První důležitý krok má za sebou. V sobotu po něm v prvním kole draftu celkově jako po třináctém v pořadí sáhl Dallas. Českému hráči se to naposledy poštěstilo v roce 2007. Tehdy si jako sedmičku vybral Columbus Jakuba Voráčka, současného útočníka Philadelphie.

„Cítím se úžasně. Hrát v NHL, to byl vždycky můj velký sen, a teď jsem draftovaný. Pokud si jednoho dne budu moci zahrát za Dallas, bude to úžasná chvíle," řekl bezprostředně po draftu, který se konal v Pittsburghu.

„Věděl jsem, že budu vybrán někde okolo patnáctého místa. Nakonec jsem šel jako třináctý, což je skvělá pozice," pochvaloval si rodák z Opavy, který nikdy nezapomene na své působení v mládežnických týmech Třince, kde strávil několik let. „Rád na to vzpomínám. Třinec mi pomohl v kariéře nahoru," podotkl osmnáctiletý šikovný centr.

„V Třinci jsem začínal ve své kategorii, ale postupem času hrával i se staršími kluky. Dorost tehdy měl na starosti trenér Cienciala, který mi dal jako osmákovi šanci, což byl myslím zlomový moment," je přesvědčen Faksa. „Začal jsem hrávat pravidelně dorosteneckou extraligu, dostával na ledě více minut a dostával se výš a výš. Pak přišla první pozvánka do reprezentace. Tam si mě všimli agenti a díky nim jsem odešel za štěstím do Kanady," vzpomíná Faksa, který odehrál uplynulou sezonu v zámořské juniorské OHL v dresu Kitcheneru.

Na všechny udělal velký dojem. V základní části posbíral v 62 utkáních 67 bodů za 29 gólů a 38 asistencí. Ve 13 zápasech play off přidal dvě trefy a čtyři přihrávky. Nyní je startu ve slavné soutěži mnohem blíž. „Strašně moc se chci dostat do týmu," hlásí odhodlaně.

Věří mu i lidé okolo, kteří mu byli v posledním roce blízko. „Je to útočník světových kvalit. Co ho ale dělá velkým hráčem, je fakt, že to má ve svých osmnácti letech v hlavě srovnané," míní generální manažer a zároveň hlavní kouč Kitchener Rangers Steve Spott.

Faksa si působení v Kitcheneru nemůže vynachválit. „Hodně jsem se tam naučil. Je to úplně jiný hokej než u nás, má o dost blíž k NHL. Je to tvrdší, musíte podstoupit mnoho osobních soubojů. Nikdy jsem taky nehrál před tolika fanoušky. Přišlo na nás třeba osm devět tisíc lidí. Udělal jsem dobře, že jsem tam odešel," tvrdí Faksa, jehož bratr Martin hraje druhou ligu v Opavě, kde sám ve třech letech udělal první hokejové krůčky.

Jeho vzorem byl strýc, který hrával extraligu i za reprezentaci. A koho z hráčů obdivuje? „Pavla Dacjuka," uzavírá.

Podle předpokladů se letos dostalo i na Tomáše Hertla, který jako sedmnáctka zamířil do San José. „Sharks mám rád od dětství. Je to můj nejoblíbenější tým. Mám ohromnou radost," nechal se slyšet šťastný Hertl. Rodák z Prahy šel jinou cestou než Faksa, když zůstal v Česku. Ve Slavii pod vedením kouče Vladimíra Růžičky nastřádal v 50 zápasech 28 bodů za 15 gólů a 13 asistencí.

Dvojí zastoupení měl český hokej před šesti lety díky Michaelu Frolíkovi (10. místo, Florida) a Jiřímu Tlustému (13. místo, Toronto).

Radek Faksa
Datum narození: 9. ledna 1994 v Opavě
Výška/váha: 190 cm/92 kg
Pozice: centr
Držení hole: levá
Kariéra: HC Oceláři Třinec (2007 až 2011), Kitchener Rangers (2011/2012 OHL)
Draft NHL: Dallas Stars (2012 první kolo, celkově jako 13. v pořadí)
Přezdívka: Fíkus

Hodnocení: Zdobí ho schopnost zapojit se do hry na obou stranách kluziště, využívá k tomu svých fyzických parametrů. Po celou svoji kariéru těžil z konfrontací se staršími hráči. V právě skončené sezoně ovládl většinu nováčkovských statistik OHL. Jeho hra sice postrádá moment překvapení, ale mohl by se vypracovat na vedoucího druhé či třetí formace.

Jakub Nohavica

Matěj Machovský neuspěl

Matěj MachovskýPodobnou radost jako zažil o víkendu Radek Faksa, si musel odepřít další opavský rodák působící v zámořské OHL, Matěj Machovský, který se ani ve druhém roce, kdy v Kanadě působí, draftu nedočkal. „Nevím, co k tomu můžu říci, holt jsem draftován nebyl," pokrčil rameny na úvod Matěj Machovský.

Už fakt, že se Machovský nedočkal draftu loni, byl nečekaný, o to více je překvapivý letošní rok, kdy má za sebou opavský rodák v dresu Bramptonu Battalion, hrajícího OHL, životní sezonu. V základní části měl druhé nejlepší statistiky mezi brankáři v Ontario Hockey League. První gólman soutěže co se čísel týče Malcolm Subban byl přitom draftován už v prvním kole.

„Na tom, že mě nikdo nedraftoval, se možná projevilo i to, že jsem v Kanadě už druhým rokem. První sezonu jsem neodchytal podle svých představ a ve druhém ročníku už u vás všichni počítají se zlepšením, které sice opravdu přišlo, ale už není úplně to jejich pass," pousmál se Machovský. Zvláštní je, že byli draftováni jiní čeští brankáři, Marek Mazanec z Plzně a Marek Langhamer z Pardubic. Neuspěli tak ani největší předpokládaní čeští konkurenti Machovského ze zámoří Bartošák nebo Pavelka.

„Tohle je pro mě největší záhada. Je zajímavé, že byli draftováni kluci z Česka, kteří tady nejsou tolik na očích. Rozhodně však neříkám, že jim to nepřeji," dodala gólmanská hvězda Bramptonu, kterou nyní čeká jiný boj než na ledě. „V nejbližší době si chci dodělat školu a pak bych rád vyrazil na dovolenou. Led budeme mít v Bramptonu až začátkem srpna, ale máme kempy s reprezentací a navíc se připravuji ještě se spoluhráči," řekl stříbrný medailista z extraligy dorostu.

Co říká na to, jak uspěl jeho někdejší kolega z opavského mužstva Radek Faksa? „V kontaktu jsem s ním nebyl, ale draft jsem sledoval. Je pro něj velké plus, že byl draftován a navíc takto vysoko. Je vidět, že na to má a doufám, že se do NHL brzy prosadí," uzavřel Matěj Machovský.

Jan Šimek