Z posledního vzájemného střetu ve Frýdku-Místku dokázali hráči AZetu vytěžit alespoň bod za porážku v prodloužení a také ve středu večer zahájili velmi dobře. „Je to paradox, ale měli jsme to rozjeté opravdu slušně. Vynutili jsme si tlak, cpali se do brány, ale jednoduše nejsme schopni skórovat. Frýdek nám dal lekci z produktivity, první gól dal asi ze své druhé pořádné šance. Ale o tom to je. My netrefujeme před prázdnou nebo skoro odkrytou bránou, zatímco soupeři nás trestají skoro ze všeho. Pak se nemůžeme divit, že jsme tam, kde jsme," pokrčil rameny trenér AZetu Martin Janeček.

Potíž byla podle něj v bránění soupeřových útočníků. „Na utkání jsme se připravovali svědomitě. Sám jsem si pouštěl v rámci přípravy video z prvního vzájemného utkání, které jsme prohráli 1:2, a tam jsme nedělali takové chyby v defenzivě. Objektivně musíme přiznat, poslední dobou docela hoříme v obraně. Máme v předbrankovém prostoru nepokryté chlapy, a to je trestuhodné," podotkl Janeček.

A paradoxem rovněž je, že první gól Frýdku zaznamenal Antonín Pechanec, který je ve Frýdku výměnou za Petra Kanka na hostování do konce sezony. „Nebylo to jen o Tondovi, celá ta řada Frýdku (Růžička, Pechanec, Hrňa) hrála výborně, hlavně Erik Hrňa, což je pan hráč," uznal Janeček. „Pro nás bylo velmi důležité, že jsme dokázali přečkat ten úvodní nápor domácích a následně jsme vstřelili úvodní gól. Od té chvíle jsme myslím si byli aktivnější a vytvářeli si více šancí," zdůraznil hostující kouč Jiří Juřík.

Havířov nic nebalil a vyvíjel enormní snahu s výsledkem něco udělat. „Bruslili jsme výborně. Hráčům nemohu vytýkat ani jednu chybějící kapku bojovnosti, osobní odvahy či důrazu. Nikdo nic nevypustil, ale jednoduše nestřílíme góly a to rozhoduje. Tolik zahozených tutovek se jen tak nevidí. Frýdek hrál ukázněně, vyškolil nás a je to pro nás tvrdá facka. Musíme se sebrat, protože se zase dostáváme do velmi nepříjemné situace," uzavřel hodnocení derby domácí trenér.

Havířovští se dokázali vrátit do zápasu ve 27. minutě, kdy Maruna snižoval na 2:3 z pohledu domácího celku. Frýdku ale vyšel úvod třetího dějství a poté si již postupně kráčel za dalším vítězstvím nad svým krajským rivalem. „Ta čtvrtá branka byla hodně důležitá," řekl Juřík. Toho potěšilo, že utkání zvládli jeho svěřenci i v neúplné sestavě. „Aron (Chmielewski) má repre povinnosti s polským nároďákem, chyběl nám i Lukáš Jašek, který zase odletěl s českou dvacítkou. V sestavě nebyli ani bráchové Romanovi, ti byli zase povoláni do slovenského výběru dvacetiletých. I proto jsme využili možnost startu Erika Hrni a musím uznat, že jeho přítomnost byla na ledě velmi znát. Naše hra se s ním zvedla, dost nám pomohl v zakončení," vysekl hostující trenér poklonu extraligové posile z Třince.

Na havířovském ledě se ale dařilo i třetí útočné lajně (M. Kovařčík 0+3, Cienciala 2+1). „Jelikož nám chyběl Jáša (Jašek), zareagovali jsme na to tím, že jsme ke Kovařčíkům dali na centr Davida Ciencialu. Byla to šťastná ruka, jelikož tato lajna hrála také moc dobře. Já bych ale nerad vychvaloval pouze jednotlivce, naopak za ten výkon si zaslouží pochvalu celý náš tým," dodal Jiří Juřík po třetí výhře nad havířovským rivalem v letošní sezoně. „Jsme samozřejmě rádi, že nám derby vyšlo. Získat body v tomto utkání bylo pro nás důležité. Havířovští rovněž věděli, že případná ztráta bodů by znamenala pro ně nárůst ztráty na nás. Vyhrálo se sice 6:3, ale domácí hráli urputný hokej, bylo to opravdu správné derby," zakončil hodnocení hostující trenér.

Ten už pomalu připravuje své družstvo na páteční předehrávku 35. kola, kdy frýdečtí Rysi hostí na svém ledě třetí Kladno (zápas se hraje od 17 hodin).

AZ HAVÍŘOV – HC FRÝDEK-MÍSTEK 3:6 (1:2, 1:1, 1:3)
Branky a nahrávky: 19. Gřeš (Krisl, Hubáček), 27. Maruna (Kanko), 60. Kotala (Hlinka, Holomek) – 9. Pechanec (Marek Růžička, Hrňa), 18. Cienciala (Klimša, M. Kovařčík), 23. Marek Růžička (Pechanec, Hrňa), 45. O. Kovařčík (Cienciala, M. Kovařčík), 51. Cienciala (M. Kovařčík, M. Jáchym), 53. Hrňa (Pechanec, Marek Růžička). Rozhodčí: Šír, Kašík – Barteček, Ganger. Vyloučení: 6:4, navíc Růžička (F-M) 10 min. OT. Využití: 1:1. Diváci: 2 178.

HC AZ Havířov 2010: M. Laco – Holomek, Petran, Krisl, Chroboček, Rašner, D. Seman, Lenďák – Kalus, Haas, Dvořáček – Gřeš, Hubáček, Štumpf – Maruna, Hlinka, Kanko – Pořízek, Bednář, Kotala. Trenéři: Janeček a Rimmel.

HC Frýdek-Místek: Daneček – M. Jáchym, Jank, Kania, Bartko, L. Kovář, Matyáš – Hrňa, Pechanec, Marek Růžička – Půhoný, Rufer, Klimša – M. Kovařčík, Cienciala, O. Kovařčík – Samiec, Jaroš, Franek. Trenéři: Juřík a Malík.

Tabulka WSM ligy hokejZdroj: Deník