Stylově, ve stejný den, vyjeli poslední finalisté hokejové extraligy poprvé na led. Mistr z Třince v domovské Werk Areně, vicemistr z Vítkovic ve čtyřicet kilometrů vzdálené ostravské ČEZ Aréně.

Úvodní trénink na ledě před startem nové sezony zahájily oba týmy bez svých kanonýrů. Třinecký snajpr Martin Růžička, který nastřílel jen v play off 17 branek, putoval do ruského Amuru Chabarovsk, kde by se měl sejít v elitní formaci s Petrem Vránou, s devíti trefami nejlepším střelcem Vítkovic ve vyřazovacích bojích uplynulého ročníku extraligy.

Na ledě v Třinci se neobjevil ani obránce Lukáš Krajíček, který bude hrát za Dinamo Minsk. Vedle dvou klíčových hráčů opustili kabinu útočníci Marek Zagrapan, Vojtěch Polák nebo brankář Tomáš Duba, ten však hostoval ve Zlíně a v příští sezoně bude chytat KHL za tým Lev Poprad. Tréninku se naopak zúčastnila jediná nová posila Ocelářů, slovenský útočník Michal Chovan ze Zvolena.

Z hostování ve Slovanu Bratislava se vrátil zkušený bek Mario Cartelli, o smlouvu se budou v přípravě rvát slovenský bek Milan Hruška z Trenčína, Roman Němeček z prvoligového Ústí nad Labem a útočník Roman Tománek z Banské Bystrice.

Trenérské duo Pavel Marek – Břetislav Kopřiva, které přivítalo na ledě sedmatřicet hráčů, se včera muselo obejít také bez zkušeného útočníka Ladislava Kohna, který se připravuje individuálně a k mužstvu se připojí později. Kvůli drobným zdravotním problémům absentoval i Václav Varaďa. „Tento týden jsme naordinovali trénink jen jednou denně, aby se do toho hráči postupně dostali. Rozhodně nechceme, aby se hned v úvodu zatavili a my jim tak hokej hned na začátku otrávili,“ řekl třinecký trenér Břetislav Kopřiva.

Po odchodu nejproduktivnějšího hráče Růžičky se Třinec ohlíží po posile do útoku. Náhradou by mohl být právě Chovan, který ve Zvolenu vyhrál kanadské bodování svého celku s 13 góly a 33 přihrávkami, nebo testovaný Tománek, jenž v Banské Bystrici nastřílel 31 branek a na 11 přihrál.

„Určitě se příchodu nějakého kvalitního hráče nebráníme. Odešli nám dva výborní hráči – Krajíček a Růžička. Díru v sestavě po nich nějak musíme zacelit. Ale pochopitelně by se muselo jednat o ověřeného a zkušeného hokejistu, kterého není potřeba zkoušet,“ uvedl Kopřiva.

Podle něj dostanou všichni dostatek času na to, aby ukázali, co v nich je. Proto by mělo dojít ke zúžení kádru až po turnaji v Trenčíně, který je na programu v polovině srpna.

„V prvních dvou týdnech bude zátěž velká, hráče nechceme přetížit, a proto budeme trénovat i hrát ve více lidech. Příští týden nás čeká kvalitní zápas s Petrohradem, na ten chceme dát dohromady silný tým. Ale jinak budou dostávat prostor i mladí a zkoušení hráči,“ dodal Kopřiva.

Po návratu z Nízkých Tater ukončili hokejisté Vítkovic přípravu na suchu a přesunuli se na ledovou plochu.

Na premiérovém tréninku sezony se objevily také tři nové tváře. Slovenský obránce Karol Sloboda s čerstvou akvizicí Tomášem Kudělkou a útočník Tomáš Káňa.

Kouč Mojmír Trličík přivítal v ČEZ Aréně celkem třiatřicet hráčů, z nichž bude vybírat kádr pro obhajobu stříbra. Vítkovického trenéra těšil hlavně zdravotní stav jeho svěřenců. „Pozitivní je, že celé mužstvo je po několika týdnech přípravy na suchu zcela zdrávo, doléčili jsme všechna zranění,“ řekl Trličík.

Po velmi úspěšné sezoně udržel vicemistr tým prakticky pohromadě. K výrazným změnám nedošlo. Z hráčů, kteří stabilně nastupovali, odešli pouze útočníci Rudolf Huna do Popradu, Petr Vrána do ruského Chabarovsku a Roman Tomas, ten má namířeno do Mladé Boleslavi.

Ve vítkovické kabině naopak zakotvil bek Sloboda, který přišel do Ostravy z Karlových Varů. V útoku má zvýšit konkurenci útočník Tomáš Káňa, starší bratr Jana, který se vrací domů po několika sezonách strávených v zámoří. Čerstvou posilou je obránce Tomáš Kudělka.

Čtyřiadvacetiletý zlínský odchovanec, který v uplynulé sezoně hájil barvy finského TPS Turku, se do extraligy vrací po šesti letech, pokud nepočítáme krátkou vsuvku z minulé sezony, kdy oblékal v devíti zápasech dres Pardubic.

Kudělka, který v minulosti reprezentoval Česko na světovém šampionátu do 20 let, byl v roce 2005 draftován klubem Ottawa Senators celkově jako 136. v pořadí. V NHL se však neprosadil, v zámoří působil v nižších soutěžích.

„Hodně mě láká spolupráce s trenérem Trličíkem, pod kterým jsem hrál v reprezentační dvacítce. Myslím, že bych mohl dostávat hodně prostoru na ledě, což je pro každého hráče dobrá zpráva. Tým tady má velkou kvalitu, Vítkovice by měly hrát nahoře, k čemuž bych chtěl pomoci,“ nechal se slyšet Kudělka.
Ve hře je i návrat pětatřicetiletého slovenského útočníka Juraje Štefanky, který už čtyři sezony ve Vítkovicích působil a dobře zná zdejší prostředí.

V roce 2010 pomohl zarputilý centr týmu ke stříbrným medailím. „To jsou jen spekulace,“ namítl Trličík, který však jedním dechem dodal, že zkušenější forvard formátu Štefanky by byl přínosem.
„Po odchodu Vrány a Huny by se nám jeden zkušenější hráč hodil. Může se stát, že ještě někdo přijde. Třeba v průběhu srpna, jak tomu bylo vloni v případě Rudolfa Huny. Ale nic jistého to není,“ podotkl Trličík, podle kterého se bude tvořit širší kádr postupně. Šanci dostanou i mladí.

„Máme dost zápasů a chceme dát prostor hlavně mladým hráčům, aby ukázali, co v nich je, aby si vyzkoušeli, o čem je dospělý hokej. Žádný termín, do kdy bychom chtěli zúžit kádr, jsme si nedali. Bude se to dít průběžně,“ dodal Trličík.

Program přípravných zápasů Vítkovic

Úterý 2. srpna: 17.00 Olomouc – Vítkovice

Čtvrtek 4. srpna: 17.00 Vítkovice – Francie „23“

Pátek 5. srpna: 12.00 Vítkovice – Skalica

Úterý 9. srpna: 17.00 Vítkovice – Lev Poprad

Čtvrtek 11. srpna: 17.00 Vítkovice – Acroni Jesenice

Úterý 16. srpna: 17.00 Vítkovice – Trenčín

Pátek 19. srpna: 16.00 Vítkovice – Graz (turnaj v Popradu)

Sobota 20. srpna: 19.00 Lev Poprad – Vítkovice (turnaj v Popradu)

Neděle 21. srpna: zápas o umístění (turnaj v Popradu)

Středa 24. srpna: 19.45 Davos – Vítkovice

Pátek 26. srpna: 19.45 Langnau – Vítkovice

Sobota 27. srpna: 17.45 Rapperswill – Vítkovice

Pátek 2. září: 20.00 Medveščak Záhřeb – Vítkovice (turnaj v Záhřebu)

Sobota 3. září: 17.00 EHC München – Vítkovice (turnaj v Záhřebu)

Neděle 4. září: 13.00 EV Zug – Vítkovice (turnaj v Záhřebu)

Úterý 6. září: 17.00 Zlín – Vítkovice

Čtvrtek 8. září: 17.00 Vítkovice – Zlín.
Program přípravných zápasů Třince

Čtvrtek 28. července: 18.00 Olomouc – Třinec

Středa 3. srpna: 18.00 Petrohrad – Třinec (v Přerově)

Středa 10. srpna: 17.00 Třinec – Lev Poprad

Čtvrtek 11. srpna: 19.00 Trenčín – Třinec (turnaj v Trenčíně)

Pátek 12. srpna: 13.00 Košice – Třinec (turnaj v Trenčíně)

Sobota 13. srpna: 13.00 Nitra – Třinec (turnaj v Trenčíně)

Čtvrtek 18. srpna: 17.00 Třinec – Skalica

Pátek 26. srpna: 15.00 CSKA Moskva – Třinec (turnaj Cassovia Cup v Košicích)

Sobota 27. srpna: 18.30 Košice – Třinec (turnaj Cassovia Cup v Košicích)

Neděle 28. srpna: 15.00 Lev Poprad – Třinec (turnaj Cassovia Cup v Košicích)

Úterý 30. srpna: 17.00 Třinec – Zlín

Úterý 6. září: 17.00 Třinec – Trenčín

Čtvrtek 8. září: 18.00 Pardubice – Třinec.

JAKUB NOHAVICA + ČTK