utkání výborně,“ pochválil svého spoluhráče Radek Bonk.

Právě třinecký kapitán poslal své barvy do vedení hned v první přesilovce, když dorazil zblokovanou přihrávku Varadi, čímž ukončil po 197 minutách libereckou neprůstřelnost. „Neměli jsme špatný vstup. Do osmé minuty hráli slušně. Od prvního gólu v oslabení se však naše hra sesypala,“ řekl liberecký kouč Jiří Kalous.

Domácí naopak vedení povzbudilo. Květon si vytáhl Vošvrdu z branky, ale napálil jen tyč. Lépe už dopadl Polák, který zužitkoval příhru Polanského. Obě trefy Ocelářů dělilo 66 sekund.

V nástupu do druhého dějství hráli domácí padesát vteřin početní výhody pět na tři a zlobili, ale ani dělovka Růžičky, švih Květoně a nájezd Adamského gólem neskončil.

Slezané hýřili aktivitou a Liberci nezbývalo, než faulovat, ale ani třicetivteřinová a následně jednapadesátiv­teřinová výhoda dvou mužů na ledě zvýšení i přes šance nepřišlo. Až když hráli hosté ve čtyřech kapitulovali. Peterek nabil mezi kruhy Lojkovi a ten trefil přesně nahoru.

Čtvrtý zásah přidal opět v přesilovce Květoň a v poslední minutě vyslyšel volání fanoušků po „búru“ Polanský, když potrestal nevybíravý faul Ondřeje na Semana, po kterém putoval liberecký kohout pod sprchy.

„Bylo to úplně zbytečné, když tam nějaký malý kluk, o kterém nikdy nikdo neslyšel, udělá takový zákrok. Nevím, co si chtěl dokazovat pár minut před koncem za stavu 4:0,“ kroutil hlavou Bonk. „Jde o naražené pravé rameno, jak je to vážné, se ještě uvidí,“ uvedl mluvčí Třince Ivo Pullmann.

Boj o první místo po základní části už se zase přehlednější. „Byl to klíčový zápas a nám nevyšel. Šance ale zůstává, budeme se rvát až do konce,“ nevěší hlavu liberecký kapitán Jaroslav Kudrna, který v Třinci v minulosti působil.

Domácí by prvenství těšilo, hlavně ale chtějí vstoupit do vyřazovacích bojů v dobré formě. „Když to vyjde, bude to pěkné, ale nám jde hlavně o to, jít do play off s dobrou hrou. Pokud to bude z prvního nebo druhého místo, to je jedno. Když doma pokaždé začínáte, tak máte výhodu, ale play off je nová sezona. Viděli jste loni, Plzeň taky vedla, a jak dopadla,“ připomněl Bonk loňské překvapivé vypadnutí Západočechů už ve čtvrtfinále. Stopku jim tehdy vystavil právě Liberec.

Třinec – Liberec 5:0, třetiny: 2:0, 1:0, 2:0

Muž zápasu: Hamerlík

Třinec: Hamerlík – Hrabal, Seman, Lojek, Hudec, Richter, Zíb – M. Růžička, Bonk, Varaďa – Zagrapan, Peterek, Adamský – D. Květoň, Polanský, Polák – Hrňa, McGregor, Orsava. Trenéři: Marek a Kopřiva.

Liberec: Vošvrda – Hunkes, Čakajík, Moravec, Derner, Trončinský, Holub, Ulrych – Kudrna, Dušek, Špaček – Bartovič, Podkonický, M. Hořava – Klimenta, Vak, Bárta – Ondřej, Urban, Vantuch. Trenéři: Kalous, Pešán a Kapoun.

Branky a nahrávky: 9. Bonk (Varaďa, M. Růžička), 10. Polák (Polanský, D. Květoň), 38. Lojek (Peterek, Polák), 49. D. Květoň (Polák, Polanský), 60. Polanský (D. Květoň, M. Růžička). Rozhodčí: Turčan, Souček – Lhotský, Rozlílek. Vyloučení: 8:12, navíc Ondřej (Liberec) 5 minut a do konce. Využití: 4:0. Diváci: 4791.