Hokejové Vítkovice slaví. Junioři dotáhli výborně rozehranou sezonu do zlatého konce. Cesta za dlouho vytyčeným cílem byla ale hodně trnitá. Třinec byl ve finále více než těžkým soupeřem.

Oceláři mohli už ve druhém utkání série rozhodnout o tom, že mistrovský titul poputuje do jejich rukou. Vítkovicím se ale senzačně podařilo stáhnout dvoubrankové vedení a vynutit si rozhodující duel na svém ledě. V něm Ostravané zabojovali a po vítězství 4:2 mohli slavit sezonní triumf.

„Měl jsem velký strach. Sám jsem jako hráč byl dvakrát stříbrný a v Třinci jsem se hodně bál. Kluci ale opět ukázali, co v nich je. Sérii otočili a vyhráli titul. Je to skvělé,“ zářil po vítězství trenér Vítkovic Roman Ryšánek, který získal zlato hned ve své premiérové sezoně na střídačce juniorů.

Jenže ani třetí duel nebyl jednoznačný. Vítkovice sice do třetí třetiny vstupovaly s tříbrankovým vedením, ale hráči Třince velice rychle stáhli skóre na rozdíl jediné branky. „Chtěli jsme to zdramatizovat,“ vtipkoval kapitán nových mistrů Werner Hartmann. „Na chvilku jsme zaváhali. Dostali jsme dva rychlé góly, naštěstí nás ale podržel gólman Tomáš Vošvrda. Nedovolil jim vyrovnat, my jsme se vzpamatovali a teď můžeme slavit,“ pokračoval Hartmann.

To v kabině Třince vládla chvíli smutná nálada. Mladí Oceláři ale brzy zahnali černé myšlenky do pozadí a radovali se alespoň ze stříbrných medailí.

„Sezona byla výborná, mohla být ale lepší. Ztratili jsme si to doma. Před koncem druhé třetiny jsme vedli 3:1. Štěstí se trochu otočilo na stranu Vítkovic. Ve třetím utkání jsme měli velké šance, ale góly přišly až v poslední třetině. Kdyby se nám podařilo srovnat, určitě by to soupeřem otřáslo,“ povzdechl si trenér Břetislav Kopřiva.

„Vítkovice ale mají kvalitní mužstvo s některými staršími a zkušenějšími hráči. My se jim však postavili a nemáme se za co stydět. Jak v Třinci, tak ve Vítkovicích rostou výborní hráči, což je do budoucna jen dobře pro hokej v tomto regionu,“ dodal třinecký kouč.

FINÁLE EXTRALIGY JUNIORŮ

Vítkovice – Třinec 4:2 (2:0, 1:0, 1:2). Konečný stav série 2:1.

Branky: 10. J. Káňa (Šedivý, Polášek), 20. Palát (Szturc, Polášek), 34. Bursík (J. Káňa, Polášek), 60. Strapáč – 44. Ostřížek (Mičulka), 45. Pánik (Rufer). Vyloučení: 9:8, navíc Kania (TŘI) 10 minut osobní trest. Využití: 3:0. V oslabení: 0:0. Střely na branku: 35:29. Rozhodčí: Hradil, Hribik – Gebauer, Lederer. 1800 diváků.

Vítkovice: Vošvrda – Hartmann, Kovář, Voráček, Hruzík, Polášek, Prokop – Káňa, Bursík, Šedivý – Szturc, Strapáč, Palát – Slovák, Vrána, Kolouch – Kucsera.

Třinec: Boška – Kania, Kaďorek, Hoďa, J. Toman, Gottwald, Špaček, Chvostek – Ostřížek, Orsava, Mičulka – M. Toman. Rufer, Bajtek – Pánik, Marosz, Potoček – Palička, Hegyi.

ZDENĚK JANIUREK ml.
JAKUB NOHAVICA