Na finskou Kalpu Kuopio nevyzráli, ačkoliv šancí si znovu vypracovali víc než dost. Ale ani samostatné nájezdy, či úniky dva na jednoho nebyli schopni dovést ke gólu, a tak mají jistotu, že po pátečním dni volna nastoupí v sobotu coby poslední tým skupiny Torriani proti druhému týmu z vedlejší skupiny Cattini.

„Připadalo mi to jako ten první zápas s Magnitogorskem. Trápí nás koncovka. Vypracujeme si vyložené šance, ale nepadá nám to tam. Kdyby ano, možná jsme teď mohli mít šest bodů a jistotu semifinále, ale to jsou jen kdyby. Věřím, že to zlomíme aspoň v tom klíčovém čtvrtfinále,“ zadoufal po utkání jeden z třineckých trenérů Marek Zadina.

Oceláři provedli oproti prvnímu utkání ve skupině čtyři změny, hlavně v obraně. Tou nejmarkantnější byla změna v brance, kde Šimona Hrubce zastoupil Lukáš Daneček, chytající na prvoligové farmě ve Frýdku-Místku. „Šimon se necítil moc dobře, bral nějaké prášky, tak jsme ho nechali odpočinout a šel tam Lukáš. Nezklamal, podržel nás v těžkých chvílích. I v obraně byly změny, Vláďa Roth s Lukášem Krajíčkem byli nastřelení, tak jsme i je nechali odpočívat. Myslím, že kluci, kteří je zastoupili, se s tím popasovali výborně. Na čtvrtfinále budeme snad připraveni kompletní,“ vyjádřil přání Zadina.

Třinec po první třetině prohrával 0:1, ačkoliv sám mohl vést. Své šance však nevyužil. Tu největší měl O. Kovařčík, jehož pokusu mezi betony slovenského brankáře Godly v dresu Kuopia scházely milimetry. Puk se vyšoural zpoza brankáře těsně kolem tyče.

V 18. minutě předvedl za již překonaného Danečka skvělý zákrok na brankové čáře obránce Gernát, situaci zkoumalo i video a ačkoliv se zdálo, že to patrně byl gól, žádný záznam to neodvratně neprokázal a záběr z horní kamery scházel, takže se pokračovalo ve hře.

„Už jsem chtěl jít střídat, ale Finové se dostali kupředu, já si všiml ještě jednoho hráče u tyče, stál jsem před bránou a prostě jsem se hodil na led. Bylo to se štěstím. Doufal jsem, že to gól nebude, ale jistý jsem si nebyl vůbec, protože jsem netušil, jestli jsem už za čárou nebo ne,“ popisoval situaci Martin Gernát.

A zase ta koncovka!

Oceláři se dostávali do šancí i během prostřední periody, ale branka Kalpy jako by pro ně byla zakletá. Na svého krajana Godlu vyzrál pouze právě Gernát, jeho trefa však na žádný bod nestačila.

„Škoda, protože si myslím, že i dnes to z naší strany minimálně ty dvě třetiny nebylo vůbec špatné, spíš naopak. Opět to byl zápas v rychlém tempu, dostávali jsme se do přečíslení, ale neproměňovali jsme je. Naše individuální chyby pak Finové potrestali,“ posteskl si po utkání Martin Gernát.

Když se měl zamyslet nad příčinami slabé koncovky, nedělal z toho vědu. „Asi moc vymýšlíme, je třeba to zjednodušit. Podle mě jde je o chvilkové období, kdy to tam zrovna nepadá. Máme určitě dost silný mančaft na to, abychom ve čtvrtfinále ukázali svou sílu a rozstříleli se,“ je si jist Gernát.

Svou trefu viděl takto: „Snažil jsem se dostihnout Bukyho (Robertse Bukartse), byl tam prostor na středu a kluci mi skvěle odtáhli protihráče, tak jsem zkusil vystřelit. Padlo to tam, bohužel to byla naše jediná gólová radost.“

Třinec opět doplatil na střeleckou nemohoucnost, na startu poslední třetiny pak Ruuttu vymíchal Danečka a Finové odskočili do dvoubrankového trháku, který už si pohlídali. „Máme teď den volna a připravíme se na rozhodující zápas. Věřím, že už bude úspěšný,“ poznamenal Marek Zadina.

Kalpa Kuopio – Oceláři Třinec 3:1 (1:0, 1:1, 1:0)

Branky a nahrávky: 13. A. Ruuttu (Rissanen, Texier), 34. Texier, 41. A. Ruuttu – 33. Gernát (Roberts Bukarts). Rozhodčí: Gofman, Stricker – Castelli, Gnemmi. Vyloučení: 4:6. Bez využití. Diváci: 5141.

Kuopio: Godla – Leskinen, R. Wilson, Seppälä, Fairchild, Riekkinen, Lappalainen, Gröndahl, Mäkinen – Texier, Rissanen, A. Ruuttu – Klemetti, Luostarinen, Kantola – Sebők, Nuutinen, T. Jokinen – Vainiola, Hyvärinen, Knuutinen. Trenéři: Kapanen a Tuomainen.

Třinec: Daneček – D. Musil, Gernát, Galviņš, Kundrátek, Matyáš, M. Adámek, F. Haman – Martin Růžička, Marcinko, Hrňa – Svačina, Polanský, Adamský – Dravecký, Š. Novotný, Roberts Bukarts – O. Kovařčík, Cienciala, Chmielewski – Christov. Trenéři: Zadina a Raszka.