I přes to, že se aktiv klubů II.ligy konal již dvakrát, stále nebylo jisté, že se soutěž odehraje podle usnesení aktivu. Hlavní příčinou této nejistoty byl start některých klubů do soutěže. Po odstoupení týmů HC VOKD Poruba a HC Šternberk rozhodl výkonný výbor ČSLH o konečné podobě II.ligy skupina Východ v sezóně 2009/2010.

Jak to vlastně bude?
Skupina Východ bude tedy mít 12 týmů a bude se hrát čtyřkolově každý s každým. Každé mužstvo odehraje tedy v základní skupině 44 zápasů. Poslední tým po odehrání základní části padá do krajského přeboru mužů. Předkolo play off bylo zrušeno. A do vyřazovacích bojů tak postoupí prvních osm týmů. Ve vyřazovacích bojích se bude hrát na tři vítězná utkání. První, třetí a případné páté utkání se hraje na ledě lépe umístěného týmu po základní části. Vítěz play off postoupí do kvalifikace o postup do I.ligy.

Hokejisté HC Frýdek-Místek zavítají ke svému prvnímu mistrovskému utkání v sobotu 12.9.2009 na led do Vsetína. V domácí Víceúčelové sportovní hale se „A“ mužstvo představí ve středu 16.9.2009, kdy od 18 hodin přivítají soupeře HC Břeclav.