Stalo by se tak vůbec poprvé, kdy by se Jaromír Jágr v Česku objevil v jiném, než kladenském dresu. „S majiteli Třince mám dlouhodobě nadstandardní vztahy. Známe se spoustu let, pojí nás obchodní kontakty a dá se říct, že za ta léta jsme přátelé. V Třinci mám vyřízeny střídavé starty do konce sezóny, což v praxi znamená, že kdyby nám to s Kladnem nevyšlo tak, jak si všichni přejeme, můžu čistě teoreticky pomoci Ocelářům v play-off,“ potvrdil dvojnásobný vítěz Stanley Cupu a mistrovství světa, zlatý medailista z olympijského Nagana a nejproduktivnější Evropan v historii NHL s tím, že vše je podmíněno tím, že bude zdravý, rozehraný a bude hrát hokej na nejvyšší úrovni.

V české nejvyšší soutěži, do níž poprvé naskočil v sezoně 1988/1989, má bilanci 168 kanadských bodů (71+97) ve 137 zápasech. Naposledy Jaromír Jágr na tuzemské scéně nastoupil před pěti lety. „Už v létě jsme se netajili tím, že pokud by byla možnost získat Jaromíra Jágra do služeb Ocelářů, pokusíme se o to. Mít tady nejlepšího hráče naší hokejové historie a jednoho z nejlepších hráčů v dějinách této hry, to je otázka prestiže a cti pro každý ambiciózní klub,“ přiznal v tiskové zprávě sportovní manažer Třince Jan Peterek, který věří, že by Jágr pomohl Slezanům na jejich Ocelářské cestě.

„Chceme dávat přednost v sestavě mladým a talentovaným hráčům. A od koho by se měli naučit víc, než od takové persony, jakou je Jaromír Jágr? Jardovi samozřejmě přejeme hodně úspěchů s Kladnem, protože respektujeme jeho priority v této fázi kariéry. Ovšem kdyby se naskytla možnost, aby za nás nastoupil v play off, budeme jenom rádi,“ doplnil Jan Peterek.

Na čtvrteční očekávané tiskové konferenci byl Jágr dobře naladěný. Připustil, že by mohl po Javorový létat také vrtulníkem. „Je pravda, že ho mám hodně rád, nevadilo by mi to. Pokud bych hrál v Třinci, odstěhoval bych se tam, vzal si tam věci a hrál jen domácí zápasy, ale to jsem jím ještě neřekl," vtipkoval způsobem sobě vlastním Jágr.

Slezané měli o Jágra zájem a jednali s ním ještě před začátkem sezony, kdy nebylo jasné, zda ji stráví v zámoří. Ačkoli se útočník nakonec vydal do Kanady, sportovní manažer Třince Jan Peterek nevyloučil návrat k jednáním. K těm tak dochází dřív, než si všichni zainteresovaní představovali.

Velký vliv na to má zdravotní stav slavného forvarda. Jágr odehrál v Calgary od října jen 22 zápasů, v nichž zaznamenal jednu branku a šest asistencí. Poslední měsíc byl znovu zraněný a v neděli jej vedení klubu umístilo na listinu volných hráčů. Po brzy šestačtyřicetiletém útočníkovi ale žádný z klubů NHL nesáhl a Jágr tak mohl zamířit do Kladna. Ve středu pak zhlédl utkání Rytířů proti Karlovým Varům (0:4), se zraněným kolenem navštívil známého fyzioterapeuta Pavla Koláře a ve čtvrtek už trénoval s novými spoluhráči. V sobotu by pak měl nastoupit do prvoligového utkání v Liberci proti Benátkám nad Jizerou.