Už nyní je ale jisté, že na tuzemských ledových kolbištích bude scházet několik zvučných jmen, která v minulých letech patřila do výkladní skříně nejvyšší soutěže. Další hvězdy se ale v létě vrátily domů.

Kariéru ukončili takoví borci jako liberecký tahoun Petr Nedvěd, plzeňský šéf Martin Straka či ostřílení třinečtí válečníci Radek Bonk a Jan Peterek. Hlavně první dva jmenovaní představovali to nejlepší, co extraliga v minulých sezonách nabízela. Podaří se jejich klubům zacelit díry v sestavě a najít náhradu za slavné veterány?

„Takovou osobnost jako Méďa asi nikdo nenahradí," uvědomuje si nový liberecký kapitán Jan Výtisk. Bílí Tygři asi budou mít s odchodem prošedivělého forvarda potíže (větší než například „postrakovská" Plzeň) Nedvěd byl v ofenzivě u všeho důležitého, nezastupitelná byla i jeho role v kabině. „Šest let byl nejlepší v kanadském bodování," uvědomuje si Výtisk.

Ozdoby soutěže? Irgl, Klesla či Čáslava

Živo bylo v létě i na přestupovém trhu. Řada předních hokejistů extraligu opustila objev letošního mistrovství světa v Minsku Martin Zaťovič si vysloužil lukrativní angažmá v KHL, na východ opět zamířil i třinecký kanonýr Martin Růžička. Sparťanský gólman Tomáš Pöpperle zkouší štěstí v Soči.

Síly českým klubům odsávala i NHL, o splnění velkého zámořského snu se snaží třeba Petr Zámorský či Tomáš Nosek.

Jiní hráči se ale do extraligy vracejí. Borci jako Zbyněk Irgl, Rostislav Klesla (oba Třinec) nebo Petr Čáslava (Pardubice) by měli patřit k ozdobám soutěže. „Sedli jsme si, noví hráči jsou všichni fajn kluci, kteří chtějí poctivě pracovat a mají snahu vítězit," prohlásil při návratu na rodnou hroudu nový kapitán Ocelářů Klesla s tím, že velmi touží po mistrovském titulu.

Třinec v roli favorita

Právě Třinec byl na přestupovém trhu nejaktivnější. Zcela překopal kádr, stěhoval se do zbrusu nové haly a bez okolků vyhlašuje útok na nejvyšší příčku. „Jsme stavěni do role favorita a já se toho nezříkám. Je to výzva," uvedl trenér Jiří Kalous, který kromě Irgla a Klesly v mužstvu přivítal například Kamila Krepse, Tomáše Plíhala, Lukáše Žejdla a další.

Nejdiskutovanějším přestupem v rámci extraligy byl odchod Petra Tona ze Sparty (která už o svého nejlepšího střelce v historii nestála) do brněnské Komety. Tam ostatně z Hradce Králové zamířil také rekordman co do počtu extraligových zápasů František Ptáček, další bývalý dlouholetý sparťan.

I další zajímavé přesuny se týkaly především ostřílených mazáků Pavel Patera bude kočírovat nováčka z Olomouce, Petr Kadlec po letech kapitánování ve Slavii zkouší štěstí v Plzni.

Pro zvětšení klikněte na grafiku

Hokejové přestupy.

Hon na Oceláře začíná. Jiří Kalous míří se svým týmem až na samý vrchol

/ROZHOVOR/ Jdou do toho po hlavě! Hokejový Třinec a jeho trenér Jiří Kalous nasadili už na startu extraligové sezony laťku pořádně vysoko. Milionářský klub ze Slezska míří sebevědomě až na vrchol. Žádné osvědčené hlášky typu „chceme do play-off a pak se uvidí" nebo „úspěch bude medaile". Oceláři otevřeně vyhlásili útok na mistrovský titul. „Je čas roli favorita přijmout," řekl Kalous.

Třinec je pravidelně pasován na jednoho z aspirantů na extraligový titul. Jaké si letos dáváte cíle?

Řeknu to naprosto jednoduše. Tým i koncepce je tady stavěná tak, aby se uspělo. Jdeme za vítězstvím. Obecně platí, že se mužstva bojí role favorita. Každému se vždy hrává lépe, když se od něj nic nečeká a může jen překvapit. Myslím však, že už nastává čas, aby i tahle pozice byla vnímána, že patří do sportu. Když na vás padne role favorita, je potřeba se s ní vyrovnat a přijmout ji. A my ji přijímáme. Budeme bojovat o titul.

Jak hodnotíte přípravu?

Odehráli jsme jedenáct utkání, z nichž jsme osmkrát zvítězili. Do toho období nám zasáhla ještě i Liga mistrů, což a to už jsme avizovali nebyla příprava, ale prestižní soutěž, ke které jsme podle toho přistoupili a přistupujeme. Ze čtyř zápasů jsme třikrát vyhráli, a to je myslím, dobré. S průběhem jsme zatím spokojeni. Mrzí nás jen domácí porážka se Stavangerem. Bylo dobře, že jsme jim to teď v Norsku vrátili.

V mužstvu došlo k mnoha změnám, odešla či skončila řada zkušených borců. Jak se s tím vyrovnáváte?

Je pravda, že odešla část týmu, která tvořila po delší dobu celou naši hru. Na druhé straně někteří zkušení tady zůstali a přebírají roli lídrů. Odvedli kus poctivé práce a určitě ještě odvedou. Je potřeba navázat na loňskou sezonu, hlavně na to, co jsme předváděli v její druhé polovině. Hokej byl agresivní, s dobrým pohybem, kontaktní. Myslím, že noví hráči se do toho zapracují po boku starších a zkušenějších a budeme šlapat.