Bylo odhlasováno, že se bude hrát pouze ve dvou skupinách – Západ a Východ. Vše měl odsouhlasit VV ČSLH, který se v sobotu 26. června sešel v Karlových Varech.

Tam se však o podobě druhé ligy nejednalo, a tak se definitivně rozhodlo až 1. července. II. liga se nakonec nebude hrát ve dvou skupinách, jak si kluby přály, ale bude se hrát stejně, jako vloni, ve třech skupinách.

Skupinu Západ a Střed bude hrát deset mužstev, na Východě bude týmů patnáct. Slaný ani Karviná tedy ve II. lize nenastoupí.

Hrací systém v základních skupinách

Ve skupině Východ odehraje patnáct mužstev do 8. ledna v první části dlouhodobé soutěže třicet kol, které budou čítat osmadvacet utkání (čtrnáct doma a čtrnáct venku). Kvůli lichému počtu bude mít vždy jeden tým volno. Po odehrání této porce zápasů se z tabulky vytvoří tři skupiny po pěti mužstvech (skupina A: 1. – 5. místo, skupina B: 6. – 10. místo, skupina C: 11. – 15. místo), ve kterých se odehraje dalších 10 kol, tedy dalších 8 utkání (opět 4 doma a 4 venku). Každý tým z východní skupiny tak odehraje v dlouhodobé části soutěže 36 utkání (18 doma a 18 venku).

Vyřazovací boje už pak naberou tradičního systému, ve kterém se v každé ze skupin utká první tým s osmým, druhý se sedmým, třetí se šestým a čtvrtý s pátým celkem konečné tabulky po základní části. První kolo play-off bude na programu 15. února 2011 a vítězové budou známi nejpozději 7. března 2011. Čtvrtfinálové a semifinálové série se budou hrát na dvě vítězná utkání, finálové duely na tři. První, třetí a páté utkání v sériích se hrají vždy na ledě lépe umístěného družstva.

Už ve čtvrtek 10. března 2010 bude zahájena baráž o účast v I. lize, které se zúčastní předposlední a poslední celek první ligy a vítězové všech tří druholigových skupin. Poslední kolo barážových bojů je naplánováno na 6. dubna 2011, takže o účastnících první ligy bude rozhodnuto o téměř tři týdny dříve, než tomu bylo v sezoně 2009/2010.

Skupina Západ: Sokolov, Česká Lípa, Děčín, Klášterec nad Orlicí, Klatovy, HC Milevsko 2010 (nově vzniklý klub), Roudnice nad Labem, Řisuty, Most, Jablonec nad Nisou.

Skupina Střed: Benešov, Chotěboř, Kobra Praha, Trutnov, Jindřichův Hradec, Nymburk, Žďár nad Sázavou, Pelhřimov, Kutná Hora, Kolín.

Skupina Východ: Valašské Meziříčí, Břeclav, Frýdek-Místek, Havířov, Orlová, Opava, Uherské Hradiště, Uničov, Přerov, Šumperk, Prostějov, Nový Jičín, Hodonín, Vsetín, VSK Technika Rosice.

LOS HC FRÝDEK-MÍSTEK (1. část)

1. kolo 8. září HC Slezan Opava – HC Frýdek-Místek
2. kolo 11. září HC Frýdek-Místek – HC Břeclav
3. kolo 15. září HK Jestřábi Prostějov – HC FM
4. kolo 18. září HC Frýdek-Místek – HC Uničov
5. kolo 22. září VSK Technika Brno – HC FM
6. kolo 25. září volno
7. kolo 28. září HC Frýdek-Místek – HC Havířov
8. kolo 2. října HK Hokej Šumperk – HC Frýdek-Místek
9. kolo 9. října HC Frýdek-Místek – HC Uherské Hradiště
10. kolo 13. října HC Bobři Val. Meziříčí – HC FM
11. kolo 16. října HC Frýdek-Místek – SHK Hodonín
12. kolo 20. října HC Zubr Přerov – HC FM
13. kolo 23. října HC Frýdek-Místek – HC Orlová
14. kolo 28. října HK Nový Jičín – HC Frýdek-Místek
15. kolo 30. října HC FM – Valašský hokejový klub