Trenér Miloš Říha se znovu nebál sáhnout do sestavy. Do branky poslal Šimona Hrubce, který předtím na šampionátu odchytal jeden zápas. I tento krok se ukázal jako zdařilý. Třinecký gólman se proti sborné zaskvěl několika dobrými zákroky.

Jestli chtěli Češi vůbec pomýšlet na cenný kov, museli rozhodně přidat. Semifinálový výkon proti Kanadě byl totiž slabý a na rudou mašinu by stačil jen stěží. Aktivní hra, nasazení, střelba, tlak do brány. Tímhle se od úvodní minuty čeští hokejisté prezentovali a fungovalo to.


Vedení se sice ujali Rusové po teči Grigorenka, ale touha po třetím místě hnala Čechy za obratem. O necelou minutu později pelášil sám na Vasilevského Řepík a v tváří tvář zamířil přesně mezi betony ruského brankáře. Rázem se probraly tribuny, což nažhavilo i hráče. Říhovi svěřenci začali po ledě létat a hvězdami nabitá sborná nestíhala. Načež se začaly rodit gólové šance.

Nešťastný start do druhé třetiny

Jan Kovář šikovně zakvedlal s pukem za brankou a vybídl ke střele kanonýra Kubalíka, který ránou z první vymetl šibenici. České vedení vzalo za své krátce po startu druhé třetiny. Zase. Déjà vu ze zápasu s Kanadou. Animisovu střelu tečoval jeden z obránců tak nešťastně, že kotouč si našel cestu mezi Hrubcovy betony a zaplaval do sítě.

 Utkání dostalo nový náboj. Nikdo nechtěl prohrát. Jenže taktiku nahradilo nasazení a hrálo se nahoru dolů. Akce se střídala s akcí. Diváci na tribunách hltali parádní podívanou. Vždyť ve druhé části vyhrálo Česko na střely 15:14. Takhle ofenzivní třetina se v Bratislavě na tomto šampionátu ještě nehrála. 

Skvělý výkony předváděla lajna Zohornů s bratry Tomášem a Hynkem, které doplňoval Řepík. O slovo se ale hlásila i formace Plzeňáků s Kovářem, Kubalíkem a Gulašem. Tenhle koktejl Říhovi proti Rusům musel chutnat.

A takto fantasticky jste hokejistům při MS v Bratislavě fandili vy:

Na druhé straně by v časté permanenci car Ovečkin. Ten se domů vracet bez medaile opravdu nechtěl. Tlačil se do zakončení, vymýšlel kličky i připravoval šance. Podobně jako Malkin, který hrál jeden ze svých lepší duelů na šampionátu.

Střelecká aktivita gól nepřinesla


V posledním dějství Česko pokračovalo ve střelecké aktivitě. Z kvanta šancí ale nevyprodukovali žádnou další branku. Ač převaha byla jasná. Na střely skončila třetí třetina v poměru 18:5 pro Česko. Duel dokráčel až do prodloužení i přesto, že Češi v šedesáti minutách vyprodukovali až 45 pokusů. Jenže Vasilevski se postupně rozchytal do nepřekonatelného módu.


Čeští střelci na něj nenašli recept ani v prodloužení, tak se šlo do nájezdů. V těch Vasilevski pochytal vše a rozhodl Kovalčuk.

Rusko – Česko 3:2 po nájezdech (1:2, 1:0, 0:0 - 1:0)

Branky a nahrávky: 13. Grigorenko (Sergačjov), 21. Anisimov (N. Gusev), rozh. náj. Kovalčuk – 14. Řepík (D. Sklenička, Rutta), 19. D. Kubalík (Jan Kovář, Gulaš). Vyloučení: 1:2. Využití: 0:0. Střely na branku: 30:50.

Rozhodčí: Gouin (CAN), Kaukokari (FIN) – Malmqvist (SWE), Oliver (USA).

Rusko: Vasilevskij (Georgijev) – Orlov, N. Zajcev, Sergačjov, Gavrikov, Chafizullin, Zadorov, Zub – Grigorenko, Malkin (A), Dadonov – Ovečkin (A), Kuzněcov, Kaprizov – N. Gusev, Anisimov, Kučerov – Kovalčuk (C), Andronov, S. Plotnikov – Barabanov.

Česko: Hrubec (Bartošák) – D. Sklenička, Rutta, J. Kolář, Gudas (A), D. Musil, Hronek, Zámorský – H. Zohorna, T. Zohorna, Řepík – D. Kubalík, Jan Kovář, Gulaš – Frolík (A), Simon, Voráček (C) – Palát, Faksa, Jaškin – J. Vrána.

Mistrovství světa v hokeji 2019.Zdroj: Deník