Ve II. lize v rámci Nezávislé amatérské hokejové ligy (NAHL) v Havířově opět dosáhli na medailové umístění. Po celou sezonu se tvrdě přetahovali o vedení ligy se svým největším rivalem HC Bruzovice. Jediný nepovedený zápas nakonec rozhodl o tom, že zlaté medaile získal soupeř z Bruzovic, Neborovští obsadili druhé místo. V kanadském bodování byl nejlepší z týmu Libor Jasinski, který nasbíral celkem 25 bodů (17 gólů a 8 asistencí). Působení v NAHL zhodnotil po posledním zápase předseda klubu Kamil Běhálek: „I v této sezoně jsme měli nejvyšší ambice a vstupovali jsme do ní s cílem obhájit loňské vítězství. Postihly nás ale značné ztráty v sestavě, kdy kvůli pracovním povinnostem nemohli nastupovat brankář Kiedroň, obránce Kubáň a dlouhodobě zraněný útočník Bojda. Tyto ztráty se nám nepodařilo plnohodnotně nahradit a v rozhodujících zápasech s Bruzovicemi jsme tak přišli o celkové prvenství."

HC Nebory

Vrchol sezony si letos Neborovští rozdělili do dvou prestižních turnajů. První, již tradiční, je zavedl do Přerova na Mistrovství České republiky amatérů v ledním hokeji. Druhým vrcholem se premiérově stal mezinárodní Memoriál Františka Slezáka v Havířově, který byl poprvé pořádán na počest loni zesnulého dlouholetého hokejového činovníka.

Mistrovství České republiky amatérů

Tento prestižní turnaj je organizován pro amatérské hokejové týmy z celé republiky a probíhá ve dvou fázích. V té první se odehraje šest turnajů základní úrovně a vítězové těchto turnajů se na závěr střetnou ve finálovém turnaji, který určí republikového šampiona. Neborovští se letos zúčastnili silně obsazeného turnaje v Přerově, kam přijeli s cílem zopakovat medailové umístění z minulých let a pokusit se poprvé zaútočit i na celkové vítězství v turnaji. Zápasy ve skupině jim vyšly velmi dobře a s bilancí dvou výher a jedné prohry postoupili do čtvrtfinále z druhého místa. Také čtvrtfinále Neborům rovněž vyšlo, a tak právem pomýšleli na medailová umístění. Tento plán ale dostal trhlinu v semifinále, ve kterém tým zapomněl na zadní vrátka a byl soupeřem nemilosrdně trestán z brejkových situací. Nestačila územní převaha, ani enormní snaha v závěru zápasu, prohra 3:4 s týmem SM Olomouc znamenala, že ani letos Nebory na dveře finálového turnaje nezaklepou. Nezbylo tedy, než se poprat alespoň o bronz. Do něj Nebory vstupovaly v pozici favorita, vždyť ve skupině rozdrtili Humenné 8:1. V zápase o třetí místo bylo ale všechno jinak. Neborovští hokejisté opět dopláceli na příliš riskantní útočnou taktiku, takže po většinu zápasu jen dotahovali vedení soupeře. Obrátit nepříznivý stav se nakonec nepodařilo, po porážce 3:4 skončily Nebory čtvrté.

HC Nebory

Výsledky HC Nebory v turnaji: SKC Humenné 8:1 (5:0) branky: Altera 2, Mucha 2, Glac 2, Piwko, Richter. HC EVEREST Tršice 0:6 (0:2). HC Větrný Jeníkov 6:0 (2:0) branky: Lamacz 2, Mucha 2, Konvička ml., Aletra. Čtvrtfinále: HC Nebory Jestřábi Ostrava 3:1 (1:1) branky: Glac, Altera, Jasinski. Semifinále: HC Nebory HC Smart Půjčka Olomouc 3:4 (1:2) branky: Altera, Glac, Niedoba. O 3. místo: HC Nebory SKC Humenné 3:4 (2:2) branky: Mucha, Jasinski, Lamacz.

„Na turnaj jsme přijeli v celkem silné sestavě a jistě jsme měli hokejovou kvalitu na zisk medailového umístění. Bohužel, tentokrát se k nám hokejová štěstěna obrátila zády, a tak jsme se vrátili domů s prázdnou. Tak to ale ve sportu chodí a já věřím, že se z chyb dokážeme poučit a za rok zaútočíme na vyšší příčky. Závěrem bych rád poděkoval všem hráčům i funkcionářům za reprezentaci klubu na celorepublikové úrovni a velmi bych ocenil rovněž pomoc Městského úřadu v Třinci, díky jehož grantu jsme mohli financovat část nákladů na účast v turnaji," zhodnotil působení týmu na turnaji předseda klubu HC Nebory Kamil Běhálek.

Memoriál Františka Slezáka 2013

První ročník hokejového turnaje v Havířově se mohl pochlubit bohatou mezinárodní konkurencí, když se jej, kromě domácích týmů z Nezávislé amatérské hokejové ligy, zúčastnily také týmy ze Slovenska a Ruska. Neborovští se na turnaji podíleli nejen po sportovní stránce, ale také jako spoluorganizátoři. Pro mnohé lidi to byla první zkušenost tohoto druhu, nakonec ale díky velkému nasazení a s vydatnou podporou Magistrátu města Havířova proběhl turnaj bez nejmenších problémů k plné spokojenosti všech zúčastněných týmů.

„Před turnajem byly naše cíle velmi skromné. Nastupovali jsme v poněkud oslabené sestavě, takže našim hlavním cílem bylo obstát ve všech zápasech se ctí a případně některého ze soupeřů překvapit. To se nám nakonec také podařilo. Díky zodpovědnému výkonu celého týmu jsme v základní skupině dokázali vyhrát dva zápasy ze tří a na druhý den jsme pak stáli před možností vybojovat bronzové medaile. V zápase s Bruzovicemi jsme také po dlouhou dobu drželi těsné vedení, v závěru jsme se ale neubránili sílícímu tlaku soupeře a nakonec podlehli. I tak ale musíme brát čtvrté místo jako úspěch a své působení v turnaji považujeme za velmi zdařilé. Úroveň zúčastněných týmů byla z našeho pohledu velmi solidní. Dá se říci, že srovnatelná s úrovní týmů na Mistrovství ČR amatérů v ledním hokeji, jehož jsme se zúčastnili. Prestiž turnaje výrazně narostla účastí týmů ze zahraničí, do budoucna by stálo za úvahu i zajištění účastníků z dalších zemí, například z Polska," hodnotil vystoupení hokejistů Nebor vedoucí družstva Bogdan Piwko.

Výsledky HC Nebory (základní skupina): HC Nebory HC Pitbuls Havířov 2:4 branky: Jasinski, Běhálek. HC Black Barons Bratislava 7:4 branky: O. Lamacz 2, Martynek, J. Lamacz, Jasinski, Konvička, Glac. HC Veverská Bítyška 3:1 branky: Smolon, Jasinski, Glac. Zápas o 3. místo: HC Nebory HC Bruzovice 3:5 branky: Jasinski, O. Lamacz, Mucha. (fra)

HC NEBORY

Rok založení: 1985HC Nebory

Počet hráčů: 75

Webová adresa: www.hcnebory.cz

Adresa: Nebory 203, 739 61

Předseda klubu: ing. Kamil Běhálek

Místopředseda klubu: Bogdan Piwko

Hospodář a marketingový manažer: Marian Franek

Historie neborovského hokeje se začala psát v roce 1985, kdy se skupina hráčů kolem předsedy fotbalového klubu Karla Oszeldy rozhodla přesunout z rybníků na zimní stadion v Českém Těšíně. Tamní zimní stadion sloužil nejdříve jako tréninková plocha a po počátečním oťukávání se neborovští zakladatelé přihlásili k účasti v tamní odborářské lize. V dalších letech ovšem soutěž zanikla, a tak tým HC Nebory přesunul své tréninky do hokejové haly v Třinci a své soutěžní ambice začal naplňovat v Orlovské hokejové lize, kde hned v úvodní sezoně 1998/99 získal bronzové medaile. V té následující pak hokejisté Nebor dokázali, že předchozí ročník nebyl náhoda a své umístění si zopakovali. Od sezony 2000/2001 působí klub v Havířovské hokejové lize (a od roku 2011 v nástupnické NAHL), kdy se stal stálicí její druhé ligy. Významní partneři: Město Třinec, HC Oceláři Třinec, potraviny Bea, restaurace Sojka

Zajímavost: Pěkným příkladem spolupráce mezi amatérským týmem a ryze profesionálním klubem je partnerství HC Nebory s HC Oceláři Třinec. Spojila je dohromady dobročinná akce HC Nebory darují krev, jejíž mediálními tvářemi se stali extraligoví hokejisté Lukáš Zíb a Peter Hamerlík. Akce má za sebou již tři ročníky a přivedla na třineckou transfuzní stanici více než 120 dárců, včetně manželek třineckých hokejistů.

Sestavy týmů HC Nebory A: Kiedroň, Franek Richter, Kubáň, Konvička ml., Misiarz, Konvička st., O. Lamacz K. Běhálek, Havel, Jasinski, A. Běhálek, Smoloň, Mucha, Glac, Piwko, J. Lamacz, Bojda, Stec. Posily pro MČRA a Memoriál Františka Slezáka: Niedoba, Sabela, Altera, Pail, Macháček, Martynek, Mrozek, Navrátil.

B: Kaňa, Franek, Gogol Turan, B. Pilát, Szczuka, P. Martynek, Goryl, Hovorka, Liška, M. Pszczolka, J. Osmaczyk, Piwko, Stec, Gajdzica, Bednarz, Kandera, Roik, Szkandera, Liberda, R. Mendrok, A. Hota, Zwyrtek, R. Lamacz, Paloncy, R. Brzežek.

Hráči, kteří v klubu působili v minulosti: Baginski, Banot, Kocyan, Rusnok, K. Madeja, Z. Madeja, Bystroň, Čupalka, Škereň, Franiok, Hrabec, Kusnierz, Bocek, L. Osmanczyk, K. Oszelda, M. Oszelda, P. Oszelda, Galacz, Ramík, Nogol, J. Mendrok, Cienciala, Paloncy, R. Lamacz, Pasternak, M. Pilát, Č. Misiarz, Szwarc, Swienczek, Heczko, R. Pszczolka, M. Pav, M. Brudny, Tomoszek, Trávníček, Fajkoš, Krywda, P. Cieslar, Puczok, Solowski, Valek, Szlauer, M. Pietrosz, T. Pietrosz.

TÝM HC NEBORY v sezoně 1998/1999. Horní řada zleva: Cienciala, M. Oszelda, K. Oszelda, K. Madeja, B. Pilat, Z. Madeja, P. Oszelda, Bystroň, Piwko, Č. Misiarz, Gogol, M. Pilat, Lamacz.

Neborovský hospodář a marketingový manažer Marian Franek si společně s ostatními přeje:

Dlouhodobým cílem je patřit ke špičce NAHL

Nebory - Hokejisté HC Nebory půjdou v nové sezoně již do svého 28 roku působení. Při našem zastavení v neborovském klubu jsme se zeptali na pár otázek hospodáře a marketingového manažera Mariana Franka.

Jak z vašeho pohledu hodnotíte právě skončenou sezonu?

Po sportovní stránce můžeme být spokojeni tak napůl. Potěšilo mě naše výborné vystoupení na mezinárodním Memoriálu Františka Slezáka v Havířově, kde jsme díky bojovnosti a týmovému pojetí dokázali konkurovat daleko vyspělejším týmům a konečné čtvrté místo považuji za velký úspěch. Druhé místo v tradiční Nezávislé amatérské hokejové lize v Havířově beru také, zato čtvrté místo na kvalifikačním turnaji Mistrovství ČR amatérů bylo s ohledem na kvalitu našeho týmu rozhodně rozčarováním. Velkým plusem je založení našeho béčka. Je pro mě ohromným potěšením vidět kluky, kteří již delší dobu neměli zápasové ambice, jak se zase rvou o vítězství v neborovském dresu. Dalším krásným úspěchem je naše působení na mimosportovním poli. Akce HC Nebory darují krev je již mezi hokejovými příznivci v Třinci ikonou. Vyprodaný hokejový ples i Neborovské trnkobraní zase dokazují, že se kolem nás, hráčů, podařilo vytvořit také úctyhodnou komunitu příznivců a fanoušků. Tam také pravidelně zveme naše Old Boys, jejichž minulé činnosti pro klub si velmi vážíme. Nemohu zapomenout ani na Neborovskou dětskou olympiádu, kterou jsme uspořádali pro ratolesti našich hráčů a příznivců.

Kdo vám nejvíce pomáhá finančně v činnosti?

Doba je zlá a štědrých sponzorů zoufale ubývá. Jsme proto vděční za každou korunu. Na tomto místě musím velmi ocenit postoj Města Třinec, které nám formou grantů významně pomáhá s financováním činnosti. Z dalších sponzorů bych zmínil potraviny Bea, restauraci Sojka, Litebit a PS Media.

Máte ve svém středu hráče, kteří hráli kdysi hokej profesionálně?

Našim posláním je angažovat hlavně hráče, kteří se soutěžním hokejem končí v mládežnickém věku. Nabízíme jim alternativu pro trávení volného času aktivním způsobem, ačkoli se soutěžním hokejem již skončili. V tomto smyslu mě moc těší úspěšné zabudování Ondry Lamacze a Ondry Macháčka do našeho A týmu, kde byli velmi platnými hráči. Pro významné akce ale hledáme také posily z řad hokejistů, kteří hráli soutěžně až do dospělosti. Namátkou bych jmenoval Vladana Bojdu, Rostislava Sabelu, Martina Konvičku, Denise Havla a Denise Niedobu.

Jaké jsou plány klubu do budoucna?

Našim dlouhodobým cílem je patřit ke špičce v NAHL a našim dlouhodobým snem je postoupit na závěrečný turnaj Mistrovství ČR amatérů. Pro naše béčko pak budeme velmi usilovat o účast v BAHL v Českém Těšíně. Nezapomeneme ani na dobročinnost a opět vyrazíme darovat krev. (sch)

Hokejisté z Nebor mají dokonce svůj záložní tým

Nebory - Počet hokejistů, kteří se postupně zapojili do činnosti HC Nebory, začal narůstat. „Vzhledem k faktu, že ne každý z nich aspiroval na svou účast v Nezávislé amatérské hokejové lize v Havířově, či na Mistrovství republiky amatérů, založili jsme ještě B tým. Jeho hlavním posláním je umožnit hráčům, kteří nikdy nebyli registrovanými hokejisty, jejich účast v zápasech," prozradil Marian Franek z klubu HC Nebory.

Svůj první zápas sehráli hokejisté HC Nebory B na sklonku minulého roku a prvním soupeřem byli hráči HC Buldogs Havířov. Duel nakonec skončil výhrou Nebor 7:4 (5:3), když góly tehdy stříleli: Piwko 2, Bednarz 2, Martynek, Stec a K. Běhálek. „Utkání tehdy přineslo vyrovnanou bitvu, ale hlavně nám ukázalo, že myšlenka vyzývat postupně týmy z BAHL byla správná," řekl místopředseda klubu Bogdan Piwko. (red)