Téměř nikdo už jim nevěřil. I samotní hokejisté Třince pomalu pochybovali. A měli důvod. Od konce velkého snu je dělilo několik vteřin a poté i centimetrů.

Ve finálové sérii prohrávali Oceláři 1:3 na zápasy a do poslední minuty domácího pátého duelu vstupovali za stavu 0:1. Těsně předtím „rozštípal" obránce Marek Trončinský hůl o mantinel, když odjížděl po nevydařené akci střídat. S Oceláři to vypadalo bledě…

Slezany vysvobodil v čase 59:24 bojovník Plíhal, který po dobrém bloku Irgla bekhendem překonal do té doby neprůstřelného Francouze, v následném prodloužení přežili Oceláři dvě gólové šance Ručinského i tyč Pavelky a v nájezdech jim zajistil Dravecký šestý zápas v Litvínově.

Ten zvládl Třinec bravurně, zvítězil 6:3, srovnal na 3:3, a tak se o letošním extraligovém šampionovi rozhodne až v dnešní sedmé bitvě na ledě Ocelářů.

„Od chvíle, kdy prohráváme v sérii 1:3, byl pro nás každý další zápas sedmý. A vždy jsme ho zvládli. Snad to tak bude i teď, kdy jsme si ten skutečný sedmý zápas tvrdou prací vybojovali," řekl jeden z třineckých trenérů Václav Varaďa.

Ten z hráčů cítí obrovské odhodlání. „Kluci začali v šestém utkání ještě o to více věřit v obrat. Proměňovali jsme brankové příležitosti a jsme hrozně rádi, že série se teď přesouvá zpátky k nám," dodal dvojnásobný mistr světa a finalista Stanley Cupu, který pamatuje zatím jediný třinecký titul z roku 2011, který vybojoval ještě jako hráč.

ANKETA DENÍKU: Jak to vidíte?

Vladimír Vůjtek mladší, bývalý reprezentant, dnes agent:

Sedmý zápas bude pro Oceláře určitě těžký, rozhodnuto ještě není. Hráče mám v obou týmech, titul bych od srdce přál Martinu Ručinskému. Ale jsem z Moravy, takže držím palce Třinci. Věřím, že to Oceláři zvládnou, protože v domácím prostředí hráli celou sezonu velice dobře. Výjimkou byl první finálový duel, který Třinec podcenil a dostal se do problémů. Od druhého duelu se ale tým neskutečně semkl a jde tvrdě za svým cílem.

Richard Král, bývalá hvězda Třince, dnes trenér:

Finále je doopravdy hodně vyrovnané. Litvínov měl v tom pátém zápase obrovskou smůlu a za ty výkony si titul zasloužil. Hodně se mluví o brankové konstrukci, ale já neznám přesně pravidla, abych k tomu zaujal nějaké stanovisko. V sedmém finále budu fandit dobrému hokeji a Rosťovi Martynkovi.

Pavel Kubina, bývalý reprezentant, trojnásobný mistr světa, vítěz Stanley Cupu:

Finálovou sérii i z Ameriky sleduju, a to hlavně kvůli kamarádovi Vencovi Varaďovi, kterému držím palce. Jsem z něho unesený, jak roli trenéra zvládá. Vypadá na střídačce fakt dobře a líbí se mi, s jakým nadhledem mluví v televizi po zápasech. Sedmý duel bude hlavně o gólmanech a psychice. Třinec hraje doma, Venca to v kabině zblázní a titul zůstane u nás na Moravě.

Alois Hadamczik, bývalý trenér reprezentace:

Věřím Třinci, doma vstal z mrtvých, což ho psychicky nastartovalo, z hráčů spadlo břemeno, v jeho prospěch hovoří síla a šířka kádru. Litvínov odehrál výborný pátý zápas, byl lepším týmem, bohužel nevyhrál, tak už to ve sportu bývá, je to osud. Smekám před prací trenérů Rulíka s Hořavou, v Litvínově odvedli velký kus práce. A tolik diskutovaný moment v prodloužení? Na tom nenese Třinec setinu viny. Chyba je na straně výrobce.

Aleš Pavlík, místopředseda ČSLH, šéf organizačního výboru MS v Ostravě:

Jsem rád, že se o titulu rozhodne až v sedmém zápase, což je pro oba kluby, města i fanoušky skvělé. Nic lepšího si nemohli před sezonou přát. Už kvůli blížícímu se MS jsem rád, že extraligová sezona má tak skvělé vyvrcholení. Ať v Třinci vyhraje v sedmém zápase lepší!

Václav Svěrkoš, bývalá ikona fotbalového Baníku:

V Třinci jsem se narodil, tak je jasné, komu držím palce. Poslední krok bývá nejtěžší, ale Oceláři to doma už nepustí. Nesmí! Věřím, že celé Slezsko čeká hodně dlouhý víkend.

Aleš Uher, sportovní redaktor Deníku:

Pozor, sedmý zápas může být zrádný. Pokud do toho ale půjdou Oceláři nadále s pokorou, jaká je provází od stavu 0:2 na zápasy, tak uspějí. A klidně si může Litvínov dovézt do Werk Areny své branky. Titul by za celou sezonu Ocelářům slušel. Nejvíce pak Zbyňku Irglovi, který už své „finále" vyhrál.

Libor Polášek, bývalý extraligový hokejista:

Do sedmého finále se bude lépe nastupovat Třinci. Zase bude důležité, kdo dá první gól. Litvínov se zlomil v nájezdech pátého utkání, kdy promrhal obrovskou šanci na zisk titulu. Bude to určitě zkoušet, ale kvalitou a šíří kádru je na tom lépe Třinec. To by se musel zase „zbláznit" Francouz, kterému už ale docházejí síly. Není se čemu divit, když drží Litvínov celou sezonu a taky ve finále na něj chodí padesát střel za zápas.

PRO ZVĚTŠENÍ INFOGRAFIKY NA NI KLIKNĚTE