Oceláři uhranuli otočením semifinále proti Spartě z 0:3 na 4:3 na zápasy, ale po sobotním konci nemají moc času na odpočinek a přípravu. „Třinec má dobité hráče, třeba Martin Růžička na ledě je, ale vlastně není, když nemůže hrát na sto procent. To je ztráta. Na druhé straně už několikrát ukázali neskutečnou sílu, naposledy v semifinále. A to nejen jako tým, ale celá organizace,“ ví Olesz.

Sparta Praha - Třinec 2:3 ve 4. prodl. (7. semifinále play-off extraligy - 13. 4. 2024). Hrdina Ocelářů Ondřej Kacetl.
Fantom Ocelářů Kacetl po Spartě: Nechtěl jsem to podělat. Co řekl před finále?

Velkou roli podle něj bude hrát i síla očekávání. „Pardubice mají hvězdy, ale jsou pod obrovským tlakem. To je pro ně zase lehce nevýhoda,“ míní Rostislav Olesz. „Vše má své „pro“ a „proti“. My jen můžeme doufat, že to bude podobná reklama na hokej, jako semifinále Třince se Spartou,“ usmívá se.

Žádné ofenzivní manévry ale nečeká. Ani od Dynama. „V této fázi sezony hrají play off hokej všichni. To není jen Třinec. Navíc když vyhráváte, postupujete, takže s každým zraněním i únavou se vyrovnáváte lépe,“ popisuje Rostislav Olesz.

„Ale pravda se ukáže až na ledě. Narazí na sebe dva rozdílní soupeři, řada hráčů teď v sobě nachází i to, co v základní části nemá. Důležitá bude i šířka kádru. Když se podíváte na čtvrtfinále i semifinále Pardubic, hodně se prosazuje třetí a čtvrtá pětka. Třinci teď se Spartou také pomohli hráči, kteří nejsou v prvních dvou lajnách,“ upozorňuje Rostislav Olesz. „Hodně jsem zvědavý na kluky, kteří v play off ještě tolik nepromluvili,“ pokračuje.

Sparta Praha - Třinec 2:3 ve 4. prodl. (7. semifinále play-off extraligy - 13. 4. 2024). Radost útočníka Ocelářů Miloše Romana po postupové brance.
Hrdina Ocelářů Miloš Roman: Neskutečná euforie, ukázali jsme srdce. Jak rozhodl?

„Celkově odhadovat vývoj, nebo říct výsledek, je hodně těžké. Opravdu si netroufám tvrdit, že jednoznačně vyhrají Pardubice 4:0, i když si to všichni myslí,“ podotýká vzápětí Olesz.

Ještě ale nezapomíná na jeden faktor. Metr rozhodčích. „To si nemusíme nalhávat. Klíčové bude, jak budou pískat, jestli nechají hráče hrát, nebo budou úzkostliví. Ale jsem si jistý, že debaty o faulech, gólech, co mělo a nemělo platit, to určitě bude,“ je přesvědčený bronzový medailista z olympiády v Turíně 2006.

Ráz série může určit už úterní a středeční dvojduel na východě Čech. „Třinec určitě k soupeři pojede pro jeden bod. To je jasné,“ myslí si Olesz. „Tipovat nechci, nevím, kdo zvítězí, ale blíž mám k Třinci. Je to náš kraj, mám mezi kluky víc kamarádů, takže jim to přeji,“ uzavírá Rostislav Olesz.