Ondřeji, na světovém šampionátu dvacetiletých, který se konal nedávno, jste v základní skupině nad svými soupeři pokaždé vedli. To musí být pro tým velká vzpruha…přesto jste většinu zápasů nakonec prohráli…

Dát první gól byla pro nás spíš nevýhoda. Tým částečně ztratil respekt ze silného soupeře a chtěli jsme dál útočit ve třech, ale soupeři nás trestali rychlými protiútoky.

Vy sám jste se potýkal v úvodu mistrovství se zdravotními problémy. Co vám přesně bylo?

Před prvním zápasem jsem si na tréninku podvrtl kotník, takže jsem do zápasu s Nory nemohl nastoupit. Proti Kanadě jsem dostal v první třetině střelu do pusy od spoluhráče. Doktor mi to hned zašil. Měl jsem asi pět stehů. Do druhé třetiny jsem se vrátil, ale začala se mi točit hlava a bylo mi nevolno, měl jsem asi menší otřes mozku, tak jsem utkání nedohrál. Následoval zápas proti Švédsku, který jsem už odehrál, jenže po utkání se mi na hotelu udělalo od žaludku nevolno, tak jsem celou následující noc strávil na záchodě (smích).

Bodově se vám osobně na šampionátu příliš nevedlo, ale přesto jste svými dvěma góly proti Německu rozhodl o záchraně v elitní soutěži…

Je to tak, ale na takovém turnaji se na body nehraje. Pro všechny je důležitý úspěch mužstva. Určitě jsem za ty dva góly hrozně rád, moc se nám všem potom ulevilo a proti Slovákům už to bylo bez nervozity.

Bavit se o tom, že se čeští junioři zachránili mezi elitou a brát to jako úspěch, to asi nelze. Čím si vysvětlujete, že na juniorské úrovni se českému týmu již několik let nedaří?

Od 16ky do 17ky jsme hráli vyrovnaně se všemi celky. Poráželi jsme Rusko i USA, ale zlom nastal před mistrovstvím světa osmnáctiletých. Na všech soupeřích byly znát zkušenosti se seniorským hokejem, což nám chybělo. Jen výjimečně někdo z týmu nastupoval v extralize dospělých nebo v první lize. Často jsme se dočetli na internetu, že jsme protekční děti bohatých rodičů, nebo že naši agenti nás protlačili do reprezentace. Ale nikdo nemluví o tom, že každý hráč patřil k nejlepším hráčům svého týmu v dorostu nebo juniorce. Na mezinárodni úroveň to však nestačí.

Asistentem trenéra u juniorské reprezentace je Jiří Fischer, který s vrcholovým hokejem musel ze zdravotních důvodů skončit. Jak je to se zdravotními prohlídkami u vás v Drummondville Voltiguers?

Před začátkem každé nové sezony máme v kempu fyzické testy, ke kterým patří důkladná lékařská prohlídka. Celou sezonu máme pak k dispozici týmového doktora.

V reprezentaci jste prošel mládežnickými kategoriemi a nyní směle míříte k seniorům. Kdy čeští fanoušci uvidí hokejistu Paláta v reprezentačním dresu našeho A týmu?

Tak to opravdu nevím. K tomu vede ještě hrozně dlouhá cesta plná tvrdé práce. Ale určitě by se tím splnil jeden z mých snů.

Za velkou louží hrajete v Quebecké juniorské lize. Můžete jí čtenářům Deníku trochu přiblížit?

Nejvyšší kanadská juniorská soutěž CHL se dělí na tři skupiny. Qmjhl, Ohl a Whl. Každá liga má kolem dvaceti týmů. Vítězové z každé ligy se utkají pak v Memorial cupu o celkového vítěze CHL. Často v Česku slyším, že Quebecká liga má slabší úroveň. Myslím si, že to tak není. Před mistrovstvím světa do 20 let výběr Quebecku dokázal hrát vyrovnané zápasy proti reprezentaci stejně starých Rusů, kteří pak mistrovství světa vyhráli. Zajímavosti QMJHL je, že více než polovina týmů mluví francouzsky. Jeden tým je z Ameriky.

Kolik diváků chodí na vaše zápasy a jaká je hala?

Na naše zápasy chodí v průměru tři tisícovky diváku. Maximální kapacita haly v Drummondvillu je asi čtyři tisíce. Hala je starší, ale atmosféra v ní je každý zápas skvělá. Pokud hrajeme v Quebecku proti tamnímu týmu Quebec Remparts, chodí na nás až čtrnáct tisíc lidí.

Jak se o mladé hokejisty v Drummondville starají? Jaké tam je zázemí v porovnání s českým hokejem?

Každý hráč má přidělenou rodinu, která se o něj stará a kde bydlí. Zázemí bych porovnal k naší extralize dospělých. Máme k dispozici maséra, doktora, psychologa, fyzioterapeuta. Každý z hráčů chodí do školy. Já navštěvuji třikrát týdně kurz angličtiny a francouzštiny.

V loňské sezoně jste si na své konto připsal 40 kanadských bodů. V té letošní jste po 34 zápasech získal již 64 bodů za 28 branek a 36 asistencí. Se sezonou musíte tedy být určitě spokojen?

Určitě, s letošní sezonou jsem spokojen. Nastupuji v první lajně s možná budoucí jedničkou draftu Seanem Couturier, se kterým si na ledě rozumíme.

V Kanadě působíte druhou sezonu. Setkal jste se už s nějakým slavným zahraničním či českým hokejistou?

S českým hokejistou jsem se zatím nesetkal. Výjimkou je pouze Jiři Fischer, který působil jako asistent trenéra u reprezentace do 20 let. V Drummondvillu máme dva asistenty trenéra, kteří nedávno ukončili kariéru v NHL.

Určitě byste se jednou rád prosadil do celku hrajícího NHL. Jaký vysněný tým máte?

Určitě by to byl můj sen. Jestli mám říct vysněné družstvo byl by to určitě Montreal. Tento tým pravidelně sleduji, fandí mu tady celá quebecká oblast. Dvakrát jsem zápasy Montrealu navštívil a byl to pro mě velký zážitek.

Před nedávnem se v Čechách uskutečnil historicky první zápas pod širým nebem. Co na takové zápasy říkáte a hrál jste někdy sám na venkovním kluzišti?

Ve své kariéře jsem se setkal s hrou pod širým nebem v Rožnově, kde bylo asi mínus 15 stupňů a v Českém Těšíně, kde pršelo. Jinak tady v Drumondvillu celou zimu máme za barákem krásné hokejové hřiště, kde chodíme s dětmi a spoluhráči hrát hokej.

S hokejem jste začínal ve Frýdku-Místku. Vzpomenete si ještě na své začátky?

Vzpomínám na ně hrozně rád. S taťkou jsme navštěvovali každé veřejné bruslení a v zimě jak zamrzla přehrada Baška, tak jsme trávili většinu volného času bruslením. Na jednom veřejném bruslení si mě všiml pan Šebesta (trenér přípravky, pozn. red.), který mě pozval na trénink.

Co říkáte na fakt, že se docela nahlas mluví o bourání Víceúčelové sportovní haly, která je vlastně i takovou dominantou města?

Určitě k ní mám kladný vztah. Strávil jsem tam veškerý volný čas. Ale z ekonomického hlediska to neumím posoudit, co bude lepší pro hokej ve Frýdku-Místku.

Kromě hokeje jste hrával fotbal v nedalekém Starém Městě. Hokej byl u vás vždy na prvním místě?

Fotbal jsem měl vždycky strašně rád. Do páté třídy jsem hrál za Válcovny, poté mi trenér dal vybrat buď hokej nebo fotbal. Vybral jsem si hokej, ale ve fotbalu jsem pokračoval dál v nedalekém Starém Městě, kde mi umožnili fotbal hrát jako doplňkový sport. Jsem za to moc vděčný, protože to byly krásné zážitky.

Jaké máte ještě další koníčky?

Rád si zahraju všechny sporty. Tady v Kanadě hraji rád s dětmi na playstationu.

Hrajete v zámoří, takže za rok se tak často do Frýdku-Místku nedostanete. Když jste tu byl naposled, překvapilo vás zde něco?

Naposled jsme byl doma v létě asi na tři měsíce. Moc jsem se domů těšil na rodinu, přítelkyni a přátele. Když jsem se po roce vrátil, všechno mi připadlo stejné a rychle sem si zvykl. Hodně starostí jsme měl také s dokončením prvního pololetí čtvrtého ročníku gymnázia.

Jak snášíte cestování za oceán?

Abych řekl pravdu létaní moc rád nemám. Vždycky mi připomene loučení s rodinou a blízkými.

V zámoří jste sám, nebo tam máte s sebou například maminku (tak jako to měl slavný Jarda Jágr)?

V zámoří jsem sám, ale tým mi umožňuje každou sezonu návštěvu přítelkyně a rodičů na pár dnů.

Jak to bylo s jazykovou bariérou?

První tři měsíce byly těžké, ale kluci z týmu a hostitelská rodina mi hrozně pomohla. Postupně se to zlepšovalo. Dnes mi angličtina nedělá problém a pár frází bych dokázal říct už i francouzsky.

Hokejisté Frýdku-Místku bojují ve druhé hokejové lize. Sledujete pozorně výsledky Frýdecko-Místeckých?

Ano, můj taťka působí jako trenér mládeže, takže se spolu o současné situaci bavíme. Navíc za frýdecko-místecké muže nastupuje hodně mých kamarádů, se kterými jsem hrával a se kterými jsem v kontaktu.

Do Kanady jste odešel z Vítkovic. Jak vzpomínáte na zdejší působení?

Působení ve Vítkovicích mi hrozně pomohlo. Poslední sezonu jsme vyhráli v juniorce Mistra ČR. Vítkovice mi také umožňují letní přípravu s juniorským týmem.

Uvědomujete si, že po Pavlu Kubinovi můžete být dalším hokejistou, který může proslavit v zahraničí svůj rodný kraj?

Určitě je to můj sen proslavit můj kraj a hlavně Frýdek-Místek.

ONDŘEJ PALÁT

narozen: 28. března 1991 ve Frýdku-Místku
číslo dresu: 16
výška/váha: 181/80
hůl: levá
dřívější působení: Frýdek-Místek, Vítkovice
bodování: 2009/10 40 bodů, 2010/11 40 zápasů 64 bodů (28 + 36)
reprezentace: účastník divize MS do 18 let (2008), MS do 20 let (2010)