Zase budou bojovat až do posledního zápasu. A zase se může stát, že jim postup do vysněného play off uteče o bod. Hokejový tým Toronta Maple Leafs stejně jako loni začal stíhací jízdu za záchranou sezony.

Podaří se Sundinovi a spol. odvrátit třetí blamáž v řadě? Dočká se Air Canada Center konečně zase zápasů o Stanley Cup, který klub z „Původní šestky“ vyhrál třináctkrát, ale naposledy před čtyřiceti lety? „Fanoušci tomu věří a já taky,“ tvrdí rozhodně třicetiletý český obránce Pavel Kubina.

V posledních dvou zápasech jste zaznamenal tři góly, z toho dva vítězné, což se u obránce moc často nestává. Jste specialista na tým Philadelphie?

Asi jo, škoda, že s nimi nehrajeme každý týden. (smích). Šlo spíše o shodu náhod, ale pro každého hokejistu je příjemné, když jeho tým vyhraje a on k tomu přispěje gólem. Pro beka to platí dvojnásob. I já jsem rád za každý vstřelený gól, nebo asistencí.

Často hodně kritičtí novináři i fanoušci vás nyní oslavují jako zachránce.

Noviny moc nečtu, je to lepší, protože zrovna tady v Torontu to v době, kdy se vám třeba moc nedaří, ani nejde. Nikdo vám nedá nic zadarmo a kritika bývá často i přehnaná. Je ale pravda, že po vydařených zápasech, ve kterých zazáříte, vás všichni plácají po zádech a chválí. Je to příjemné, ale vím, že to může být za měsíc zase naopak.

Zdá se, že to s postupem myslíte ještě vážně. Vždyť právě s celkem Flyers jste doma otočili zápas, když jste prohrávali 0:3, ale nakonec i díky vašim dvěma gólům vyhráli 4:3 v prodloužení.

Já to říkám pořád, nám už play off začalo. V posledních zápasech už hrajeme všichni na doraz a je to vidět i na výsledcích. Nemá cenu si nic nalhávat, nemáme se nač šetřit. Do konce sezony nám může zbývat třeba už jen deset zápasů. Šance žije a my o ni budeme do posledního buly bojovat.

Máte spočítáno, kolik bodů musíte získat?

Soupeře a jejich výsledky nesleduji, stejně by to bylo k ničemu. Na místech zaručujících play off jsme byli snad někdy v září nebo říjnu, pořád dotahujeme ztrátu. Máme jistotu, že pokud z posledních deseti zápasů vyhrajeme osm, postoupíme. To je věc, které věřím.

Je to reálné?

V hokeji je možné všechno, třeba bude nakonec stačit výher sedm a nám se to podaří zvládnout. Fakt se tím ale nezaobírám, nemá to ani cenu. Když se nám bude dařit, novináři a fanoušci to spočítají za nás. My musíme bojovat na ledě. Po posledních dvou zápasech fakt věřím, že to můžeme dokázat.

Toronto žije hokejem. Jaká je ve městě nálada?

Nikdo není z našeho postavení nadšený, všichni by nás rádi viděli v tabulce někde jinde. V průběhu sezony se měnil generální manažer, takže klidná sezona to pro klub rozhodně není. Toronto by si play off zasloužilo. Je to můj sen a cíl si ho tady zahrát, protože tuším, co by se ve městě dělo.

Hodně rušno bylo i v kabině týmu před koncem přestupního termínu, kdy se i vaše jméno objevilo ve spekulacích s výměnami.

Když se nedaří mužstvu, první na řadě jsou nejdražší hráči, a jiné to nebylo ani nyní. Musíte se s tím vyrovnat, jinak nemáte šanci. Občas vám lezou otázky novinářů na váš plat a výkony na nervy. Ale k hokeji to tady patří. Občas některé věci zbytečně nafouknou, ale spíše se snažím noviny nečíst.

Hvězdná pětice Toronta (Sundin, McCabe, Tucker, Kubina, Kaberle) ale bez souhlasu hráče vyměněna být nemohla. Prý vám to bylo právě před koncem přestupního termínu předhazováno.

Už jsem to říkal, přišel nový generální manažer, nedařilo se nám. Byli jsme zrovna na Floridě a najednou se při rozcvičce na pláži objevilo asi třicet televizních štábů a všichni chtěli právě od nás vědět, zda bychom souhlasili s trejdem. Brali si nás jednoho, po druhém…

Nakonec nikdo neodešel. O vás se hodně stálo San Jose .Neuvažoval jste o přestupu?

Určitě ne. (důrazně). Řekl jsem to hned na té pláži, že prostě nepatřím k těm, kteří by utíkali z boje, že cítím odpovědnost za výkony mužstva a nechci tým opustit.

Hokejově byste si ale polepšil, Sharks play off hrát budou.

To je možné, ale v rozehrané sezoně se za takových okolností podle mě přestupovat nemá. Cítím, že Torontu i jeho fanouškům něco dlužím. Loni jsem toho kvůli zranění moc neodehrál a letos bych utekl? Ne, to fakt není můj styl. Takhle jsem to řekl i manažerovi. Hrál jsem předtím jen v Tampě a tam se nám taky nevedlo, ale nikdy mě nenapadlo myslet na odchod. Cesta za Stanley Cupem je hodně trnitá a náročná, sám jsem to poznal. Ale když si na něj chcete sáhnout, musíte i hodně věcí obětovat a překousnout.

Co chybí Torontu k tomu, aby jeho výsledky byly lepší? Pro takový klub je kruté, že postup do play off se za stávající situace rovná malému zázraku.

Těch důvodů je více a je těžké je takhle rozebírat, aby to nevypadlo, že se vymlouvám. Měli jsme zraněného prvního gólmana Toskalu. V jednu chvíli chybělo sedm hráčů. Teď, když jsme se v posledních týdnech chytili má zase zdravotní problémy Mats Sundin. Někdy si říkám, že to snad ani není možné. A pak je tady samozřejmě spousta zápasů, které jsme si prohráli sami. Vlastními chybami.

To jste říkal už loni v létě, že jste se s podobnými ztrátami předtím nesetkal.

Nevím, čím to je. Ale když se zamyslím, tak se mi hned vybaví osm deset zápasů, kdy jsme se porazili sami. Kdybychom polovinu utkání zvládli, tak máme deset bodů a bavíme se o něčem jiném.

Vy osobně ale prožíváte solidní sezonu.

Solidní by byla, kdybychom uhráli play off.

Tak se vám daří alespoň střelecky, vždyť jste dal už devět gólů, což je na beka slušný počin.

Když dám za sezonu přes deset branek, jsem spokojený. Snad ještě nějaké přidám.

V Kanadě se koná světový šampionát. Jak vidíte možnost, že byste se pokusil vybojovat čtvrtý titul mistra světa?

Na Floridě jsme se s Kabelkou (spoluhráč Tomáš Kaberle, pozn. red.) potkali s trenérem Lojzou Hadamczikem a bavili se o tom. Teď nad tím nepřemýšlím, soustředím se jen na zápasy Toronta.

V Česku se pomalu rozbíhá i fotbalová sezona …

Baník start zvládl, padá to tam Svěrákovi (Václav Svěrkoš, pozn. red.), takže to je super. Už jsem mu psal, že mám na kontě víc gólů, než on, tak ať s tím něco dělá, že jsem obránce. (směje se) Viděl jsem na internetu zápas se Slavií a unešený jsem byl z výkonů i atmosféry. Fakt nádherný zápas. Janovičky začínají až za dva týdny, ale na jaro jsme dobře připraveni. Naše opora Radek Látal má výbornou formu, takže věřím, že v létě oslavíme postup do I.B třídy. (smích)