Zdálo se, že jeho odchod je neodvratný. Po úterním domácím prohraném utkání 3:5 s Mladou Boleslaví a pádu na poslední místo tabulky řekl trenér Třince Antonín Stavjaňa jasně: „Pokud nevyhrajeme v Českých Budějovicích, končím.“ Ani na jihu Čech však jeho svěřenci nezabrali a po porážce 2:6, která byla již šestá v řadě, to vypadalo, že jsou Stavjaňovi chvíle strávené u mužstva sečteny.

„Chtěli jsme, aby se mužstvo popralo s osudem, a ceníme si, že do toho hráči šli naplno. Do příštího utkání se Zlínem je ale nutné mužstvo psychicky odblokovat, proto jsem se dohodl s generálním manažerem, že na střídačce končím,“ hlásal bezprostředně po nevydařeném pátečním duelu pětačtyřiceti­letý kouč.

Prvním odvolaným koučem v letošním ročníku extraligy však nakonec Stavjaňa nebude. Aspoň prozatím ne. Na mimořádné schůzce o tom rozhodlo vedení klubu, které rezignaci jednoduše nepřijalo.

„V sobotu dopoledne zasedlo ve Werk Areně vedení Ocelářů Třinec, tedy představenstvo, prezident klubu a realizační tým a výsledkem je rozhodnutí, že i nadále bude mužstvo v soutěži pokračovat v nezměněné podobě,“ uvedl mluvčí Ocelářů Třinec Ivo Pullman a dodal: „Chápeme, že trenér Stavjaňa chtěl svým odchodem dát týmu nový impuls. Jeho odvolání však není řešením. Momentálně nebudeme dělat ani změny v realizačním týmu, ani v hráčském kádru. Hokejisty máme kvalitní a společně s realizačním týmem se musejí ze vzniklé situace dostat sami.“

Antonín Stavjaňa už při svém dřívějším působení na třinecké lavičce nabídl svou rezignaci, nakonec však odvolán, stejně jako nyní, nebyl. Po podobně špatném vstupu do sezony 2001/2002 nakonec přivedl zlínský rodák tým až do dramatického čtvrtfinále s pozdějším mistrem Spartou Praha, která vyhrála 4:2 na zápasy.

Oceláři se konečně zvedli

Hokejisté Třince zvítězili v domácím utkání 9. kola nad Zlínem 2:0 a přerušili tak šest zápasů trvající sérii proher

Třinec - Po dvou krušných týdnech, během kterých prohrál Třinec šest zápasů v řadě, se mohli Oceláři s Romanem Čechmánkem v bráně konečně radovat z vítězství. Tři body jsou pro domácí o to cennější, že tým neinkasoval.

„Roman nás podržel, chytal výborně,“ pochvaloval si výkon zkušeného brankáře asistent trenéra Třince Jiří Juřík. „Zlín perfektně bránil. Dokázali jsme se dostávat do tlaku, ale střel tam moc nebylo. Zlínští hráči skvěle přistupovali “ uznal domácí gólman Roman Čechmánek.

Protrhnout nelichotivou bilanci a zahájit odraz ze dna tabulky mohl Třinec už ve 3. minutě, ale bekendový blafák Polanskému v poslední chvíli senzačně zlikvidoval na zemi ležící Murín.

Oceláři se opět nevyvarovali chybám. Po jedné takové Gureňově se na domácí svatyni řítil osamocený Kollár, který si však vylámal zuby na pohotovém Čechmánkovi, jenž střelu mezi nohy vystihl a posléze ukryl pod betony. Třinec měl neustále více ze hry, ale branky se dočkal až těsně před druhou sirénou. To se v jako buldok prodral k úvodnímu gólu zápasu Polanský, který napotřetí zametl puk za Murína.

Vyrovnáno mohlo být ve 45. minutě, ale domácí Kováčik šikovně posunul poloprázdnou bránu chvilku před tím, než se před ní vynořil s pukem na holi hostující útočník. Za tento přestupek dostal „jen“ dvě minuty za zdržování hry. „Nám se zatím venku vůbec nedaří. Z pěti utkání jsme uhráli jediný bod ve Znojmě. Produktivita leží na pár hráčích, doplácíme na slabou koncovku,“ přiznal kouč Zlína Zdeněk Venera.

Definitivní klid dal domácím v přesilovce přesně pět minut před koncem Martynek, který nekompromisně dorazil puk po střele kapitána Peterka. „Jsme moc šťastní, že jsme konečně přerušili dlouhou sérii porážek. Klukům musím moc poděkovat, ve třetí třetině už jsme jim neměli co vytknout,“ dodal Jiří Juřík.

O2 Extraliga: Oceláři Třinec – RI Okna Zlín 2:0 (0:0, 1:0, 1:0)

Muž zápasu: Čechmánek

Třinec: Čechmánek – Sekeráš, Výtisk, Seman (od 38. Lojek), Malec, Vosátko, Gureň – Kanko, D. Moravec, Melichárek – D. Květoň, Peterek, Martynek – Tomík, Polanský, Kováčik – Hašek, Piecha, Pavelek. Trenér: A. Stavjaňa

Zlín: Murín – Hamrlík, Galvas, Nosek, Lučka, Míka, Kučný, Linhart, Bořuta – Balaštík, Leška, Kohler – Matějka, Kollár, I. Rachůnek – Kubiš, F. Čech, Záhorovský – M. Pšurný, R. Vlach, Mokrejš. Trenér: Z. Venera

Branky a nahrávky: 37. Polanský (Gureň), 55. Martynek (Peterek, D. Květoň). Rozhodčí: Hradil – Hlavatý, Tošenovjan. Vyloučení: 5:7. Využití: 1:0. Diváci: 2276.

Hokejisté HC Mountfield nad Třincem vyhráli 6:2

Vstup do utkání vyšel lépe hostím a už ve 3. min. prožívala Budvar Aréna horkou chvilku. Při první přesilovce Třince skončil kotouč po skrumáži těsně před domácí brankovou čarou. Rozhodčí Hodek se dlouho radil s kolegou u videa a gól nakonec neuznal.

O dvě minuty později zlikvidoval Turek výborným zákrokem tutovku Moravce. Pak přišly velké chvíle Jihočechů. Při jejich první přesilovce se puk po střele Poživila a zákroku Vojtka otřel o jeho brankovou konstrukci. Další výbornou možnost Mertla vychytal třinecký gólman. V 9. min. byl blízko gólu obránce Gřegořek, jenž svou pumelicí opřel o tyčku třinecké klece. Krátce před první sirénou spálil tutovku domácí kapitán Veselý. „První třetina byla oboustranně nervózní, oba týmy byly pod velkým tlakem,“ připustil trenér vítězů Ernest Bokroš.

Druhá třetina začala pro Mountfield nejlépe, jak mohla. Dvě zužitkované přesilovky mu zajistily uklidňující náskok. Nejprve se parádně trefil od tyče do branky Vak a poté prokázal mimořádný důraz na brankovišti Kotrla. „Po dvou inkasovaných gólech na naše mužstvo opět padla deka a začalo kupit chybu za chybou,“ posteskl si Stavjaňa. „Nám naopak dva góly hodně pomohly,“ doplnil Bokroš

Turka pak doslova vyděsil nečekaný odraz puku z rohu mantinelu. Ten si to namířil k jeho odkryté brance, ale naštěstí se zastavil o tyčku.

Vojtkův zkrat

V polovině zápasu vyrobil hrubici velezkušený Moravec a Veselý se řítil sám na Vojtka. Zavalitý gólman se mu vrhl pod nohy, ale pohotový Vak dorazil na 3:0. Vojtek celou situaci absolutně nezvládl. Mrštil hokejku do kouta, urazil rozhodčího a dostal trest do konce zápasu. „Byly to emoce a strašně mne to mrzí. Do konce zápasu jsem byl vyloučen poprvé v životě,“ kál se třinecký gólman.

Do branky tak putoval Čechmanek, jenž musel zalehnutím likvidovat nájezd Mertla. Ještě do přestávky však zkušený gólman přece jen inkasoval. Jeho hrubici dokázal přetavit ve svůj první gól v dresu Mountfieldu Duda.

Závěrečné dějství už se odehrávalo v poklidném tempu a přineslo po dvou gólech na obou stranách.

Extraliga hokeje: Č. Budějovice – Třinec 6:2 (0:0, 4:0, 2:2)

Muž zápasu: Vak

Branky a nahrávky: 21. Vak (Veselý), 23. Kotrla (Vydarený, Gulaš), 29. Vak (Veselý), 38. Duda, 48. Huml (Kůrka), 53. Huml (Toman) – 49. D. Květoň (Martynek, Seman), 51. Melichárek (Výtisk).

Rozhodčí: Hodek – Pouzar, Svoboda. Vyloučení: 7:8 (navíc host. Vojtek 10 plus do konce). Využití: 3:0. Diváci: 4883.

Č. Budějovice: Turek – L. Poživil, Gřegořek, Sičák, Toman, Frolo, Vydarený, Mucha – M. Hudec, Vak, Veselý – Duda, Huml, Kůrka – Hřebejk, Šimánek, Kotrla – Kuchejda, Mertl, L. Květoň – Gulaš. Trenér Bokroš.

Třinec: Vojtek (29. Čechmánek) – Sekeráš, Výtisk, Seman, Malec, Vosátko, Gureň – Kanko, D. Moravec, Melichárek – Peterek, D. Květoň, Martynek – Kováčik, Polanský, Balej.Trenér: Stavjaňa.