Střet s Kanaďanem Stamkosem na mistrovství světa dvacetiletých v Pardubicích a Liberci se stal pro mladého Oceláře Davida Květoně osudným. Poraněné rameno, operace a stop možná do konce sezony. Ke dvacátým narozeninám tak „dostal poukaz“ do olomoucké fakultní nemocnice, kde podstoupil operaci u známého ortopeda Radomíra Holibky, kterému prošel rukama mimo jiné i Jiří Dopita. Ve čtvrtek 14. února týden se na Hanou vracel, aby mu lékaři z operovaného ramene vyndali drátky a vrátili ho zpět do sportovního života. „Do soubojů zase půjdu. Musí se do nich jít naplno,“ ví rychlonohý střelec.

Co vám doktoři na operačním stole vlastně spravovali?

Měl jsem vystřelený klíček a přetrhané vazy. Laicky řečeno jsem měl kost trochu vytrženou z ramenního kloubu. To nezní příliš dobře. Muselo to asi hodně bolet. Právě že ze začátku to bolestivé vůbec nebylo a zápas s Kanadou jsem normálně dohrál. Začalo to bolet až potom.

Bylo to vaše první zranění i operace, nebál jste se pod nůž?

Trošku jsem z toho vyplašený byl, ale bohužel zranění a operace k hokeji patří. To se nedá nic dělat. Jak dlouho ještě budete bez hokeje? Operace se konala 31. prosince a dnes jdu vytahovat drátky. Měla by to být už jen menší operace a hned jak se zahojí rána, tak můžu cvičit, protahovat, rehabilitovat a další věci, které k tomu patří.

Co jste po operaci mohl dělat? Šlo alespoň trochu cvičit s operovaným ramenem?

Ze začátku jsem se nemohl ani zpotit, abych do rány nedostal zánět. Teď chodím na magnetickou rezonanci a elektroléčbu. Jinak nic dělat nemůžu.

To je docela změna oproti aktivnímu životu hokejisty. Jakou jste si našel novou zábavu?

(smich). Já si žádnou nenašel. Jsem doma a už se docela nudím. Čím déle jsem doma, tím se nudím více. S týmem jste asi v kontaktu. I když jste z Nového Jičína. Do Třince je to zhruba hodinka autem. Určitě. Pořád se jezdím dívat na zápasy. Těším se, až se budu moct trochu hýbat.

Třinec urputně bojuje, stejně jako v loňské sezoně, o play off. Jak se na to dívá zpoza mantinelu?

Čtyři týmy bojují o play off a je to hodně napínavé. Pro diváka je to myslím super, že je stále o co hrát. Proč Třinec nedokáže vyhrávat venku? Před včerejším zápasem v Ústí jich bylo sedm bez vítězství. Myslím si, že ta hra je dobrá, jenom se nám prostě nedaří dávat góly.

Právě kvůli produktivitě vás trenér Kopřiva často vzpomíná. Potěší to, když víte, že vás tým tolik postrádá?

Příjemné to určitě je, ale ono je to dáno asi tím, že jsem se zranil v době, kdy se mi fakt dařilo.

Jste znám jako velmi důrazný hráč, který neuhne žádné srážce a taky dost ran u mantinelů rozdá. Nebudete se teď podvědomě šetřit?

Rameno je ochablé a než se dostanu do obvyklé kondice, tak by to mohlo být znát. Ale až se úplně uzdravím, tak se vrátím ke své hře. Jiný nebudu. Do soubojů se musí jít naplno!

Věříte, že si letos ještě zahrajete extraligu?

Uvidím s, čím budu odcházet od lékaře. A taky bude záležet, kam až v play off dojdeme. Věřím ale, že si letos ještě zahraju.