Medaile jsou výjimečné právě svou konstrukcí. „Celé se to vyrábí ručně, kromě řezání, protože to by v tom počtu kusů dost dobře nešlo. Ale dá se říct, že každá z těch medailí je z důvodu ručního zpracování originál,“ přiblížil úvodem vznik medailí designér Oldřich Sládek.

Surovina, určená pro výrobu cenných kovů pochází z Moravskoslezského regionu, a to díky partnerovi šampionátu z Třineckých železáren. „Ocel je ušlechtilý materiál a my jsme rádi, že ta naše byla použita při výrobě medailí pro šampionát, který hostíme v naší Werk Areně. Je to přímo symbolické spojení,“ zasmál se generální ředitel Třineckých železáren Jan Czudek.

Medaile pro hokejový šampionát dvacítek, které Česko na přelomu roků 2019 a 2020 hostí, jsou na světě. Autorem návrhu je Oldřich Sládek.Zdroj: Lukáš Kaboň

Autora námětu Oldřicha Sládka nikdo k nápadu navrhnout medailový obrázek právě pro domácí šampionát přemlouvat nemusel. „Námět jsem navrhoval už pro mistrovství v roce 2015, ale toto je speciální, protože se mistrovství hraje u nás. Na přední straně je hokejový brankář, na zadní logo a obě jména hostitelských měst, to je každoroční požadavek IIHF. A jelikož šampionát hostí právě Ostrava a Třinec, je příznačné, že jsme na medaile použili i šest vrstev ocelového plechu,“ vysvětlil Oldřich Sládek.

Ilustrační foto houby.
Tři lidé se v Ostravě otrávili houbami které si nasbírali na zahradě

V tuto chvíli je vyrobena zhruba polovina všech medailí. A jak dodala marketingová manažerka mistrovství Martina Kučerová, vstupenek je tři měsíce před šampionátem prodáno už 65 procent. „Tomu věřím, sám jsem učinil velkou objednávku pětadvaceti kusů na každý zápas,“ vtipně informoval trenér národního týmu Václav Varaďa.

A co říká samotným medailím? Jak se mu líbí? „No, jedna je zlatá, druhá stříbrná a třetí bronzová,“ prohlásil lakonicky. „Ale kdyby vypadaly sebehůř, já bych byl za každou z nich nesmírně rád. Ne, opravdu, vypadají skvěle, ale cesta k nim je daleká,“ dodal už vážně.

Chance liga: Poruba – Havířov, 11. zaří 2019 v Ostravě. Na snímku Vladimír Svačina.
Pohyb v Porubě: Svačina na odchodu, v jednání Szturc
Ilustrační fotografie.
Nechci do vězení, plakal u soudu v Ostravě pedagog, který zneužíval žáky