Do nejstaršího turnaje světa vstoupili Oceláři těsnou porážkou s ruským Magnitogorskem, nad kterým díky trefě Adamského vedli od 23. minuty 1:0. Třinečtí se soupeři vyrovnali v nasazení, důrazu i rychlosti, jako obvykle skvěle chytal gólman Hrubec.

Oceláři se během zápasu dokonce dostali do tří, de facto samostatných, nájezdů, ale tato disciplína jim moc nejde. Proti Metallurgu neuspěli v těchto výhodách ani jednou a to je stálo lepší výsledek.

„Je to velká škoda, měli jsme dát víc než gól a kdybychom ho dali, asi bychom to už dotáhli,“ uvědomoval si po utkání Martin Adamský.

Dva samostatné úniky obstaral jeho jmenovec Martin Růžička. „Dneska mi asi nebylo dáno, protože až při tom třetím v samostatných nájezdech jsem udělal to, co jsem chtěl. Ty první dva ve hře mi nevyšly, nejprve se mi zasekl puk a celou akci zpomalil, při tom druhém mě gólman výborně přečetl,“ litoval Růžička.

Třinečtí správně rozložili síly na čtyři formace. Tempu to nevadilo a hráči se tolik nevysílili. „Rozhodli jsme se pro to ze dvou důvodů. Jednak jsou téměř všichni hráči na takovém turnaji poprvé a kdoví, jestli ho v hokejové kariéře ještě někdy zažijí, za druhé jsme potřebovali pošetřit síly, protože turnaj běží v rychlém tempu a ještě to bude náročné,“ predikoval jeden z trenérů Jiří Raszka.

Rusové srovnali až v 52. minutě po tečované střele. Korunovali tak svou převahu, kterou si v poslední části vypracovali.

V prodloužení pak ujel Polanský, jeho akce ale zastavili rozhodčí, neboť Svačina, který mu šel do tandemu, skočil na led rychleji, než stihli jeho spoluhráči vystřídat a pískalo se příliš mnoho hráčů na ledě. Magnitogorsk ale půlminutovou výhodu čtyři na tři nevyužil a šlo se do nájezdů.

Na ty poslali trenéři Zadina s Raszkou do brány místo Hrubce mladého Kváču, ten skvěle vychytal dva nájezdy, jenže při tom druhém si natáhl sval a turnaj pro něho (asi) skončil. „Absolvuje nezbytná lékařská vyšetření, v tuto chvíli to blíž hodnotit nemohu,“ vyjádřil se Raszka k mladému gólmanovi.

Rusové nakonec ze tří nájezdů jeden proměnili, zatímco Oceláři neuspěli ani jednou, a tak se už ve čtvrtek od 15 hodin místo dne volna utkají s finským Koupiem.

Pochvala za výkon

Třinec se po svém úvodním vystoupení na slavném turnaji nemá zač stydět. Přednímu týmu KHL se vyrovnal, dvě třetiny držel krok, v prodloužení také. Měl šance zvrátit výsledek na svou stranu.

Však také trenéři své svěřence za výkon pochválili. „Jsou tady přední týmy Evropy, každý se chce ukázat a kluci se dneska ukázali. Mají za sebou podařený zápas, vyrovnali se věhlasnému soupeři. Průběh zápasu nám naznačil, že se můžeme měřit i s takovými týmy. Po taktické stránce jsme to zvládli, akorát jsme neproměnili šance,“ uznal trenér Raszka.

S tím souhlasil i Růžička. „Ty šance jsme si vypracovali, možnost odskočit jim tam byla. Až v poslední třetině byli lepší, zavřeli nás a měli tam dost střel. Nakonec to srovnali, ale byla to taková haluz. Možná jsme to chtěli zbytečně brzy ubránit,“ uvažoval po utkání třinecký forvard.

A jak se na hráčích podepisovala vysoká nadmořská výška (1560 metrů nad mořem), ve které Davos leží? „Na mně nijak. Hrálo se mi fajn,“ hlásil Adamský. A uvítal, že druhý zápas se hraje už ve čtvrtek. „Mně to takhle vyhovuje,“ dodal.

Finské Kuopio přicestovalo do dějiště turnaje až dnes, možná se hráči budou s nadmořskou výškou potýkat v úvodní den pobytu podobně jako Oceláři v úterý. „Uvidíme zítra, jak na tom budeme my i oni. Na Finy určitě vlítneme, budeme se snažit hrát náš hokej. Máme na to, abychom uspěli,“ míní Růžička.

Oceláři Třinec – Metallurg Magnitogorsk 1:2 sn (0:0, 1:0, 0:1 – 0:0)

Branky a nahrávky: 23. Adamský (Roth, Svačina) – 53. Matuškin (Rasmussen, Pakarinen), rozh. nájezd Ljubimov. Rozhodčí: Hebeisen, Wiegand – Gnemmi, Wüst. Vyloučení: 3:2. Využití: 1:0. Diváci: 5359.

Třinec: Hrubec – Krajíček, Gernát, Galvinš, Kundrátek, D. Musil, Roth, Matyáš, M. Adámek – Martin Růžička, Marcinko, Hrňa – Svačina, Polanský, Adamský – Dravecký, Mikulík, Roberts Bukarts – Chmielewski, O. Kovařčík, Cienciala. Trenéři: Zadina a Raszka.