Postup do předkola play off si zajistili Oceláři díky výhře na ledě Vítkovic 1:0 po prodloužení, na které měl největší podíl útočník Balej, jehož střelu si srazil vítkovický obránce Barinka do vlastní sítě. Hráči v červeno-bílém prožívali na ledě pořádné nervy. Největší rival z Českých Budějovic totiž přes špatný vstup zvládl domácí duel proti Liberci, a pokud by inkasovali třinečtí, čekal by je souboj o záchranu.

Jihočeši od začátku jen dotahovali. V polovině zápasu prohrávali 1:3. Nakonec se jim však čtyři minuty před koncem zápasu podařilo strhnout výhru na svou stranu. České Budějovice mohli vyhrát i více. Poměr vyloučených byl totiž 2:9. Nepomohla ani třiaosmdesát vteřin trvající početní výhoda pěti proti třem.

„Věděli jsme, že vyhráli Budějovice v základní hrací době o gól. Nevím jak ostatní, ale já sledoval jejich počínání a viděl postupně stavy 1:2, 3:3 a konečné 4:3. V té chvíli jsme už všichni věděli, že potřebujeme vyhrát. Šli jsme na dno a každý je úplně vyřízený, dehydrovaný, prostě vyždímaní jako citrón. Měli jsme i trochu štěstí,“ přiznal zkušený forvard, který v minulosti dlouhá léta ve Vítkovicích působil.

„Před prodloužením jsme věděli, že musíme jít na krev, padat po hlavách a rvát se, aby to tam padlo,“ pokračoval David Moravec. Třinec tak zachránil sezonu potřetí v řadě v hodině dvanácté. „Bylo to hektické. Možná je to dáno, že to máme už zažité (úsměv). Měli jsme dlouhou sérii bez výhry, kterou jsme přerušili v pravý čas,“ dodal Moravec, jehož tým po pěti porážkách v řadě konečně bodoval, čímž zachránil celou sezonu.

Vítkovice – Třinec 0:1 po prodl.

Třetiny: 0:0, 0:0, 0:0–0:1

Muž zápasu: Balej

Vítkovice: Štěpánek – Jurečka, Barinka, Ovčačík, Stehlík, Krstev, Trnka – Klimek, J. Štefanka, Krenželok – Ujčík, Šimíček, Treille (36. Hurtaj) – Kvapil, Burger, P. Hubáček – Strapáč, R. Hruška, Svačina. Trenér: Hadamczik.

Třinec: Vojtek – Vosátko, Sekeráš, D. Seman, Malec, Gureň, Výtisk – Tomík, Polanský, D. Moravec – D. Květoň, Peterek, V. Polák – Balej, Hampl (40. Lušňák), Kováčik. Trenér: Marek.

Branky a nahrávky: 64. Balej. Rozhodčí: Fraňo, Minář – Svoboda, Charvát. Vyloučení: 8:11. Diváci: 5126.