Vzdušnou čarou je dělí jen padesát kilometrů, momentálně však mají zcela jiné starosti. Hokejisté Třince dnes budou chtít v derby s Vítkovicemi potvrdil výbornou formu a pohodu, která v mužstvu panuje.

Oceláři sbírají jednu výhru za druhou, proto je pochopitelné, že ještě nevzdali boj o Prezidentský pohár určený pro vítěze základní části extraligy.

Naposledy vyučovali Slezané na ledě Brna. Kometu zdemolovali 7:3. Pro svěřence kouče Josefa Turka to byla čtvrtá výhra v řadě a zároveň osmá z posledních devíti zápasů.

„Vezeme se na vítězné vlně, daří se nám. Hlavní teď je vytrvat a dál vyhrávat. Nejde jen o Prezidentský pohár, ale především o co nejlepší formu a umístění před play-off," řekl po duelu v Brně Daniel Rákos, který dva góly dal a na další dva přihrál. „Do konce základní části zbývá odehrát ještě jedenáct zápasů a my se o Prezidentský pohár porveme. Na Plzeň ztrácíme pět bodů, navíc máme utkání k dobru. Bylo by super se na ně v závěru dotáhnout a pohár získat v posledním kole doma právě proti Plzni," usmíval se Jakub Orsava.

Zdaleka tak veselo není v kabině desátých Vítkovic, které drží s vypětím všech sil poslední místo zajišťující postup do předkola play-off. Na začátku listopadu se tým s příchodem nového trenéra Petera Oremuse, který nahradil Mojmíra Trličíka, zvedl herně i výsledkově. Ostravané pravidelně sbírali body, především doma se jim dařilo a jejich atak elitní šestky se zdál být reálný. Z posledních pěti zápasů však Vítkovice vydolovaly jen čtyři body a na jedenácté Pardubice mají náskok tří bodů. A to mají odehrán o zápas navíc.

Naposledy Vítkovice padly na Slavii 2:4, přestože měly po většinu zápasu více ze hry. „Abychom bodovali, což je teď to nejdůležitější, musí být náš výkon ještě lepší. Je potřeba hrát agresivněji, důsledněji v obraně i útoku a být obětavější. V posledním utkání na Slavii jsme se do šancí dostali, měli jsme jich hned několik dobrých, ale nedávali jsme z nich góly. I v tom se musíme zlepšit," prohlásil vítkovický kouč Peter Oremus, který se snaží v důležitém závěru sezony nepanikařit. „Je potřeba se uklidnit a více si věřit," dodal.

Ocelářské derby nabídne kromě jiného také souboj v současnosti možná dvou vůbec nejlépe hrajících útočných formací v extralize. Na třinecké straně budou létat po ledě Klimenta Polanský Adamský, proti nim se ve vítkovických dresech postaví Huna Roman Svačina. Třinecké trio dal kouč Turek dohromady na konci loňského roku. Od té doby nastřílelo v osmi zápasech třináct gólů a připsalo si 31 kanadských bodů. To vítkovická trojka spolu hraje už od 14. kola. Ve 29 zápasech vstřelila 29 branek a posbírali 67 kanadských bodů.

„Sedli jsme si jak po hokejové stránce, tak hlavně po té lidské," shoduje se všech šest útočníků. „Nic si nevyčítáme, nezlobíme se na sebe. Když se daří týmu a vy na tom máme svůj podíl, je to vždycky příjemné. Zvedá to člověku sebevědomí, více si dovolí," podotkl třinecký Jiří Polanský. „Když někdo z nás na ledě něco posere, zasmějeme se tomu a jedeme dál. Hlavně teď ale musíme zabrat jako tým, protože jsme až desátí a čeká nás tuhý boj o postup do play-off. Až nyní se ukáže, jestli na to máme," prohlásil Vladimír Svačina.

Začátek zápasu Oceláři Třinec - Vítkovice Steel už v 17 hodin.