Nakonec ve čtvrtfinále na silnou Jihlavu rysi nestačili, přesto se konečné 7. místo hodnotí jako velmi úspěšné umístění. „Myslím, že jsme splnili vždy to, co jsme si před sezonou předsevzali. V té letošní bylo naším přáním postoupit do bojů play-off. Nechtěli jsme být ve WSM lize pouze do počtu, což nakonec postavením v tabulce a předváděnou hrou během sezony se nám i podařilo. De facto se nám podařilo dvakrát porazit České Budějovice, porazili jsme Kladno a Jihlavu. Z té první čtverky nám utekla jen pražská Slavie. Jinak si myslím, že jsme s favority soutěže hráli vždy vyrovnaná utkání,“ řekl na začátku rozhovoru trenér Juřík.

Když to vezmeme teď z pohledu hráčského. Měli jste hodně mladý tým, takže co jemu ta sezona podle vás dala?
Pro naše mladé hráče se vytvořil neskutečný prostor, aby dostali ten ice-time, na kterém jsme se domluvili, abychom je vyzkoušeli, zda na tu soutěž vůbec mají. Tak, aby se zapracovali a následně vypracovali pro extraligový A tým. To se myslím podle mě podařilo. Kluci toho času na ledě jak v přesilovkách, tak i v oslabení měli doopravdy hodně. Když si zpětně prohlížíme soupisky během té sezony, kde nastupovaly proti nám týmy, které neměly žádného juniora, tak na to, že jsme měli nejmladší družstvo, jsme si nevedli vůbec zle.

Takže nasazování mladých hráčů do důležitých částí zápasu, jako jsou přesilové hry, popřípadě i oslabení, bylo z vaší strany cílené?
Ano, bylo to cílené. Chtěli jsme udělat dvě přesilovkové formace, kdy jedna měla být složena z těch zkušenějších hráčů, kteří tu sezonu měli vlastně táhnout. No a pak ta druhá formace měla být zase tvořena především z mladších hráčů našeho týmu. Ten záměr byl také jasný, ti mladí kluci musí získat ostruhy. Když nebudou hrávat v takovýhle důležitých momentech, tak ty zkušenosti zkrátka nezískají. Podle mě se nám to i odvděčilo…nebo jak to říct. Zkrátka nám to pak ti hráči ve druhé půlce sezony dokázali vrátit. V těch posledních utkáních například Kovařčíci s Jaškem byli většinou produktivní a vycházely jim krásné kombinační akce. To nás potěšilo.

Celá sezona musela být pro vás psychicky hodně náročná. Dlouhou dobu váš tým bojoval o to, zda se vůbec do vytoužené desítky týmů, které si budou moci zahrát vyřazovací boje, vůbec probojuje…
Máte pravdu, ta soutěž je totiž opravdu hodně náročná. Teď je ale otázkou, co nastane po té reorganizaci, se Hokej-tabulka-FrydekZdroj: Deníkkterou svaz nyní přišel. Myslím si, že ani samotní hráči nečekali, že sezona bude pro ně takhle náročná. Musíme vzít v úvahu, že jsme měli jak výškový, tak i váhový deficit. Hlavně v obraně. To se muselo samozřejmě řešit, takže někdy kolem začátku listopadu jsme tým v zadních řadách začali doplňovat. To se i podařilo, protože pak přišla série čtyř nebo pěti utkání v řadě, kdy jsme dokázali bodovat. A to byl přesně ten rozhodující krok k tomu, že jsme se dokázali vyhnout bojům v play-out. Klukům v té době sedl i herní systém, zhruba od prosince jsme hráli velmi dobrý hokej.

Frýdek je farmářským klubem, což vědí samozřejmě i samotní hráči. Přesto, jak vůbec snáší starší hráči fakt, že se na ledě dává více příležitosti jejich mladším kolegům?
Musí to tak brát. Když byli naopak oni v mladším věku, tak také tyhle šance dostávali. Měli tak možnost chytit jak se říká šanci za pačesy a to své místo na slunci si nějak urvat. I dnešní mladí hráči ví, že za dva roky zase na ně budou tlačit jiní. Je to neustálý boj o to své místo v týmu i v životě.

Nakousli jsme, že se má WSM liga od příští sezony změnit v tom, že se z ní nebude sestupovat. Co na vše říkáte z hlediska vašeho mladého celku?
Zatím je kolem toho spousta řečí, že úroveň soutěže upadne. Já si ale myslím, že ty kluby, které farmami nejsou, postaví své týmy úplně stejně. Že se nebudou ohlížet doprava doleva. Samozřejmě ještě ale neznáme technické normy, zda budeme muset mít v družstvu hráče určitých ročníků a tak dále. Liga by ale měla být nejspíš stejně náročná a kvalitní jako teď. Vytvoří se určitý prostor pro mladé hráče, vlastně ta reorganizace je i k tomu směrovaná. Aby WSM liga postavila družstvo dvacetiletých na mistrovství světa, které pak bude v Česku. Pro tyto mladé hokejisty je obrovskou výhodou, že nebudou hrát juniorskou, ale mužskou soutěž. Pak se má vše zanalyzovat, zda ty změny k něčemu byly, či ne. Liga se má rozšiřovat, možná časem dojde i na to rozdělení, což by přineslo hlavně ušetření nákladů na cestování. To by určitě uvítaly všechny prvoligové kluby.

Co k fanouškům? Během sezony šlo poznat, že když se týmu dařilo, diváci dokázali hráče vynášet do nebes. Když se ale naopak dařit přestalo, hodně jste to z publika pocítili…
Fanoušek je zkrátka takový, že chce, aby jeho tým vyhrával. Řeknu to jinak. Ten soudný divák byl naopak rád, že v Polárce mohl vidět zápasy s celky, které zde nikdy předtím nehrály. Přijely tady Budějovice, hrála tady Slavie, Jihlava. Je jasné, že takoví soupeři městu a hokejovému fandovi, chyběli.

I proto klobouk dolů před vašimi hráči, kteří Jihlavě ve čtvrtfinále statečně odolávali…
Víte, oni mají tým úplně jinak poskládaný. Pro ně je cíl dostat se do baráže a v ní následně uspět. Tomu samozřejmě musí odpovídat i kvalita mužstva. Jsou tam hráči, kteří mají odehráno spoustu zápasů jak v extralize, tak i ve WSM lize. Já to klukům říkal už při prvním našem utkání v Mostě, kdy zkušenost našeho celého mužstva byla někde kolem sto osmdesáti startů v první lize. Kdežto jediný hráč Mostu, třeba Divíšek, má osm set zápasů v extralize. Měli jsme z toho pohledu opravdu mladé mužstvo.

Jak se vám spolupracuje s Markem Malíkem, který byl vynikajícím hokejistou, ale z trenérského pohledu je teprve v začátcích?
Spolupráci s Markem si jen a jen pochvaluji. Své kompetence jsme si jasně rozdělili, on se věnuje obráncům, já útočníkům a také chodu celé střídačky. No a kdo jiný může těm našim mladým bekům předat tolik zkušeností, jako Marek. Všechno je o detailech. Dnes už všichni umí dobře bruslit, či vystřelit puk. Jenže pak je to umět správně a včas odebrat puk, hra u mantinelu, to vše je specifická věc. A v tom klukům Marek hodně pomohl. Třeba Maja Adamík hrál od prosince úplně fantasticky.

Co se stalo v závěru sezony, když se blížilo play-off? Vy jste najednou přišli o důležité hráče, jako Růžička a Cienciala. Proč tomu tak bylo?
Ta soutěž má svá specifika, kterými jsou technické normy. A tady v těch zápasech po základní části jsou pak celky, které jsou vedeny jako farmy, hodně v nevýhodě. Prakticky se vychází ze soutěžního řádu Českého svazu ledního hokeje, kde je jasně vymezeno, kdy mají hráči se střídavými starty mezi extraligou a první ligou start omezen. To datum je 15. února, takže když po tomto datu nastoupil hráč v extralize, nemohl se pak už vrátit do první ligy.

Sezona tedy pro vás skončila, jaké jsou další plány a program družstva?
Kluci dostanou zasloužené volno. Vlastně jsou v zápřahu od 16. května. Pak měli jen týdenní volno v červenci, od srpna už jedou v kuse bez víkendu. On je to opravdu pěkný záhul, jelikož WSM liga nemá žádné reprezentační přestávky. Jede se furt, nezastaví se to. Pouze někteří hráči ještě doplní áčko pro zvýšení konkurence, nebo kdyby se někdo zranil. Ti mladí si budou moci zahrát play-off v juniorce.