O osudu utkání de facto rozhodla první třetina. Úvodní buly zápasu bylo vzhledem k faktu, že hostující celek přicestoval bez registračních průkazů, odloženo asi o půl hodiny a pozdější start utkání lépe svědčil domácím. Už ve třetí minutě totiž otevřel skóre po špatném vyhození hostujícího brankáře Laníčka Černý, který našel před brankou volného Grofka, a ten nemohl netrefit – 1:0.

Vedení Slezanu mohl krátce nato navýšit Polok, ale jeho dvě tvrdé bomby z levého kruhu zpacifikoval Laníček. Pak se Chalupa ocitl sám před Laníčkem, ale místo střelby volil přihrávku na neobsazeného Koschatzkého, který však kotouč před prázdnou brankou hostů minul. Neujala se ani následná dorážka Kociána.

Frýdek–Místek měl posléze výhodu téměř dvouminutové přesilovky pět na tři, kterou odstartoval nadějně, ovšem střelu Gajdy si Šafránek pohlídal. Se svou tečí neuspěl ani Mach, a Opava tak dvojnásobné oslabení přežila a sama začala útočit.

Po konci jedné ze svých přesilovek se udržela v pásmu soupeře a po pěkné kombinaci zvýšil na 2:0 dalekonosnou ranou švihem od modré čáry Tichý. Laníček měl zakrytý výhled a za pukem mířícím pod víko se pouze bezmocně ohlédl. V posledních vteřinách prvního dějství unikal na Šafránka Diviš, ale jeho nadějnému blafáku scházely centimetry.

Opavským vyšel i počátek druhé třetiny, když hned po šestatřiceti sekundách s notnou dávkou štěstí propálil Laníčka svou druhou brankou Grofek. Pak ujížděl na hostující branku osamocený Koschatzký, ale kotouč do frýdecké svatyně nepropasíroval. Naopak z ojedinělé šance zahrozili Frýdečtí. Gajda nahodil puk před Šafránka, kde touš tečoval těsně nad horní tyčku Jan Sluštík.

Následně vyslal od pravého mantinelu na branku Slezanu tvrdou střelu Řezáč, jeho pokus vyrazil Šafránek přímo na hůl najíždějícího Štubni, jenž neměl problém skórovat. Pak na ledě vzplály emoce a k vidění byla bitka mezi obrovitým Tichým a Ondřejem Sluštíkem. Na body zvítězil domácí zadák Tichý.

Další důležitý moment už spadal do časového rámce třetí dvacetiminutovky. V blízkosti pravého kruhu se do puku opřel Jan Sluštík a kontaktní brankou na 3:2 zadělal na drama. To mohl odvrátit svou dělovkou Bednárek, ale po jeho tvrdé bombě to jen zadunělo v mantinelu. Frýdeckomístečtí si vytvořili několik zajímavých šancí a závarů před Šafránkem, ovšem prosadit se nedokázali.

Definitivně mohl o osudu utkání rozhodnout Tůma, ale zazvonil pouze na Laníčkovu tyčku. Hosté si vyzkoušeli také hru v power-play, ale ani tam jim kýžené vyrovnání nepřinesla a v derby nakonec domácí obstáli.

„Celkem lehce jsme se dostali do vedení a místo toho, abychom ho potvrdili a snažili se jej ještě zvýšit, ať si zahrají všichni kluci, jsme se prostě přizpůsobili hře soupeře. Bránili jsme lehkovážně, a nechali tak soupeře několikrát se dostat k samostatným únikům. Stále jsme si mysleli, že se nám nemůže nic stát, a málem jsme doma přišli o body, které by bylo úplně zbytečné v takto rozehraném utkání ztratit,“ sdělil bezprostředně po zápase domácí trenér Michal Piskoř.

„Navíc máme jeden velký problém s obranou. Kukol je zraněný, Vrábel si udělal něco s ramenem a Tichý si absolutně bez disciplíny dovolil bitku, a přišel tak o registračku. Bude stát určitě tři zápasy, takže nyní máme tři beky ze základní sestavy pryč. Kukol se vrátí nejdříve za 14 dnů, Tichý si odpyká třízápasový trest a u Vrábela zatím nevíme,“ dodal Piskoř.

HC Slezan Opava - HC Frýdek - Místek 3:2 (2:0, 1:1, 0:1)
Branky a nahrávky: 3. Grofek (Černý), 15. Tichý (Polok, Vítek), 21. Grofek (Měch, Bednárek) - 36. Štubňa (Řezáč), 44. J. Sluštík J. (Diviš, Gajda). Rozhodčí: Dědek – Held, Trunečka. Vyloučení: 8:7, navíc Tichý (OPA) trest ve hře a J. Sluštík (FRM) osobní trest 5 min. + OK. Bez využití. Diváci: 450

Opava:
Šafránek – Tůma, Bednárek, Tichý, Mosler, Vrábel, Jurčík, Kysela, Faksa – Černý, Měch, Grofek – Chalupa, Koschatzký, Kocián – Herman, Polok, Vítek. Trenér: Michal Piskoř
Frýdek–Místek: Laníček – Měkýš, J. Sluštík, Podešva, Michalčík, Jindřich, Kudláček – Kabeláč, O. Sluštík, Mach – Gajda, Rozum, Diviš – Řezáč, Hrubý, Štubňa – Gogolka, Mareček, Matysz. Trenér: Radim Nečas

Jan Šimek