Červený autobus s nápisem HC Oceláři Třinec zamířil do hlavního města České republiky k prvnímu zápasu čtvrtfinále extraligového play off už včera. Dnes v 17.30 hodin padne první buly série mezi druhým týmem po základní části Slavií Praha a třineckými Oceláři, kteří se do čtvrtfinále museli probojovat přes předkolo. V něm vyřadili ve třech zápasech Znojmo. Nyní vyzvou Slavii, kterou v letošní sezoně už třikrát porazili.

„To ale nyní nemá velkou váhu, protože v play off se hraje jinak,“ uvedl jeden ze dvou bývalých slávistů v dresu Ocelářů Zdeněk Skořepa. Druhým je kouč Břetislav Kopřiva, který v sezoně 1994/1995 Slavii společně s Pavlem Richterem trénoval.

Ve Slavii, která je vaším letošním čtvrtfinálovým soupeřem, jste v letech 1999 až 2001 působil. Berete proto nadcházející bitvu prestižněji?

Neberu to jako nějak výjimečnější. Je to už dávno, co jsem tam působil, a beru to stejně, jako kdybychom hráli třeba proti Liberci nebo komukoliv jinému.

Přesto asi máte v klubu protivníka určitě spoustu známých. Konalo se na trase Třinec – Praha a zpět nějaké hecování?

Z doby, kdy jsem tam hrával já, ve Slavii působí stále ještě dost hráčů a občas si zatelefonujeme. Ale teď před čtvrtfinále kontakty na chvíli ustaly. Nedošlo proto ani na žádné dobírání. (smích)

Slavii tím, že jste tam kdysi hrával, možná znáte trochu více než ostatní spoluhráči. Jakou taktiku je třeba zvolit, abyste ji dokázali čtyřikrát porazit?

Slavia je velmi silná hlavně na domácím ledě. Musíme na ni vyrukovat s dobrou obranou a čekat na chyby. Letos jsme je v základní části třikrát porazili, ale to nic neznamená. Play off se hraje jinak. Loni jsme ve čtvrtfinále proti Liberci měli taky příznivější bilanci, ale nebylo nám to nakonec nic platné a vypadli jsme.

V předkole proti Znojmu dal váš útok, kde hrajete s Jirkou Polanským a Lubošem Korhoněm, čtyři góly z jedenácti. Oproti základní části to je velká změna, protože tam vašemu útoku střelba hodně vázla…

Poté, co nás trenéři dali s Jirkou a Lubošem dohromady, tak hra nebyla špatná, ale nepadalo nám to tam. Teď v posledních zápasech se to naštěstí zlomilo a začali jsme góly konečně dávat. Věřím, že nám to vydrží co nejdéle a mužstvu tím pomůžeme.

Základní část jste končil se záporným hodnocením plusových a minusových bodů, když jste „posbíral“ minus 16 bodů a vytvořil si tak nový rekord. Byla to opravu tak špatná sezona?

Nedával jsem góly, i když šance jsem měl. V tom byl problém. Ale každý, kdo hraje hokej, ví, že někdy se tam prostě přimotáte třeba jenom tím, že skočíte na led ze střídačky zrovna ve chvíli, kdy dostane tým gól. Já bych to nebral tak, že je to něco hrozivého těch minus šestnáct bodů. Na druhé straně vím, že lidi to sledují a příjemné to není.

Gólů jste, jak už jste naznačoval, taky moc nenastřílel. Ve čtyřiačtyřiceti utkáních pouze devět. To také asi příliš nepotěší.

Samozřejmě. Jsem útočník a na ledě jsem od toho, abych góly dával, nebo na ně přihrával. Letos to z mé strany nebylo ono. Herně jsem se necítil špatně, ani hra nebyla nejhorší. Jenom jsem prostě nemohl dát gól.

V době, kdy se Třinci nedařilo a přišly výměny, se spekulovalo, že i vy kabinu Ocelářů opustíte. Bál jste se, že se budete muset stěhovat?

Vnímal jsem to a poslední slovo měl ve výměnách Třinec. Byl jsem v kontaktu s agentem a vyčkávali jsme. Nakonec to dopadlo tak, že jsem nikam nemusel. Přivítal jsem to, protože jsem při schůzce s vedením proklamoval, že tuto sezonu chci v Třinci dohrát.

V další sezoně budete taky v Třinci?

Smlouvu mám ještě i na příští rok. Zda tady ale budu hrát, se začne řešit, až skončí letošní sezona.

V play off se vám i vašim parťákům z útoku zatím daří. Čím to je?

Když se vrátil Jirka Polanský po zranění a začali jsme hrát spolu, tak se náš útok herně zvedl. Chyběly jen góly. Možná to bylo tím, že jsme se trochu na ledě hledali. Chvilku nám to trvalo, a teď si snad už vyhovíme a bude to jen lepší.

Na čem bude Třinec stavět v souboji se Slavií?

Zase budeme spoléhat na brankáře Martina Vojtka, který v této sezoně chytá výborně. A pak musíme dát prostě více gólů než oni.

Kde má Slavia slabiny? Kam zaútočíte?

To je velmi těžké. Slavia má zkušený mančaft, kde je dobře sladěna zkušenost a dravé mládí. Předpokládám dlouhou a vyrovnanou sérii. Důležité bude udělat nějaký výsledek už v prvních dvou zápasech v Praze.

Chystáte v kabině nějaký rituál, který by vám měl pomoct soupeře zastrašit?

Zatím se nic neděje. Fanoušci uvidí až dnes vpodvečer, zda s něčím vyjedeme na led Sazka Areny.

Zdeněk Skořepa

Narozen: 10. srpna 1976

Výška/váha: 183 cm/ 92 kg

Pozice: útočník

Držení hole: levá

Počet startů/gólů v extralize: 403/109

Počet startů/gólů v play off: 35/7

Počet startů/gólů v reprezentaci: 7/0

Dosavadní kluby:

1993–95 Litvínov, 1995–96 Kingston Frontenacs (OHL), 1996–97 Albany River Rats (AHL), 1997–98 Detroit Vipers (IHL), 1997–98 Albany River Rats (AHL), 1998–99 Litvínov, 1999–2001 Slavia Praha, 2000–2003 Oceláři Třinec, 2003–2004 Novokuznětsk Metallurg (Rusko), 2003-?? Oceláři Třinec