Plzeň až do pondělka nikdy ve své historii neprohrála rozhodující sedmý zápas série. Oceláři se naopak stali prvním týmem v historii českého play off, který postoupí ze semifinále v sedmém utkání poté, co úvodní dva zápasy série prohrál.

Diváci sledovali drtivý nástup Ocelářů, které nezbrzdilo ani vyloučení, ba naopak. Aktivita vynesla Ocelářům vstupní gól, vůbec první v celé sérii, když přeškolený útočník Dravecký vyrazil po křídle z obrany na zteč plzeňské brány a propálil Frodla.

Nutno dodat, že akce navazovala bezprostředně na tutovku hostů, v níž V. Němec trefil tyč!

Radost v ochozech Werk Areny.Zdroj: Vladimír Pryček

Indiány branka zaskočila, ale vyvíjeli snahu o vyrovnání. Větší šance se však odehrávaly před plzeňským brankovištěm.

Jednu využil ve 14. minutě Werek a domácí vedli 2:0. Minutu před koncem prožili aktéři utkání totální déjà vu, když Dravecký „pláchl“ obraně a z totožné akce jako u prvního gólu skóroval znovu. Škodovka byla zralá na ručník.

Sympaticky se ale nevzdávala a ve druhé části byla aktivnější. Nastoupila do ní už s běloruským gólmanem Milčakovem, který střídal Frodla, a celou dobu se snažila o kontaktní gól, který by ji dostal do hry. To se jí skutečně podařilo, k její smůle ale až na konci třetiny, takže Oceláře stále hřál aspoň dvoubrankový náskok.

Hrdinou zápasu byl Vladimír Dravecký. V 46. minutě totiž zaskočil za již překonaného gólmana Hrubce a zasáhl proti střele V. Němce, jehož pokus vytahoval z brankové čáry!

Hokejisté Plzně přebírají bronzové medaile.Zdroj: Vladimír Pryček

Fandové si užívali skvělého dramatu a šancí na obou stranách. Hosté už gól nedali, naopak pověst kanonýra potvrdil domácí Martin Růžička a razítko na třinecký postup dal do prázdné plzeňské brány Lotyš Galvinš.

Po skončení zápasu převzali plzeňští hokejisté od svazových zástupců bronzové medaile za třetí místo v extralize.

„Jsme teď sice zklamaní, ale na tým jsem neskutečně hrdý. Byla to krásná série, přelévalo se to a soupeř byl o zápas lepší, možná šťastnější,“ poznamenal po utkání trenér bronzového plzeňského týmu Ladislav Čihák. O osudu utkání rozhodla už první třetina, kterou Oceláři vyhráli 3:0. „Herně jsme nezačali špatně, byť branka při přesilovce by se nám neměla stávat. Ale třetina celkově nebyla špatná, bohužel jsme třikrát inkasovali a to rozhodlo o dnešním výsledku,“ doplnil.

Hlavní postava pondělního utkání, třinecký Vladimír Dravecký, autor dvou gólů, které nasměrovaly Oceláře do finále, hovořil po zápase skromně. „Jsem rád, že mi to tam padlo a že jsem týmu pomohl. Je to ale především týmová práce, všichni jsme do toho šli naplno, a hlavně jsme věřili, že se to dnes podaří,“ vysypal ze sebe po zápase Vladimír Dravecký.

Třinec jde do finále, Plzeň (v modrém) končí třetí.Zdroj: Vladimír Pryček

Trenér Třince Václav Varaďa uznal sílu soupeře. „Teď ve finále nás čeká velice kvalitní tým z Liberce, ale tím pro nás byla už v semifinále Plzeň. První dvě utkání jsme proti ní zaspali a bylo strašně těžké se do série vracet proti tak výjimečným hráčům, jakými Plzeň disponuje. Naštěstí venku se nám hraje celkově velmi dobře a podařilo se nám srovnat na 2:2. To byl asi zlom celé série,“ uvažoval Varaďa.

Finálová série mezi Libercem a Třincem startuje ve čtvrtek na ledě Liberce, kde se hraje i druhý páteční zápas. Třinec uvidí v pondělí a úterý třetí a čtvrtý duel série.

Oceláři Třinec – Škoda Plzeň 5:1 (3:0, 0:1, 2:0)

Branky a nahrávky: 11. Dravecký, 14. Werek (Marcinko, Gernát), 19. Dravecký (Hrňa), 56. Martin Růžička (Polanský, Adamský), 690. Galvinš (Polanský) – 38. Preisinger (Pulpán, Jones). Rozhodčí: Hodek, Šír – Ondráček, Špůr. Vyloučení: 2:2, navíc Jan Kovář (P) 10 min. OT. Bez využití. Oslabení: 1:0. Diváci: 5400 (vyprodáno). Konečný stav série: 4:3.

Třinec: Hrubec – Gernát, Roth, Galvinš, D. Musil, Dravecký, M. Doudera, Husák – Chmielewski, P. Vrána, Martin Růžička – Werek, Marcinko, Hrňa – Adamský, Polanský, Svačina – Cienciala, M. Kovařčík, O. Kovařčík. Trenér: Varaďa.