"Byli jsme pod tlakem, ale doma jsme prokázali vynikající psychickou odolnost," oddechl si asistent domácího trenéra Zdeněk Moták.

První reakce hostů? "Samozřejmě jsme zklamaní, že nám zápas unikl a že Sparta srovnala krok," řekl jeho protějšek Václav Varaďa.

Třinec nastoupil v brance se zkušeným Hamerlíkem, který poprvé v letošním play off dostal přednost před jedničkou Hrubcem. Ocelářům chyběl zraněný útočník Kreps, jehož nahradil v sestavě Polák Chmielewski, a místo beka Trončinského hrál Hrabal.

Hamerlík měl hned v úvodu hodně práce. Po několika vteřinách jej otestoval bekhendem Vondrka, pak střílel i Sabolič a dorážel Vondrka. Sparta se ubránila při Barinkově trestu a na část úvodní třetiny přišla o beka Poláška, který po zásahu pukem do hlavy odešel do kabiny.

Domácí hnaní 11 tisícovkami fanoušků mohli otevřít skóre v deváté minutě při vyloučení Draveckého, ale Hlinkova střela šla do levé tyče. Třinec se následně ubránil i 25 vteřin ve třech proti pěti a v pokračujícím oslabení se dostal Adamský sám před Novotného, jenže neuspěl.

Už v plném počtu nepropálil Novotného mezi betony Chmielewski. Na druhé straně hned čtyřikrát za střídání zkoušel štěstí Buchtele, pak pálil nebezpečně i Réway. Při Přibylově trestu zahrozila také v oslabení Sparta a Ďaloga s Kumstátem si vynutili aspoň Ružičkův faul.

Na začátku druhé části nejdříve pokryl Hamerlík Formanovu dorážku a ve 24. minutě se radovali hosté. Uzamkli Spartu v obranném pásmu a Polanský se prosadil bekhendem z dorážky.

V polovině třetiny při Kleslově vyloučení minul odkrytou branku Pech. Třinecký kapitán po návratu z trestné lavici jel sám na Novotného, který ale zachránil svůj tým zákrokem lapačkou. Sparta hned z brejku přečíslila Oceláře a Hlinka po Rolinkově přihrávce vyrovnal.

Začátek třetího dějství opět patřil Třinci a sparťanský gólman musel zasahovat proti Plíhalovi a Ružičkovi. Pražané se ubránili i ve třech oslabeních za sebou včetně 12 sekund v pěti proti třem. Po něm po návratu z trestné lavici měl možnost Hlinka, ale Hamerlíka neprostřelil.

V největší třinecké přesilovkové šanci zlomil Polanský při střele hokejku. V další šanci centr druhého útoku Ocelářů v 54. minutě po průniku Draveckého zamířil do lapačky Novotného. Vzápětí byl vyloučen Milan Doudera na dvě plus dvě minuty za krvavé zranění Rolinka vysokou holí, ale Sparta prodloužení neodvrátila.

Drama bylo krátké. Po 105 vteřinách ukončil zápas Hlinka, když dorazil do branky puk, který zůstal ležet za Hamerlíkem.

"Myslím, že to bylo výborné utkání před ohromnou diváckou kulisou, určujícím faktorem byla asi ubráněná oslabení ve třetí třetině, kdy tam přišla tři naše vyloučení v řadě. Když jsme to ubránili, tak jsme si byli jistí, že vyhrajeme," dodal Moták.

Série pokračuje v sobotu na ledě Třince. A jisté je, že se bude hrát i v pondělí opět v Praze.

"Připravíme se poctivě, abychom podali lepší výkon než dnes," poznamenal ještě Varaďa.

HC Sparta Praha - HC Oceláři Třinec 2:1 v prodl. (0:0, 1:1, 0:0 - 1:0)

Branky a nahrávky: 31. J. Hlinka (Rolinek, K. Pilař), 62. J. Hlinka (Sabolič, K. Pilař) - 24. Polanský (Adamský, Galvas). Rozhodčí: Hodek, Šír - Brejcha, Suchánek. Vyloučení: 5:6. Bez využití. Diváci: 11.027. Stav série: 2:2.
Sparta: F. Novotný - Ďaloga, J. Mikuš, K. Pilař, Polášek, Piskáček, Barinka, Eminger - Kumstát, Pech, Vondrka - Sabolič, J. Hlinka, Rolinek - Forman, D. Přibyl, Buchtele - Réway, Dragoun, Dvořáček. Trenéři: Jandač a Moták.
Třinec: Hamerlík - Roth, Klesla, Galvas, Linhart, Hrabal, M. Doudera - Hrňa, Klepiš, Ružička - Dravecký, Polanský, Adamský - Ciencala, Plíhal, Orsava - Chmielewski, Pechanec, Marek Růžička. Trenéři: Kalous a Varaďa.