Znovu navlékne dres s kapitánským céčkem a povede tým za obhajobou mistrovského titulu. Vůdce hokejového Třince Radek Bonk už netrpělivě vyhlíží start nového ročníku extraligy. Šéfové klubu mají už teď jasno. „Nemá cenu snižovat laťku, chceme zase titul,“ hlásají.

„Shora je ten pohled přece jen jednodušší,“ říká pětatřicetiletý Bonk a jedním dechem dodává: „Ale souhlasím, že po minulé sezoně jako úřadující mistři ani jiný cíl mít nemůžeme. Úkol je jasný. Dostat se do první šestky, postoupit přímo do play off a pak titul obhájit.“

Bonka čeká těžký úkol. Bude se muset vypořádat se ztrátou svých křídel a zvykat si na nové parťáky. Slezanům se totiž totálně rozpadla elitní formace, ve které byl Bonk centrem. Do ruského Chabarovsku odešel snajpr Martin Růžička, kvůli zranění bude delší dobu mimo hru „buldok“ Václav Varaďa, který musí na operaci kolena.

Mistr světa z roku 1996 ve Vídni, který odehrál v NHL 969 zápasů, je s tím smířen a snaží se nepanikařit. „Venca bude na začátku chybět, ale s tím se musíme poprat. Šanci se ukázat budou moci jiní hráči. Větší roli budou mít mladíci Orsava s Hrňou. Loni byli noví, nikdo od nich moc nečekal, ale teď budou muset vzít taky oni zodpovědnost na sebe,“ podotýká Bonk.

Kopřivnický odchovanec také zhodnotil přípravu, která nedopadla zrovna nejlépe. Pouze čtyři vítězství z dvanácti zápasů a průměr pod tři vstřelené branky na zápas není to, co by si namlsaný třinecký fanoušek představoval. „Samozřejmě to není to, s čím bychom byli spokojeni. Chtěli jsme vyhrávat každý zápas, ale hodně jsme točili sestavou, šanci dostávali mladí kluci, takže bych z toho nedělal tragédii. Mužstvo je na začátek ligy připraveno dobře,“ hlásí Bonk.

Také otce čtyř dětí zasáhla zpráva o letecké tragédii u ruské Jaroslavli, při které zahynulo 44 lidí na palubě, včetně tria českých reprezentantů. „Byl jsem zrovna na tréninku s malým, když mi to přišlo na mobil. Prvně jsem tomu nechtěl věřit a trvalo to snad dva dny. Za ty roky v NHL jsem toho nalítal strašně moc, přesto by mě nenapadlo, že se něco takového může stát. Je to velký šok a smutek. Bude to ještě dlouho ležet na srdcích,“ kroutí hlavou Bonk.

Odložení prvního extraligového kola z pátku na neděli, přivítal. „Byl jsem hned pro, je to naprosto v pořádku, vždyť ti kluci mají pohřby a nejen jejich blízcí se s nimi chtějí v klidu rozloučit,“ vykládá Bonk s tím, že smutná zpráva zasáhla celou kabinu. „Všichni kluci jsou z toho špatní, hodně z nás je znalo. Těžko se o tom mluví. Neustále si opakujete, že vám se to stát nemůže, a vidíte… Už aby se začalo hrát, a nemuseli jsme na to pořád tak moc myslet,“ uzavírá třinecký kapitán.

Oceláři vstoupí do sezony v neděli soubojem s Kometou Brno. Duel začíná v třinecké Werk Aréně od 17 hodin.

Přečtěte si také:Oceláři mají znovu ty nejvyšší cíle

Extraligoví mistři potěšili děti, přivezli i pohár