Tenhle případ moc dobrou reklamu hokeji v regionu rozhodně nedělá. Spor mezi obráncem Rostislavem Kleslou a klubem HC Oceláři Třinec podle všeho může skončit u civilního soudu.

Bývalý reprezentant, který podstatnou část své úspěšné kariéry strávil v NHL, se stále nedohodl s klubem na podmínkách ukončení smlouvy.

Spor se vleče od dubna, kdy vedení HC Oceláři Třinec oznámilo, že s dalším působením čtyřiatřicetiletého beka už nepočítá. A to i přesto, že měl kontrakt až do roku 2020. Jeho rozvázaní, respektive vypořádání tak nejspíše skončí u soudu. „Pokud klub nepřistoupí k serióznímu projednání podmínek ukončení smlouvy, budu se muset bránit soudně. Nenechám se nikým tlačit ke zdi, nic jsem neporušil a chci jen to, co mi podle platné smlouvy náleží," opakuje už řadu měsíců Rostislav Klesla.

Můžete popsat, jak se spor posunul?

Až po několika měsících jsme měli dvě schůzky, na kterých se projednávala dohoda. Naše návrhy se stále liší.

Takže dohoda je zatím v nedohlednu?

Představy obou stran jsou diametrálně odlišné.

Můžete být konkrétnější?

Podepsal jsem kontrakt na šest let, který mě pánové Marek Chmiel (výkonný ředitel) a Pavel Marek (generální ředitel) nabídli po mém návratu z NHL. Dvě sezony jsem odehrál, zbývají čtyři. Máme uzavřenou platnou smlouvu a podmínky nebyly porušeny. Pokládám za standardní a právně korektní, projeví-li jedna ze stran zájem na předčasném ukončení kontraktu, že dělá své rozhodnutí s vědomím povinnosti dostát svým závazkům.

Vedení Ocelářů: Situace je patová „Na podnět Rostislava Klesly proběhla smírčí komise za účasti ředitele extraligy a právníka ČSLH, na které smírčí komise navrhla podmínky smíru a způsob ukončení platného kontraktu. HC Oceláři navrhované podmínky přijali, avšak ze strany pana Rostislava Klesly byly neakceptovány, a i proto jsou naše názory na způsob vyrovnání tak vzdálené, že v této chvíli je situace patová. My jsme proto hledali další cesty a navrhovali jsme další smírčí soudy, rozhodčí soud nebo nezávislého arbitra, který by věc rozhodl. Ani na tomto řešení bohužel nepanuje shoda. A jestli pan Klesla říká, že neplníme závazky, tak náš názor je podobný, to on neplní platnou smlouvu. Byl vyzván k plnění smlouvy, neplní ji. Tím pádem my nemáme proč ji plnit. Víme o jeho sezónách v NHL, jenže teď má smlouvu u nás a my očekáváme její plnění. Jenom za zásluhy v NHL u nás odměnu pobírat nelze. Musím říci, že za daných okolností jsme maximálně vstřícní."
Marek Chmiel, výkonný ředitel HC Oceláři Třinec

Co vám navrhuje vedení Třince?

Vedení klubu mi nabízelo vyplacení poloviny jedné sezony, pak celé sezony s podmínkou, že po dobu čtyř let nebudu moci nikde jinde hrát hokej. To je pro mě absolutně neakceptovatelné!

Kdo s vámi nepříjemný spor řeší?

Od chvíle, kdy mi v dubnu klub oznámil, že končím, a začaly jejich účelové kroky, tak řeším situaci se svým právním zástupcem. A jsme rozhodnuti neustoupit, protože to, co vedení Třince od svého rozhodnutí předvádí, je velmi neprofesionální.

Kolik času sporu věnujete?

Tolik kolik si daná situace žádá. Když první konkrétní návrh přijde od HC Oceláři Třinec po čtyřech měsících… Navíc návrh, který je pro mě absolutně neakceptovatelný, tak se to z mého pohledu jen zbytečně prodlužuje.

Co na to říkají vaši blízcí?

Mám podporu rodiny a přátel. Velice mě potěšila podpora kamarádů z hokejového prostředí, kteří mě znají a v této kauze mi fandí.

Kdo s vámi vede jednání za klub Třince?

Od počátku vede jednání pan Chmiel. Na posledních dvou schůzkách byl také pan Mojmír Kašprišín (člen vrcholného managementu společnosti Moravia Steel).

Mluvili jste spolu o důvodech ukončení smlouvy?

Ne, na schůzkách jsme se bavili jen o tom, jak najít cestu k dohodě.

Plní klub HC Oceláři Třinec v této chvíli své závazky?

Ne. Mám ještě platný čtyřletý kontrakt a plat mám vymezen na základě dvou smluv. Závazky ani z jedné z nich klub v současné době neplní.

V médiích jste zmínil, že se na plnění smlouvy v HC Oceláři Třinec podílelo více společností…

Ano, vedení klubu mi předložilo dvě smlouvy. Jednu klasickou hráčskou a druhou nazvanou marketingová. Tu jsem podepsal s jejich partnerskou společností, za kterou stojí asi současný nejvýznamnější boss na poli pořádání sportovních akcí a financování českého sportu. Jednalo se o rozdělení mého platu mezi klub a tuto společnost. Smysl tohoto systému odměňování mi vysvětlen nebyl a ani jsem příliš nepochopil, proč klub takto postupuje. Plat mi byl posílán od klubu a od jejich partnerské společnosti, ale jak šly peníze mezi těmito nebo dalšími společnostmi, to samozřejmě nevím.

Dovolával jste se spravedlnosti u hokejových orgánů (smírčí komise ČSLH)?

Řešili jsme s právním zástupcem dlužnou fakturu za minulou sezonu, kterou mi klub účelově zadržoval. Po podání návrhu smírčí komisi klub fakturu zaplatil. Co se týká vyřešení vyrovnání za předčasné ukončení smlouvy, zdálo se mi, že s tím na svazu nikdo nemá zkušenost. Hráčské smlouvy s takovou situací nepočítají. Většinou se to řeší tak, že klub hráče otráví různými praktikami, a ten odejde bez odstupného, než aby se trápil. Jsem toho názoru, že ani svaz úplně nerespektuje uzavřené smlouvy, protože při jednání smírčí komise se víceméně bralo jako fakt, že klub nemusí smlouvu dodržet, i když k tomu nemá důvody. Hráč by měl být podle názoru členů smírčí komise vděčný alespoň za nějaké odškodné. Potom ale nemá smysl nějaké smlouvy uzavírat.

Proto se chcete bránit u civilního soudu?

Nic jiného mi nezbývá. V této chvíli jsme s mým právním zástupcem oslovili smírčí komisi ČSLH. Tam mi bylo při jednání naznačeno, že otázku předčasného ukončení smlouvy a stanovení odstupného komisi není kompetentní řešit. Poté zbývá jen soud.

Civilní soud se může ale hodně táhnout, máte to vůbec zapotřebí?

S možností, že soud bude trvat řadu měsíců nebo let, se musí počítat. Já jsem však smlouvu plnil řádně a neporušil ji.

Může tahle kauza znamenat konec vaší hráčské kariéry?

Samozřejmě bych takto končit nechtěl. Takhle jsem si pokračovaní své kariéry po svém návratu z NHL rozhodně nepředstavoval. Jednání klubu je velice zdlouhavé a mou kariéru a možnost dalšího uplatnění to poškozuje.

K TÉMATU: Jak šel čas ve sporu Třinec versus Klesla?

Červen 2014: Po šestnácti letech opouští Rostislav Klesla zámoří, kde za Columbus a Phoenix odehrál 677 zápasů (164 bodů 51 branek + 113 asistencí). Ve svých 32 letech podepisuje šestiletou smlouvu s Oceláři Třinec, kde už dřív přes léto trénoval a také v klubu působil na startu výlukové sezony 2012/13.

Duben 2015: Coby kapitán Ocelářů přebírá stříbrnou trofej po finále extraligy. Třinec ve finálové sérii na sedm zápasů podlehl Litvínovu. Klesla odehrál v sezoně 57 zápasů (5 branek + 11 asistencí).

Březen 2016: Nevydařená sezona pro Oceláře i Rostislava Kleslu. Kvůli sérii zranění odehrál v základní části pouze 33 zápasů (1 gól + 6 asistencí). V předkole play-off Třinec prohrál se Zlínem 2:3 na zápasy.

Duben 2016: Oceláři na předsezonní tiskové konferenci představují nového trenéra Vladimíra Kýhose. A oznamují, že s Kleslou už dál nepočítají. Přestože má ještě čtyři roky platný kontrakt. Stejně skončil i útočník Tomáš Kopecký. „Je tady výborná mládež a tým bylo třeba okysličit," zazní od vedení klubu.

Červenec 2016: Klesla přijíždí na první trénink do Werk Arény, ale zástupci klubu jej na led nepouští. V klubu naopak tvrdí, že porušil smlouvu tím, že se nedostavil na sraz týmu 1. července a nepřijal individuální tréninkový plán. „Žádný sraz týmu 1. července nebyl, od 1. do 17. července byla týmová dovolená všech čtyřiceti hráčů," brání se Klesla. „Nechápu, proč by měl jeden hráč během dovolené trénovat dvakrát denně v posilovně. Klub na tohle nemá nárok. Je to šikanózní a účelové," prohlásí Klesla.