Hokejový útočník Jiří Polanský prožívá sezonu plnou milníků, které, jak sám nejednou přiznal, pro něj hodně znamenají, a když se k nim blíží, v hlavě to mívá.

„Musím se ale přiznat, že na pětistý bod jsem nemyslel,“ prozrazuje s úsměvem Polanský.

Úvod čtvrtfinálové série play-off proti Pardubicím se mu povedl. V domácím dvojzápase Polanský zaznamenal tři branky a jednu nahrávku, o víkendu přidal ještě jednu asistenci. „Že jako třetí lajna přispíváme, je jen ocenění práce během olympijské přestávky i předkola. Doufám, že to bude pokračovat,“ říkal ještě před odvetami odchovanec brněnské Komety.

„Nějak se to poskládalo, mám z toho radost a třeba to docením ještě víc až po čase. Navíc mám jednu výraznou metu před sebou. Chci na ní zapracovat,“ vrací se Polanský ke svým milníkům.

O jakou metu jde? Pracovně by se dala nazvat „Sesazení Krále“. „Vím, že Richard Král má na kontě za Třinec 209 gólů a to mě hrozně motivuje v práci dopředu. Myslím si, že je dobré, když má někdo před sebou nějakou motivaci, že nechodíte na ten zimák jen tak. Přál bych si ho pokořit,“ zasní se autor 202 branek.

Ačkoli v nedělním zápase strávil zkušený forvard třetí třetinu pouze na střídačce, play-off si užívá. „Jsem strašně rád, že si můžu přetáhnout třinecký dres přes hlavu, být tady s kluky a užít si play-off. Věděl jsem, že vezmu jakoukoli roli v týmu. A že jste stažen ze sestavy? To se v hokeji stává, je to rozhodnutí trenéra a na to nepotřebujete důvod,“ staví se k situaci čelem.

„Dlouho jsme věděli, že v play-off budeme a právě kvůli takovým zápasům hokej děláte. Od soustředění v květnu v Tatrách, letní přípravy a běhání v Třinci v lesoparku jsme dělali vše pro tyto momenty. To je pro každého hráče maximum. A jestli někdo dal tři branky, pět nebo deset, to je jedno,“ vysvětluje šestatřicetiletý hráč.

„Play-off je úplně jiná soutěže než dlouhodobá část, tady je to buď anebo. Buď to ustojíte, nebo máte hlavu dole. A my chceme vyhrávat,“ dodává Polanský.

Nejen jeho body budou svěřenci Václava Varadi potřebovat. Po čtyřech utkáních je stav série nerozhodný 2:2 a nyní jsou na tahu Slezané, v jejichž hale se ve středu od 18.20 hodin (ČT Sport) rozhoří pátá bitva, po níž bude mít jedno z mužstev možnost v pátek na východě Čech rozhodnout.

„Teď je to série na dvě vítězná utkání s tím, že začínáme doma. To je, myslím, pořád dobré. Dáme do toho vše,“ slibuje na závěr Jiří Polanský.

Kdo si pomyslný mečbol vybojuje?

Hokejová výprava Dynama se v úterý vydala k pátému utkání čtvrtfinálové série znovu vlakem. „Cestujeme do Třince s pokorou, respektem a zároveň zdravým sebevědomím, že jsme doma uhráli oba zápasy,“ uvedl pardubický trenér Miloš Holaň.

Po supervíkendu v podání Pardubic je stav série 2:2. Všeobecně se mluví o tom, že boj začíná znovu. Teď už ovšem nebude moc prostoru na opravu. Kdo prohraje pátý duel, nebude si již moci dovolit další zaváhání. „Začínáme jakoby od znova s tím, že máme za sebou čtyři zápasy, čili vzájemně se máme přečtené,“ přidává Holaň.

O výhodu domácí prostředí se tentokrát mohou opřít Oceláři. „Stav 2:2 je scénář, který jsme si nepředstavovali, ale připravíme se poctivě na další utkání,“ sliboval třinecký kouč Václav Varaďa.

Na straně Pardubic je zase výhoda v podobě doznívající euforie z domácích výher. „Snažím se ji mírnit. Přijde mi, že jsme až moc v pohodě, snad klesneme dolů a budeme stejně poctiví jako v domácích utkáních. Nesmíme létat v oblacích, to by byla naše zkáza,“ upozorňuje Holaň.

V pondělí se tým Dynama zaměřil na regeneraci, v plánu byl dobrovolný trénink. V úterý již klasická jednotka, společný oběd a odpolední cesta vlakem do Ostravy. Ve středu večer jdou pardubičtí hokejisté do boje. „Budeme hrát stejně tvrdě a obětavě jako v předchozích zápasech a myslím tím i první dva, i když se nám výsledkově nepovedly,“ uzavřel Holaň.

Messi či buldoci… Co v sérii již zaznělo?

Čtvrtfinálová série mezi hokejisty Pardubic a Třince přinesla zatím čtyři zápasy a po nich řadu zajímavých výroků. Tady je výběr z nich:

- „Až na střídačce mi řekli, že tam mám krev, která teče na dres. Já jsem to vůbec nevěděl.“ Matěj Beran, útočník Pardubic, byl přesvědčený o tom, že skóroval bradou, následky si ovšem v gólové euforii neuvědomoval.

- „Byly tam takové řeči, ať si oblepím brusle páskou na hokejky. Zase tak dobrý fotbalista ale nejsem. I když ve srovnání s Martinem Adamským jsem jako Messi.“ Jiří Polanský, útočník Třince, který vstřelil úvodní gól druhého zápasu bruslí. O přestávce mu spoluhráči radili, ať si do druhé třetiny ani hokejku nebere.

- „Když se podíváte na moje hokejky, tak každé zahnutí je jiné, každá je jinak vysoká. Mně to je jedno. Trefil jsem ale jen tyčku, prd z toho.“ Ján Sýkora, útočník Pardubic, o nájezdu s půjčenou holí od spoluhráče Petra Čáslavy.

- „Každý hráč má svou roli. Nemáme mužstvo individualit, ale bandu buldoků.“ Miloš Holaň, trenér Pardubic, celkem výstižně charakterizoval týmový výkon svých svěřenců.